Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pozor na náledí. Naražené kosti se nevyplácí ignorovat, radí odborníci

Pozor na náledí. Naražené kosti se nevyplácí ignorovat, radí odborníci

13.12.2022 - redakce Babinet.cz

Česko zasypal sníh, teploty klesají stále pod nulu a na chodnících se tvoří silné vrstvy náledí, které nás umí občas pěkně překvapit. Pokud se vám podařilo ošklivě upadnout a nyní kromě modřin řešíte také nepříjemnou bolest, raději zpozorněte a své problémy neignorujte, radí odborníci.

fotografie: Pixabay

Naražené nebo naštípnuté?

Ledové nebezpečí číhá na chodnících, okolo zaparkovaných aut, ale také na schodech, kde už pád pěkně bolí. Zákon schválnosti funguje vždy a všude, proto i při nejvyšším stupni opatrnosti nám většinou noha ujede zrovna, když to nejméně čekáme. Co ovšem dělat v případě, kdy se i po několika dnech nemůžete zbavit bolesti kolene, ramene, loktu nebo kostrče, a stále cítíte silné pnutí při každém pohybu? Základem je včasná návštěva ortopeda. Často se stává, že lidé připisují bolest pouze následkům pádu a automaticky předpokládají, že po pár dnech vše odezní. Nicméně pokud se vaše situace nelepší, ale spíše stupňuje, měli byste rozhodně zajít k lékaři. Stačí jednoduchý rentgen, aby odborník odhalil příčinu a pomohl vám vypořádat se s bolestí.

Pozor také při přecházení na přechodu pro chodce – bílá zebra bývá při dešti či sněhu velmi kluzká.

Pohybujte se pomalu, nespěchejte. Raději vyjděte z domova o hodinu dříve a na místě určení dvacet minut počkejte, než abyste měli naspěch hrozilo, že ve spěchu upadnete.

Při chůzi do schodů a ze schodů (platí i pro eskalátory) se přidržujte zábradlí.

Ohyb těla by měl vycházet z boků a kolen, nikoli z pasu. Lépe pak budete držet stabilitu.

Dbejte na správný postoj těla – nehrbte se, udržujte hlavu rovně, pohyby dělejte řízeně, nikoli trhaně. Když stojíte, lehce podsaďte pánev a pokrčte kolena. Budete tak stabilnější.

Ve velmi nepříznivém počasí (vítr, sníh, náledí) vycházejte na ulici jen v nejnutnějších případech. Věci, které nespěchají, vyřiďte, až bude venku lépe.

fotografie: Pixabay

Úrazů kvůli náledí přibývá

Při pohybu venku je proto potřeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli podle doporučení meterologů omezit vycházení ven. Mezi typické úrazy patří především, když uklouzneme a snažíme se rukama zpomalit pád, a přibližně polovina zápěstí se potom musí operovat. Lékaři musí v důsledku náledí řešit ale i vážnější problémy jako jsou vykloubená kyčel, zlomené kotníky, zlomené prsty, nebo naražená či nalomená kostrč, jejichž léčba může trvat i několik dalších měsíců.

 

zdroj: https://zdravi.doktorka.cz/narazene-kosti-se-nevyplaci-ignorovat

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip