Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Svetr z vlny odvádí vlhkost a v zimě příjemně hřeje: Jak o něj správně pečovat?

Svetr z vlny odvádí vlhkost a v zimě příjemně hřeje: Jak o něj správně pečovat?

19.10.2022 - redakce Babinet.cz

Pochmurné počasí je definitivně tady, a tak nastal nejvyšší čas doplnit naše šatníky o hřejivé vlněné svetry. Jak se však o oblečení z vlny správně starat, aby nám vydrželo jako nové co možná nejdéle? 

foto / Freepik

Vlna se, stejně jako například hedvábí, řadí k nejstarším textilním materiálům. Bez vlny se však nedokážeme obejít ani dnes. A to především proto, že má jedinečné vlastnosti, které umělé materiály nedokážou zcela nahradit

Vlna: Odvádí vlhkost a v zimě hřeje

Vlněné svetry mají přirozenou schopnost odvádět vlhko od těla do okolního prostředí. Vlna totiž dokáže pohltit vodu až do 35 % vlastní hmotnosti. Například taková bavlna má tuto schopnost pouze 8% a syntetická vlákna 5%. Když se však vlhkost okolního prostředí sníží, absorbovaná voda se začne odpařovat do vzduchu. 

Ve chvíli, kdy vlna vlhkost absorbuje, zároveň vytváří teplo, díky čemuž se můžete i ve skutečně nepříznivém počasí cítit ve vlněném oblečení opravdu komfortně. Naopak tehdy, kdy okolní teplota stoupá, vlna teplo přestane vytvářet. Je to právě aktivní termoregulaci, které je ovčí vlna schopná, a díky které je tak oblíbená. Vlna tedy v zimě hezky hřeje, a naopak v létě díky odpařování zajišťuje příjemně ochlazující pocit

foto / Pexels

Vlněné vlákno má šupinovou strukturu a z velké části je tvořeno keratinem. To jsou také hlavní důvody, proč vlna brání množení virů a bakterii a je vhodná i pro alergiky.

Jak pečovat o svetry z vlny?

Vlněné oblečení nemá příliš rádo vodu a už vůbec ne teplou vodu. Produkty z vlny zpravidla stačí nechat vyvětrat. Prát je můžete ručně do 30 stupňů. Skvělý řešením může být také suché čištění, se kterým vám pomohou v jakékoliv čistírně. 

Ani během sušení nesmí přijít vlněné oblečení do kontaktu s teplotou vyšší než 30 stupňů. To je také důvod, proč se vlněné oblečení rozhodně nedoporučuje sušit v sušičkách. Vyhýbat byste se měli také žehlení.

Kousavá vlna je minulostí

I vlna má však své nevýhody. Kromě toho, že vlnu nelze standartně prát, kdysi se za nevýhodu vlny považovalo také její kousání a škrábání. To je však naštěstí díky modernímu zpracování minulostí a skutečně nehrozí, že by vás vlna jakkoliv škrábala. V současnosti je vlna naopak velmi příjemná. 

napsala Dana Klementová

Zdroj: https://eco-age.com/resources/how-care-wool/ 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
30.11.2022 22:05

Můj šatník moc svetrů neobsahuje, ale nějaký pěkný vlněný svetřík by se na zimu hodil:) Jsem celkem zimomřivá a z otužováním jen tak nezačnu:)

Další z magazínu