Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zažili jste někdy déjà vu? Chcete ho vnímat jako dotek tajemna, nebo vyžadujete vědecké teorie?

Zažili jste někdy déjà vu? Chcete ho vnímat jako dotek tajemna, nebo vyžadujete vědecké teorie?

31.1.2023 - redakce Babinet.cz

„Tohle už jsem zažil“; „Tudy už jsem šla“; „Přijde mi, že toho člověka znám dlouho“; „Už jsem to někdy slyšela“. Prostě máte pocit, že jste tohle už někdy prožili, i když jste si jisti, že to není možné. V tu chvíli vás asi napadne něco o magii, o minulých životech, začnete si jev spojovat s různými nadpřirozenými silami. Ve skutečnosti se ale jedná spíše o záležitost vnímání a paměti.

foto / Unsplash

Prožitek déjà vu (z francouzštiny „již viděno“) je vždy doprovázen pocitem čehosi důvěrně známého, ale také zvláštního, tajemného. Když ho zažijete, jste přesvědčeni, že tento pocit jakoby znáte, ale nedokážete si to racionálně vysvětlit. A rozhodně nejste sami. Podle odhadů se s ním alespoň jednou v životě setká 90% lidí. Častěji se dle průzkumů objevuje u lidí zcestovalých, s vyššími příjmy a dobrým vzděláním. Dále u těch, co si pamatují své sny a překvapivě těch, co jsou politicky liberální. Jedná se o osoby ve věkovém rozmezí 15 až 25 let, ale není vyloučeno, že se může objevit i později. Společným jmenovatelem je vytíženost, únava a stres, které ovlivňují hlavního ukazatele, kterým je paměť. Tohle vše má tedy vliv na častější výskyt jevu.

Prvním, kdo ho pojmenoval, byl v roce 1876 francouzský psycholog Emile Boirac. On ho ale příliš do hloubky nezkoumal. Od té doby to ale zkoušejí jiní. A nezkoumají ho pouze vědci.

Astrální cestování

Někteří ezoterici věří, že se dá existovat nezávisle na svém těle. Že každý člověk má duši tzv. astrální tělo, které se může volně pohybovat, když tělo spí. Déjà vu je pro ně zážitek mimo lidské tělo, kdy duše cestuje. To místo jste prostě viděli. Lidé podle nich během spánku navštěvují nepoznaná místa. Podvědomí si pak vše zaznamenává, a když něco podobného objeví ve svém mozku jakoby „dvakrát“, dá to najevo pocitem déjà vu.

Minulé životy

Na druhou stranu např. metafyzikové uvádějí, že těsně před vaším narozením, vidíte různé scénáře vašeho života, přičemž pocity déjà vu jsou chvíle, kdy si na ně během života vzpomenete. Nemusí být vůbec nijak zásadní, jen jste je už údajně jednou viděli v astrální projekci. Tím by se dalo vysvětlit i to, že se u déjà vu stává, že v kratičkém okamžiku předem víte, co např. druhý udělá, jako byste už tuto situaci zažili, nebo že se už vlastně znáte.

A co říkají psychologové?

Prý jde o druh iluze, způsobené zpožděním informace, která putuje z jedné poloviny mozku do druhé. Cestujete a najednou „tu“ ulici, kterou vidíte poprvé, znáte, a víte, že si o pár metrů dál koupíte pečivo. Tato nová informace, poprvé viděná ulice se v jedné polovině mozku na chvilku jakoby zasekne (ale vy stále vidíte) z důvodu výpadku pozornosti a zapomenutím toho, co jste nesoustředěně pozorovali. Poté se informace dostane do druhé poloviny mozku s nepatrným zpožděním. A proto se vám obraz ulice zdá známý.

A teď tedy věděcká cesta k poznání déjà vu.

Jak je to s tímto jevem u lidí nemocných, se ví již poměrně dlouho. Pacienti s epilepsií spánkového laloku jsou schopni popsat podobné pocity. Díky měřením se ukázalo, že je u nich tento pocit způsoben záchvatovým podrážděním tzv. hipokampu – části mozku, která sehrává důležitou roli při přenášení informací z krátkodobé do dlouhodobé paměti.

Profesor MUDr. Milan Brázdil provedl v roce 2012 přelomový výzkum v oblasti déjà vu. Tvrdí, že zážitek má neurologický původ způsobený určitými strukturami v mozku. Podle něho lidé, kteří tento pocit zažívají, mají menší objem hipokampu, ale zvýšenou jeho citlivost. „Malé podráždění nervových buněk pak tedy může být důvodem pro jakousi chybu v systému vyvolávající falešné vzpomínky,“ spekuluje Brázdil, který chce dál na výkumu pracovat. Lepší porozumění tomu, jak fungují části mozku, jako je hipokampus, podle něj může mít do budoucna velký význam při prevenci nebo léčbě neurologických onemocnění typu epilepsie, Alzheimerovy nemoci nebo třeba deprese.

Jaký máte názor na déjà vu vy? Zažili jste ho? Kdy? Jak? Dáváte přednost vysvětlení, že je to něco záhadného anebo to raději máte podložené vědeckým výzkumem?

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.prozeny.cz/clanek/tajemstvi-zivota-co-je-deja-vu-17520

https://www.em.muni.cz/veda-a-vyzkum/3025-tajemstvi-deja-vu-je-prolomeno

https://www.marianne.cz/zivotni-styl/jake-je-vedecke-vysvetleni-deja-vu-je-v-poradku-kdyz-ho-zazivate-casto

https://nakladatelstvi.portal.cz/casopisy/psychologie-dnes/85590/jak-vznika-deja-vu

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip