Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Bojujete se zimními depresemi? 7 tipů, jak na ně!

Bojujete se zimními depresemi? 7 tipů, jak na ně!

27.12.2022 - redakce Babinet.cz

Věděli jste, že jedním z nejčastějších období, kdy trpíme depresemi, úzkostmi, splíny nebo pocity zmaru je právě aktuální čas začátku nového roku a zimy? Ano! Je to skutečně tak. Deprese a úzkosti v nás totiž nevyvolává jen zima, chladné počasí, méně slunečního svitu nebo krátké dny, může se na nich podílet i začátek nového roku, kdy si naplno uvědomujeme, že jej máme celý před sebou, začínáme od začátku a čeká nás v něm opět plno práce. K tomu se po vánočním a silvestrovském útlumu a lenošení často ne a ne nastartovat a zkoncentrovat. A aby toho nebylo málo, vrásky na čele nám přidělávají i zprávy v médiích nebo sociálních sítích o tom, jak jsme během svátku hřešili, jak jsme přibrali, že je na čase hubnutí a detoxikace organismu, stejně jako novoroční předsevzetí, o kterých mimochodem dopředu velmi často víme, že vezmou rychle za své. To vše v nás depresivní pocity a úzkosti jen a jen živí. Nicméně zrovna takhle by ideální start nového roku vypadat neměl. Přinášíme proto několik tipů, jak na novoroční a zimní deprese a splíny!

foto / Pixabay

Podle terapeutky Katky Zachové je třeba si nejprve uvědomit, že pociťovat během zimy méně energie, než v létě je zcela přirozené. Souvisí to především s nižším množstvím světla, na něž reaguje část mozku nazývaná šišinka neboli epifýza. Zjednodušeně řečeno reaguje na světlo a dává tělu informaci o tom, zda má bdít či spát. Pokud je tedy okolo nás méně světla, tělo tuto situaci může skutečně vnímat jako úbytek energie.

Tyto stavy, ale mohou rovněž souviset s narušením a odpojením se od přírodního cyklu “jaro-léto-podzim-zima”, který byl pro naše předky zcela přirozený. Minulé generace žily v souladu s přírodou a naprosto spontánně ctily roční období. Věděly, že v přírodě je nejvíce energie na jaře a v létě, naopak na podzim a v zimě se vše ukládá k odpočinku a spí. “My jsme ale stále součástí přírody, jsme savci, proto je úplně samozřejmé, že i naše tělo se “ukládá ke spánku, a to nejlepší, co s tím můžeme dělat, je respektovat to,” říká terapeutka a konstelářka Katka Zachová a dodává. “Vše má svůj důvod, příroda si potřebuje po letní aktivitě odpočinout, připravit se na jaro na nový rozpuk a stejně tak my, lidé, si v tomto čase potřebujeme odpočinout. Bohužel náš aktuální, civilizační způsob života tento cyklický aspekt spíše opomíjí. O to důležitější pak je si jej vědomě připomínat a učit se s ním nakládat.” A upozorňuje, že deprese v řadě z nás v dnešní době vyvolávají i sociální sítě, které se zejména během vánočního a novoročního času plní fotkami šťastných rodinek, bez ohledu na to, jaká je realita. Často tak nabudeme pocitu, že náš život takzvaně nestojí za nic a okolo nás, v rodinách přátel, kolegů nebo sousedů je vše harmonické a sluncem zalité. To je mnohdy velký omyl, který ale bez ohledu na skutečnost dovede s naší psychikou pořádně zamávat.

terapeutka a konstelářka Katka Zachová / archiv Katka Zachová

A jak z toho ven? Přinášíme tipy, jak říct depresím a úzkostem sbohem.

7 tipů, jak na zimní deprese

ODPOČINEK

Buďme vnímaví ke svým potřebám. Pokud cítíme, že potřebujeme odpočívat, měli bychom své tělo poslechnout a skutečně si odpočinout. I podle odborníků je normální, pokud potřebujeme v tomto období odpočívat více než v létě. Právě odpočinkem čerpáme novou energii a vitalitu, a to je nejdůležitější. Všechno ostatní chvíli určitě počká.

NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ SI DÁVEJTE JEN, KDYŽ OPRAVDU CHCETE

Věřte, že dávat si novoroční předsevzetí, pokud to opravdu tak necítíte a nechcete, je opravdu nesmysl. Pokud si jej dáváte jen proto, že máte pocit, že “byste měli”, pak si jej raději nedávejte vůbec. Ono “byste měli” je totiž jen tlak z vašeho okolí, který ale vůbec není v souladu s tím, co chcete vy samotní. Pokud si novoroční předsevzetí dáte jen proto, že “byste měli”, je větší šance, že jej nedodržíte, což navíc může opět vyvolat pocit nedostatečnosti a zmaru. Nebojte se proto přiznat okolí i sami sobě, že novoroční předsevzetí si dávat nechcete.

PROCHÁZKY A VÝLETY

Od zimních depresí nám pomohou i procházky do přírody, hlavně v době, kdy svítí sluníčko. Právě sluneční svit výrazně pomáhá při zimních depresích a úzkostech. Můžeme zkusit vyjet i na hory, třeba jen na jednodenní výlet. Mnohdy bývá díky inverzi na horách slunečno, přestože v nížinách je pod mrakem. Navíc chůze a pohyb obecně rovněž přispívají k psychické rovnováze.

foto / Pexels

DEJTE SI SAUNU

Sauna je v zimě skvělý pomocník! Nejen že pomáhá posílit imunitu, ale prohřátí organismu v sauně má blahodárné účinky i na naši psychiku. Lépe pak odoláme nejen virózám, ale i stresu a psychickým tlakům.

ZAJDĚTE NA MASÁŽ

Celkově je vhodné na sebe myslet a pečovat o sebe. “Dopřejte si péči o své tělo, vhodné jsou různé masáže nebo aromaterapie. Fyzická péče o tělo se totiž promítne i do naší psychiky. A platí to i opačně, pokud pečujeme o svoji psychickou pohodu, pečujeme tím i o své zdraví a vitalitu. Tělo a psychiku nejde oddělovat, jsou to spojité nádoby, které tvoří jeden celek - nás samotné,” vysvětluje Katka Zachová.

KONSTELACE

Pomohou ale i v dnešní době stále populárnější a vyhledávanější konstelace. Systemické (rodinné) konstelace jsou velmi účinným pomocníkem proti depresím a úzkostem. Ty totiž mohou mít hlubší příčinu než jen, že je krátký den. Pokud tedy máme pocit, že už jsme vyzkoušeli vše a pořád se takzvaně točíme v kruhu, je vhodné zkusit konstelace. Ty totiž umí příčinu rozklíčovat a pomoci od depresí a úzkostí, aby se s nimi člověk mohl vyrovnat a ulevit si.

VYVÁŽENÁ STRAVA

Zapomínat nesmíme ani na svůj jídelníček, zdravé stravování je velmi podstatné. V chladnějších obdobích roku je vhodné zařadit do jídelníčku potraviny, které prohřívají organismus jako jsou například skořice, zázvor, chilli a další.

A to nejdůležitější na závěr! “Nedávejte si zbytečně velké cíle a netlačte na sebe. Věřte, že tlak vyvolává protitlak, takže když na sebe budete extrémně tlačit, daleko to nedotáhnete. Stačí jít po malých krůčcích. A těmi, jeden za druhým, dojít třeba i k tomu, že si zimní období začnete užívat,” dodává Zachová.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip