Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Co s vánočním stromečkem, který doslouží. Máte několik možností

Co s vánočním stromečkem, který doslouží. Máte několik možností

1.1.2023 - redakce Babinet.cz

Vánoční stromeček dělá v domácnostech radost většinou do Tří králů, tedy do 6. ledna. Ale někteří z nás stromek odstrojují a likvidují mnohem dříve. Takže, jak s živým stromkem co nejlépe naložit, aby z něho byl ještě další užitek?

foto / Pixabay

Nejprve si dobře rozmyslete, jak a kde budete stromek likvidovat. Rozhodně nezapomeňte na to, že nepatří do popelnice ani kontejneru. Pokud máte balkon, terasu nebo zahradu, přeneste jej, ať nemáte všude doma jehličí. Kdo takovou výhodu nemá, bude si muset poradit v domácnosti. Tak tedy.

V největší místnosti, kterou máte, rozložte na zemi igelit, stromek na něm buď nařežte, nebo jej olámejte a poté jej do igelitu zabalte a odneste. Nenaděláte nepořádek jak doma, tak ani po domě a nebude hrozit, že budete muset uklidit celý dům.

Na zahradě

Kdo má zahradu, tak stromeček určitě rád zpracuje dál. Po olámání větví bude kmen vhodný k výrobě nějakého předmětu. Nebo dřevo můžete použít třeba k opečení buřtů: Fantazii se meze nekladou.

Na každý pád ale dobře sundejte všechny háčky. V některých městech totiž stromky jdou do drtičky a z ní do biokontejneru, kde se pěkně rozloží, mohou mít tedy další význam i do budoucna.

Stromky zároveň nedáváme do popelnice, ale k popelnici, abychom všechny hned nezaplnili.

Do zoo ne!

Svoz stromků a jejich likvidace obvykle probíhá do konce února, ale asi těžko by někdo měl stromeček doma až do jara. Na každý pád zapomeňte na to, že byste jej vezli někam do zoo, takhle to už dávno nefunguje a to hlavně kvůli tomu, že lidé na větvičkách často zapomněli nějaký ten háček. To pro zvířátka není vůbec dobré.

Zvířátka v zoologických zahradách dostávají pouze neprodané stromečky, které nikdo ničím neověsil a tak nemohou žádnému z nich ublížit.

Vyrobte si…

Stromeček může také posloužit jako památka na nejkrásnější svátky v roce. Pokud jste trochu zruční, tak si uřízněte kousek kmenu, který pěkně vyhladíte a vyřežete si z něho potom kvedlačku, vařečku nebo třeba obracečku.

Pokud jste zruční, můžete zkusit i jiné předměty, které bude možné třeba někde vystavit, aby vám byly stále na očích.

 

Napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce, psas.cz, zahrada-centrum.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip