Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Děti by měly zažít i nepohodlí. Nedělejte vše za ně!

Děti by měly zažít i nepohodlí. Nedělejte vše za ně!

6.2.2023 - redakce Babinet.cz

K jakým rodičům patříte? K těm, kteří svým puberťákům stále chystají odpolední svačiny nebo k těm, kteří vedou děti odmalička k samostatnosti?

„Dříve jsem věřila, že řešení problémů mých dětí znamená být dobrou mámou… dokud jsem si neuvědomila, že brzdím jejich růst,“ píše Lynne Ticknor pro server Washington Parent „Dělat pro vaše děti věci, které mohou dělat samy, brání jejich schopnosti rozvoje kompetencí a soběstačnosti,“ dodává. S tím koresponduje i názor americké psycholožky Amy Morin, autorky knihy 13 věcí, které psychicky silní lidé nedělají. Ta říká: Psychicky silní rodiče učí své děti soustředit se na to, co můžou světu nabídnout. A ne, co může svět nabídnout jim.

foto / Freepik

Že se snažíte svému dítěti za každou cenu ulehčit život je pochopitelné. Chcete, aby vaše děti byly šťastné. Proto je nenutíte do domácích prací, když vidíte, že se trápí s modelem do školy, tak vy lepíte zeměkouli a ony vám podávají pomůcky. Možná vám kdysi vadilo, že na vás vaši rodiče naléhali s povinnostmi a proto to chcete svým dětem usnadnit. Navíc vám je nepříjemné, když vidíte, že se v nějaké situaci trápí. Možná se chcete cítit potřební. Anebo věci nemáte sílu dotáhnout do konce, protože i vy máte jenom jedny nervy. Takže když 100x řeknete, ať si ustelou postel a nic se nestane, uděláte to jednoduše za ně.

Ale je důležité rozlišovat, mezi výchovou dětí, které vědí, že se na vás mohou spolehnout, a výchovou dětí, které jsou závislé . Pokud tuto hranici překročíte, bude to mít následky.

Pár rad, co děti dokáží zvládnou v určitém věku: 

Co zvládnou dvou až tříleté děti

V tomto věku děti spoustu věcí dělají rády, protože chtějí být jako vy a nebo starší sourozenec. Nedávejte jim těžké úkoly, ale jsou drobnější povinnosti, které i v tomto věku zvládnou hravě:

• Dávat prádlo do prádelního koše.

• Uklízet po sobě hračky do míst, kam patří.

• Dávat knížky na polici nebo do knihovny.

• Pomáhat krmit domácího mazlíčka.

• Házet použité plenky do koše.

Co zvládnou děti čtyř až sedmileté

Když vaše děti povyrostou, dokáží plnit mnohem víc zadaných úkolů a to zejména na začátku čtvrtého roku. Obvykle už chodí do školky, motoricky jsou na tom dobře, tak je nechce plnit např. toto.

• Ustlat postel.

• Zalévat květiny doma nebo na zahradě.

• Vyndat potraviny z tašky, kterou jste přinesli z obchodu.

• Vyndat neostré předměty z myčky nádobí.

• Vypnout pračku a vyndat prádlo.

• Připravit si aktovku nebo batoh do školy.

• Zamést podlahu.

Co zvládnou děti osmi až desetileté

Na druhém stupni základní školy můžete seznam úkolů zvětšit. Některé věci, se kterými vám tehdy děti pomáhaly, teď zvládnou samostatně a odpovědně.

• Uklidit svůj pokoj.

• Prostřít jídelní stůl.

• Vyluxovat a vytřít.

• Krmit domácího mazlíčka.

• Pomáhat mýt auto.

• Vynášet odpadky.

• Hrabat na zahradě listí.

• Pomáhat vařit večeři nebo připravovat svačinu do školy.

• Naplnit a vyndat myčku nádobí.

• Vyndat potraviny z nákupní tašky a dát je do ledničky.

• Složit vyžehlené prádlo a uklidit ho.

Co zvládnou děti jedenáctileté a více

Začíná puberta, nezávislost, která pravděpodobně bude projevovat tím, že děti nebudou chtít dělat nic. Přitom většinu domácích prací by měly v tomto věku bez problémů zvládnout samy. Ve finále, jednou se jim to bude hodit, jen si to teď neuvědomují. Vytrvejte, neustupujte. Nastavte nová pravidla vzhledem k jejich schopnostem.

Umýt koupelnu a WC.

Pomáhat uklidit kuchyň.

Mýt nádobí.

Sklízet ze stolu a dávat nádobí do myčky.

Posekat trávník.

Vzít lopatu a odhazovat sníh před domem.

Vyprat.

Připravit si svačinu do školy.

Starat se o zahradu.

Umýt auto.

Venčit psa.

Péct/vařit s omezeným dohledem.

Hlídat mladší sourozence na krátkou dobu.

Dítěti neuškodí trocha nepohodlí, není třeba mu stále „umetat cestičku“. S „nepohodlím“ začněte ráno. Nepůjde to hned a budete muset dřív vstávat. Ale čtyřleté dítě, které sedí a čeká, až mu nasunete nohu do kalhot, bude mít problém už ve školce. Myslete na to, že paní učitelka takovou trpělivost jako vy mít nebude. A že mu posluhováním prokazujete spíš medvědí službu. Vyberte spolu oblečení už večer a na ráno si připravte trpělivost.

„Dítě, které rodině diktuje, co bude k večeři, nebo takové, co řídí víkendový program, má příliš velkou moc,“ říká Amy Morin. „Být rodičům rovni není pro děti zdravé. Psychicky silní rodiče dávají dětem pravomoci rozhodovat, ale současně udržují jasnou hierarchii.“

S přípravou svačiny začněte společně, ale jen pomáhejte. „Housky jsou v chlebníku, okurka v ledničce, přineseš mi to a společně připravíme svačinu?“ Nebudete si tak vychovávat sobce a za pár dní se dočkáte třeba toho, že vám něco připraví samo.

„Psychicky odolné rodiče neuslyšíte říkat věci typu: Nechci své děti zatěžovat tím, že by musely uklízet. Děti by prostě měly být dětmi,“ shrnuje Amy Morin. Být dítětem ale neznamená nemít povinnosti, řád a mantinely. Pozvali jste domů kamarády? Ať si společně užijí hezké odpoledne, ale hraní znamená také úklid. Můžete s ním klidně pomoci, ale jít všechno uklízet po nich, zatímco se dítě po odpoledni s kamarády rozvalí k televizi, to už hraničí s masochismem.

„Ať je to pár chyb v domácím úkolu z matematiky nebo zapomenuté kopačky na trénink, dělat chyby je ta nejlepší škola života. Psychicky silní rodiče nechávají své děti šlápnout vedle a pak čelit následkům vlastních omylů,“ říká Amy Morin.
Až bude vašim dětem třeba deset, jedno bude hrát fotbal a druhé chodit na tancování, tenhle přístup se vám vyplatí. Balení se na kroužky je jejich starost. A začněte brzy: Připravte společně malý batůžek k babičce a hračky, které dítě bude chtít s sebou, ať si do něj připraví sám. A ani slzy po odjezdu, že si něco zapomnělo, by vás neměly donutit se vracet. Příště si totiž dá větší pozor na to, co si s sebou chystá. Jsou to vše zkušenosti, které vaše dítě připraví do života. Děti se učí praxí. Potřebují zkoušet nové věci, dělat chyby, řešit problémy, narážet na výzvy a růst ze svých zkušeností. Navíc pokud to zkusí jednou, nejde jim to a vy se úkolu hned ujmete, nebudou si ani věřit, že by to dokázaly. K tomu tím vším ubližujete i sobě. Nechcete přeci být do nekonečna tím, kdo je 24 hodin, 7 dní v týdnu ve střehu, kdyby náhodou něco potřebovaly.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.maminka.cz/clanek/deti-musi-zazit-i-nepohodli-nevozte-je-jen-autem-a-nedelejte-vse-za-ne

https://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-materstvi-vychova-deti/432644/jake-domaci-prace-zvladne-dvoulete-petilete-ci-desetilete-dite.html

https://www.marianne.cz/rodina-deti/nedelejte-vse-za-sve-deti-vime-ze-jim-chcete-pomoct-ale-spise-jim-tim-ublizujete

https://www.maminka.cz/clanek/nedelejte-vse-za-deti-jake-domaci-prace-zvladne-dvoulety-petilety-nebo-desetilety-potomek

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Bělousek
8.2.2023 11:03

Ráda bych děti vedla i k povinnostem, ale není to tak jednoduché.

Další z magazínu