Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Vypěstujte si ty nejkrásnější muškáty ze semen, začít můžete už v půlce ledna

Vypěstujte si ty nejkrásnější muškáty ze semen, začít můžete už v půlce ledna

2.1.2023 - redakce Babinet.cz

Pelargonie, neboli muškáty. Dá se jim vůbec něco vytknout? Jsou to snad ty nejkrásnější květiny na českých balkonech. Muškáty jsou pastvou pro oko. Syté a pestré barvy vzbuzují u pozorovatelů radost a vyvolávají pozitivní pocity. Vodopády okouzlujících muškátů jsou jednoduše nádherné. I vy chcete mít tuto záplavu pelargonií? Dnes si letem světem ukážeme, jak na to.

foto / Unsplash

Nenáročné, ale s pravidly

Muškáty vás potěší nejen bohatými květy a omamnou vůní, ale také svou nenáročností. Pelargonie a jejich odolnost je úžasná. Škůdci i různé choroby se jim téměř úplně vyhýbají. Příprava oblíbených balkónovek může začít již v lednu, pokud do toho máte chuť. Vyžadují dostatečně světlé stanoviště, aby nebyly tolik vytáhlé, aby měly dobrou kondici. Dopřejte jim správně vybrané a dávkované hnojivo a teplotu okolo 20 °C. Držte sazeničky od skla nejblíže cca 10 cm. Příliš blízko u skla by sazenice mohly za nočních a ranních mrazů prochladnout a ostré slunce by je pak popálilo. Vyvarujte se také přílišné blízkost sazenic u sálajících radiátorů.Semínka muškátů je dobré nechat před výsevem předklíčit (naklíčit) v misce třeba na vlhkém filtračním papíru. Mladé sazeničky je třeba přesadit, pokud již mají několik zelených lístků, což je zhruba za 2 měsíce. Naše klima, počasí a podmínky jsou ideální k tomu, aby se i ve vašem okně muškáty objevily. I přes svou nenáročnost však mají muškáty jistá pravidla, které je dobré dodržovat. Nebo se o to alespoň snažit.

  • Zbavujte muškáty pravidelně suchých částí. To se týká jak lístků, tak květů.
  • Pravidelným prořezáváním podporujete růst dalších květů.
  • Nezapomínejte udržovat nástroje, se kterými na muškátech pracujete, v čistotě. Když ne pokaždé, tak alespoň čas od času použijte dezinfekci.
  • Nástroje by měly být ostré.
  • Nikdy muškáty nepřelévejte. Zbytečně mokrá půda jim škodí a mají pak tendenci uhnívat, chřadnout a celkově se jim nedaří.  Milují spíše sucho, teplo a slunce.

Osvědčené rady

Každý má svůj supertip, díky kterému mu muškáty kvetou před očima. Tak se podíváme na vyzkoušené triky pěkně z blízka. Právě teď.

1. Cukrová voda s kvasnicemi

Domácí výživnou zálivku, určenou speciálně pro muškáty, si můžete připravit v kuchyni. Nepotřebujete nic jiného, než kostku droždí a cukr. Lžičkou cukru zasypte kvasnice a rozmíchejte na hladkou kaši. Ze začátku to nebude vypadat jako dobrý nápad. Spíš, jako bychom se v textu spletli. Ale opravdu se pokuste droždí vymíchat. Uvidíte, nakonec to půjde. Tuhle kaši poté zalijte 3 l vlažné vody. Nejlepší je uzavíratelná sklenice. Směs pak uložte na teplé místo. Občas protřepte. Nakonec vždy, když budete muškáty zalévat, přidejte do vody i trošku směsi. Zhruba menší sklenici.

2. Sušené banánové slupky

Tento způsob půdu muškátům báječně prokypří a vyživí zároveň. Nemusíte udělat nic jiného, než nechat usušit pár banánových slupek. Ty poté rozmixujte, nebo rozdrťte na prášek. Ten už pak jen stačí po částech smísit s půdou.

3. Jód

Tento způsob, podle naší paní květinářky, zaručuje muškátům nekonečné a bohaté kvetení. Do litru vody přikápněte kapku čistého jódu. Jodové hnojivo ale používejte jednou, maximálně dvakrát týdně. Nikdy ho nelejte na květy, ani na listy. Nesnažte se nic uspěchat a muškátům dopřát. Jódem, kterého bude moc, muškátům spálíte kořeny.

 

Napsala Bára Klímová

zdroj: redakce, abecedazahrady.dama.cz, semena.cz

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip