Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Ochraňte zahradu před zimou. Je nejvyšší čas ošetřit trávník, záhony i zahradní jezírko

Ochraňte zahradu před zimou. Je nejvyšší čas ošetřit trávník, záhony i zahradní jezírko

12.11.2022 - redakce Babinet.cz

Podzim je tady v plné síle a zima se nezadržitelně blíží. I zahradu je potřeba na toto roční období pořádně opatřit, aby jí případný mráz bez sněhové peřinky nemohl ublížit. Takže, jak na to, aby naše zahrádka byla krásná i v příštím roce?

fotografie: Freepik

Pokud máte rádi svůj krásný trávník, na kterém si rády hrají vaše děti nebo vnoučata, tak z něho precizně vyhrabejte všechny větvičky, spadané listí a kůru, ať nic z toho nezačne tlít. Hnilobu v zahradě totiž určitě nechcete. Někdo pomocí herbicidů likviduje plevel, ale to nedoporučujeme, zahrada se tak zbytečně zanáší chemií. Lepší je nechat pampelišky kde jsou. Na jaře udělají krásnou ozdobu trávníku v podobě květů.

Trávu lze také pohnojit ať už třeba koňským hnojivem, nebo speciálně k tomu určenými přípravky. Hnojit by se mělo koncem října, rozhodně není dobré hnojit později. Už by si nemusel stihnout vzít všechny potřebné živiny.

Celou plochu zle také prořezat a zválcovat. Čím se utuží podklad. Vše co shrabete - nepalte, ale hoďte pěkně na k tomu určený kompost. Na jaře na něj můžete zasadit třeba dýně, které díky živinám dobře porostou a udělají velké plody.

Záhony, na kterých jste měli zeleninu, dobře zryjte. Není potřeba nutně vyndat všechen plevel, to je lepší provést až zjara, mohl by vám na záhonech totiž vyrůst další a to by pak na jaře byla dvojitá práce. Plochy potom pohnojte, ideálně kravským či koňským hnojem. Potom nechte všechny plochy pěkně odpočívat.

Péči potřebují také květinové záhony a skalka. Co nejdříve ostříhejte všechny odkvetlé trvalky. Plevel odstraňte a prokypřete volnou půdu. Na upravený záhon, který zalijete potom dejte buď chvojí, tedy nastříhané větvičky z jehličnanů, nebo listí, větvičky jsou výhodnější, lépe se likvidují na jaře. Poté nechtě záhonky odpočívat. Větve je ochrání před mrazem. Hnojte až zjara.

Zazimování venkovních květináčů

Prázdné dekorativní květináče očistěte a překlopte dnem vzhůru. Ostatní květináče obalte tepelnou izolací. Péči také vyžadují truhlíky na oknech. Nezapomeňte své muškáty přemístit do vnitřních prostor dříve, než přijdou první mrazy.

Jezírko

Jezírko nemusíte nutně vypouštět, stačí to udělat jednou za pár let. Je to však lepší. Pokud máte jako podklad plastovou nádobu, mohla by prasknout. Určitě bude také zapotřebí vyčistit dno. Vše co z jezírka vyndáte, můžete aplikovat na kompost.

Stromy, ať okrasné, jehličnany, nebo ovocné, obalte jutovinou. Respektive jejich spodní část obalte jutovinou, nebo netkanou textilií, nižší porost jako keře a podobně také ochráníte chvojím.

 

Napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce, zahradkarskaporadna.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip