Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Sváteční přejídání a opíjení. Jaké zdravotní potíže hrozí a jak potom vše napravit, radí lékař

Sváteční přejídání a opíjení. Jaké zdravotní potíže hrozí a jak potom vše napravit, radí lékař

19.12.2023 - redakce Babinet.cz

Nejméně závažným problémem je přejedení, kdy lidé nemohou usnout a spát, tlačí je žaludek, přidává se pálení žáhy. Na vině je velká spotřeba masa, především tučného, případně mírná opilost. V žaludku zůstávají různé potraviny rozdílnou dobu, nejdéle jídla s vysokým obsahem bílkovin a tuků, tedy typicky tučná masa, bramborový salát, chlebíčky se salámem nebo různými masnými či uzeninovými pomazánkami, klobásky apod. Alkohol sám o sobě může ve větším množství vyvolat zánět žaludku (gastritidu), případně zvracení.

foto / Freepik

Závažnější problémy hrozí pacientům s onemocněním trávicího traktu, ať již známým, nebo ještě nepoznaným. Pálení žáhy může znamenat refluxní zánět jícnu nebo zhoršení příznaků brániční kýly. Velké množství jídla a alkoholu může vést ke krutým bolestem za hrudní kostí, případně k refluxu žaludečního obsahu do úst a při těžší opilosti i k jeho vdechnutí a zápalu plic. Podobně může dojít také k zánětu střev a průjmu (akutní gastroenteritidě nebo enterokolitidě).

U pacientů se žlučníkovými kameny se po tučném jídle může objevit žlučníková neboli biliární kolika. Často poruší dietní opatření. Biliární kolika se projevuje kolísavou bolestí pod pravým žeberním obloukem, která je způsobena zaklíněním kamínku v krčku žlučníku. Pokud žlučníkový kamínek projde do žlučových cest, může při zaklínění vyvolat žloutenku a akutní zánět břišní slinivky (akutní biliární pankreatitidu). To už jsou závažná onemocnění, vyžadující hospitalizaci v nemocnici. Akutní pankreatitida však může vzniknout jen z konzumace nemalého množství jídla (zvláště tučného) a alkoholu.

Konzumace velkého množství alkoholu, především destilátů, může vyvolat také akutní alkoholický zánět jater (alkoholickou hepatitidu), který je ve 20–30 % smrtelný. Choroby jako žlučníkové kameny, chronická pankreatitida nebo refluxní nemoc jícnu se mohou konzumací alkoholu zhoršit a projevit.

Po trávicích obtížích, které si nevynutily návštěvu lékaře, je vhodné jídelníček odlehčit – na několik hodin až den zcela vynechat jídlo. To však neplatí o tekutinách, dostatečná každodenní hydratace organizmu je nezbytná! „Můžete pít černý nebo ředěný ovocný čaj a neperlivou minerální vodu. Využít můžete také pitnou kúru, která se užívá v případě obtíží s trávicím traktem i v lázeňských zařízeních – pijte cca 200 ml velmi silně mineralizované vody 20–40 minut před hlavními jídly,“ radí doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD., primář interního oddělení v Thomayerově nemocnici v Praze.

Právě dostatečný přísun hořčíku pomáhá zvládnout všechny zátěžové zkoušky, fyzické i psychické, a to i ty, které jsou spojeny s Vánocemi. „Díky hořčíku zvládnete předvánoční stres lépe a užijete si sváteční čas bez únavy, bolestí hlavy a vyčerpání. Společně s dodržováním zásad zdravé stravy, adekvátním pitným režimem a dostatečným pohybem docílíte toho, že Vánoce budou opravdu svátky klidu a že do nového roku vstoupíte plni síly a energie,“ říká Bc. Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

 

zdroje: doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD., primář interního oddělení v Thomayerově nemocnici v Praze a Bc. Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz