Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zazimujte pořádně jahody. Je to snadné a máte nejvyšší čas

Zazimujte pořádně jahody. Je to snadné a máte nejvyšší čas

29.10.2022 - redakce Babinet.cz

Na zimování jahod je nejvyšší čas. Pomalu se ochlazuje a v noci budou teploty brzy padat pod bod mrazu. Pokud by nám totiž vymrzly, tak ne, že nebudou plodit, ale úplně odejdou. Jak tedy jahodníky správně a dobře zazimovat, abychom si sladkých plodů mohli užívat v příštím roce?

fotografie: Unsplash

Jahodníky je zapotřebí nejprve pořádně vyplít. Všechen plevel musí ven. Jahody jimi podložte. Tlející plevel bude rostliny zahřívat. Zároveň se tyto rostlinky budou rozkládat a tím pádem jahodníky pěkně pohnojí.

Netkaná textilie

Celé záhony poté přetáhněte netkanou textilií na jahodníky. Prostříhejte nad jahodníky díry a vytáhněte listy nahoru. Netkaná textilie pomůže v lepším zalévání, bude chránit rostliny a také díky ní neporoste v jahodách další nepříjemný plevel. Toho se chceme zbavit.

Neseřezávat

Dříve se jahodníky seřezávaly. Vzal se srp a vše co bylo nad zemí, se useklo. To se bere jako omlazení rostlin. Není to úplně špatně, ovšem pozor, nesmíme porušit srdéčko. Kdybychom porušili srdéčkom, tak rostlinku zahubíme. Při seřezávání tedy buďte maximálně opatrní, nebo to raději nedělejte vůbec, ostatně není to nijak nutné.

Samotné zimování

Jahody je potřeba zazimovat se vším všudy. Takže mladé rostliny, které jste vysázeli teď na podzim, přikryjte na zimu chvojím. Stáleplodící odrůdy jsou pak náchylnější – opakovaně se tím, že plodily, oslabovaly. Fajn je kolem rostlin nasypat také hnůj, nebo kompost. Ten nejen hřeje a  chrání před mrazem, ale samozřejmě také posiluje rostliny.

Pokud hrozí holomrazy a mělo by se ochladit pod mínus osm stupňů Celsia, tak rostliny přikryjte bílou netkanou textilii (podkládali jste černou). Odměnou za tuto péči vám bude na jaře velmi bohatá úroda.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce, zahradkaruvrok.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip