Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Co se spadaným listím na zahradě? Hrabat, nebo nehrabat?

Co se spadaným listím na zahradě? Hrabat, nebo nehrabat?

25.10.2022 - redakce Babinet.cz

Máte-li na své zahrádce stromy, bojujete na podzim s popadaným listím. Možná nevíte, jak s ním ideálně naložit. Dnes se na tuto problematiku podíváme trošku detailněji. Možná jste to nevěděli, ale někdy je lepší listí vůbec nehrabat.

foto / Freepik

Hromady listí na zemi vás asi trápí. Měli jste celý rok krásný udržovaný anglický trávník a teď jej máte pokrytý listy. Hrabání ale vždycky vážně není tím nejlepším řešení nastalé situace. 

Chrání půdu

Napadané listí totiž výborně chrání půdu i rostliny, které pracně pěstujeme, před mrazem, vlhkem, ale i před silným zimním sluncem. Přímo aplikovat ho pak můžeme k choulostivějším trvalkám, dvouletkám, nebo k drobným dřevinám. Ochrání a zahřeje jejich kořeny, když to bude potřeba. Určitě takto uděláte dobře rododendronům, azalkám i živým plotům.

Listí bude zároveň na trávníku nebo u květin do jara pěkně tlít, což je skvělé hnojivo. Má to ale také svá úskalí. Na trávníku mohou vznikat lysiny nebo fleky. Proti tomu ale pomůže, když z trávy odklidímet většinu a zbytek listí nyní na podzim rozmělníme sekačkou. Pak zetleje ne částečně, ale úplně, čímž docílíme toho, že je trávník, nebo veškeré rostliny, k nimž jsme listí aplikovali, opravdu výborně pohnojen. Na jaře už ho nebudeme muset hnojit, příroda to udělala za nás.

Pokud přeci jen listí necháte vcelku bez mělnění, pak jeho zbytky hned z jara shrabejte. Přes zimu vám ale skvěle posloužilo.

Co se shrabaným listím?

Pokud se přeci jen rozhodnete listí shrabat rovnou na podzim, ale i v případě, kdy zbytky odstraňujete zjara, pak možná nevíte, jak s ním naložit. Dříve se pálilo, to je ale dneska zakázané. Proto byste jej možná rádi kompostovali. To je samozřejmě skvělé. I to má však svá ale. Každé listí se totiž ke kompostování nehodí. Promíchejte ho ještě s dalším zahradním odpadem. Na kompost se hodí většina listů, ale...

Které (ne)kompostovat?

Listy by neměly pocházet z napadaných stromů či ošetřených chemickým postřikem (alespoň ne v nedávné době). Ke kompostování se velmi dobře hodí listy ovocných stromů, javorů, lísky i nejrůznějších keřů. Naopak nikdy nekompostujeme listí z ořešáku, jírovce či dubů. Ty totiž obsahují velké množství tříslovin, což znamená, že tlejí velmi pomalu. Toto listí tedy odvezte do sběrného dvora, nebo jej vhoďte do kontejneru na bioodpad.

Ježci?

Pokud víte, že se u vás vyskytují ježečci, pak můžete právě jim připravit z listí poleženíčko. Stačí připravit několik hromádek, do kterých se budou moci zahrabat, nebo listí jednoduše neshrabat a oni sami si pak nastelou, jak potřebují.

Díky pestrému zbarvení lze podzimní listí také využít jako dekoraci. Připravte si doma sezónní výzdobu.

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce, coopclub

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip