Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Vánoční jmelí: Proč by mělo mít bílé bobulky a jak s ním nakládat, aby přineslo štěstí?

Vánoční jmelí: Proč by mělo mít bílé bobulky a jak s ním nakládat, aby přineslo štěstí?

24.11.2022 - redakce Babinet.cz

Do Čech se dostal zvyk zavěšovat do domu jmelí z Anglie. Keltové věřili, že přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost, proto také dodržovali líbací zvyk: Muž směl políbit každou ženu, kterou uviděl procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém polibku utrhli políbení společně jednu bobulku, až na tu poslední. S tou se pak nechávalo jmelí viset až do příštích Vánoc.

foto / Pixabay

Podle jeho lepivých semen, které obsahují bílé bobule se také věřilo, že jmelí dokáže spojit dvě osoby opačného pohlaví nebo také udržet ( možná i slepit) vztah mezi nimi. Lepivá semena také dala jmelí latinský název: viscum –lepidlo.

O jmelí se traduje legenda , že bylo stromem, z jehož dřeva byl zhotoven kříž, na němž ukřižovali Ježíše. Krista. Strom pak seschl hanbou do malých keříků, které zahrnují lidi kolem sebe dobrem. A svým parazitujícím životem, kdy zčásti žije ze živin stromů. symbolizuje život věřících, kteří jsou zčásti živi z Kristova těla.

Zvyk zavěšovat zelené, stříbrné,anebo zlaté jmelí k lustru či ho dávat do váziček na stůl se u nás dodržuje dodnes.

Dnes však lidé spíše věří, že jmelí přinese do domu štěstí, když ho hlava rodiny zavěsí ráno na Štědrý den nad svátečně prostřený stůl, anebo, že přinese štěstí tomu, kdo ho dostal darem. (ne tomu, kdo si ho koupí).

Nejspíš z Anglie pak pochází zvyk polibků pod jmelím. Při každém polibku se má utrhnout jedna bílá bobulka. Říká se, že pokud neprovdaná žena nedostane pod jmelím polibek, zůstane celý následující rok sama. Naopak polibek milenců pod větvičkou prý zaručí lásku po celý nový rok.

Čím více má bílých bobulek, tím více přinese v Novém roce štěstí.

napsala Hana Formánková R.I.P.

zdroj: https://www.qap.cz/radce/clanek/kupujete-si-vanocni-jmeli-a-vite-jaka-se-k-nemu-vaze-tradice-43361/

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu