Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Je vám čtyřicet a cítíte se na šedesát? Na vině může být váš metabolický věk

Je vám čtyřicet a cítíte se na šedesát? Na vině může být váš metabolický věk

16.2.2024 - redakce Babinet.cz

To je špatná zpráva, ale ta dobrá je, že metabolický věk si snadno změříte, sami snížíte, tím výrazně zlepšíte svoji fyzickou kondici i celkové zdraví a budete se cítit na dvacet!

Metabolický věk by měl odpovídat tomu kalendářnímu, v lepším případě je nižší. Ovlivňuje ho především bazální metabolismus, který zase ovlivňuje řada dalších faktorů, např. množství tuků a svalů v těle. Důležitou roli tady ovšem hraje i stres, kouření, konzumace alkoholu, různá onemocnění nebo redukční diety. Když se spojí více takových faktorů, může být metabolický věk o deset, třicet i více let vyšší než věk kalendářní. Vyšší metabolický věk vás upozorňuje na to, že má vaše tělo nějaký problém.

metabolický věk

foto / Unsplash

Lehčí o desítky let

Vyšší metabolický věk než kalendářní znamená, že musíte zlepšit bazální metabolismus. Zvýšená tělesná aktivita vám pomůže zmenšit objem tělesného tuku, zvětšit objem svalové tkáně, zlepšit tak bazální metabolismus a snížit metabolický věk. I malá úprava vašeho jídelníčku vede poměrně rychle k lepšímu výsledku. Nemělo by však jít o nárazové změny, ale o trvalou změnu vašeho životního stylu.

„Při snižování metabolického věku je stejně jako při hubnutí žádoucí, aby nám ubývala tuková tkáň a optimálně narůstala nebo alespoň zůstala nezměněná tkáň svalová. Podle studií by snižování tělesného tuku nemělo být na úkor svalové hmoty.[1] Tělo bychom měli dokázat přimět prostřednictvím vyvážené stravy a vhodné aktivity k tomu, aby čerpalo energii z tukových zásob,“ říká MUDr. Marie Skalská ze společnosti STOB a radí: „pouhým vážením tyto změny nezjistíme. Může se stát, že hmotnostně neubýváme, protože kilogramy tuku jsou vyměněny za kilogramy svalů, a přitom je proces odbourávání tukových zásob úspěšný. Hmotnost by tedy neměl být jediný údaj, který nás zajímá. O tom, zda jsme zvolili dobrou cestu, se můžeme přesvědčit kontrolou tělesného složení.“

Data pod kontrolou

Máte dvě možnosti, buď se vypravíte jednou za měsíc do poradenského centra zdravého životního stylu a necháte si tam udělat analýzu složení těla, nebo si jednorázově pořídíte chytrou váhu, tzv. tělesný analyzátor, a pak si můžete kontrolovat složení těla kdykoli doma.

Jak správně nastartovat metabolismus

Hubnutí nesmí být utrpení. Když zdravě změníte životní styl, budou ztracená kila pouze jednou z řady příjemných změn, které na sobě brzo pocítíte. Když se začnete zdravěji stravovat a dodržovat pitný režim dojde ke zrychlení metabolismu. Na rozdíl od diet, které metabolismus zpomalují.

Snídaně

Dbejte na to, abyste se nasnídali do jedné hodiny od probuzení. Po probuzení je totiž hladina cukru a inzulinu v krvi regulována a je připravena nastartovat metabolismus. Pokud snídáte až později, třeba v práci u počítače, pak si tělo bere energii ze špatných zdrojů (např. ze svalů). Pokud podle výživové poradkyně nesnídáte vůbec, pak si k obědu vyberete daleko kaloričtější pokrm, než byste si vybrali po pořádné snídani. Díky snídani dáte tělu signál, že nebude dlouho bez příjmu a nebude si tak ukládat zásoby. A přesně to se děje, pokud jídlo přes den vynecháte.

A že ráno na snídani nemáte chuť? To je právě proto, že se vaše jídlo „soustředí“ do večerních hodin. Naučte tělo snídat a ono bude vědět, že se večer nemusí přejídat. Vždyť stačí dvakrát kousnout do žitného chleba a začátek změny je na světě. První týden to sice nepůjde úplně samo .Druhý týden uvidíte, že už vám to přijde snazší, takže klidně sníte půl krajíce chleba, např. s lučinou. Další týden přidejte zeleninu a další týden třeba plátek šunky. Uvidíte, že za měsíc už budete normálně snídat.

Večeře

Večeři jezte nejpozději 2–3 hodiny před spánkem. „Pokud chodíte spát opravdu pozdě, můžete si dát i druhou večeři. Ta by měla být lehká, např. plátek sýra a kousek salátové okurky, říká Markéta Uhrinová a vysvětluje: „Tělo by nemělo být bez potravy delší dobu, než 8-10 hodin.“ A co k večeři? Porce postupně zmenšujte, volte lehce stravitelná jídla, která budou pro tělo prospěšná s dostatečným příjmem vlákniny a bílkovin. A že večeříte opravdu pozdě? Aby to pro tělo nebyl takový šok, posunujte večeři o 15 minut. Vydržte 3 dny a pak zase posuňte o 15 minut atd…

A co svačina?

Nezapomínejte svačit. Může to být jablko, broskev nebo třeba mrkev. Přidat můžete tvarohovou pomazánku. Svačina má za úkol udržet správnou hladinu cukru a to je důležité pro celý den.

Řekněte Ne alkoholu

Smutná pravda pro všechny milovnice degustací. Je to tak, alkohol zpomaluje metabolismus, a to dokonce i víno. Jednoznačně největší zátěží pro trávicí trakt jsou tvrdé drinky a míchané nápoje, plné cukrů a prázdných kalorií. Naše játra totiž přemění alkohol na acetát, a ten se pak používá jako palivo místo uloženého tuku. Jen pro srovnání – Piňa Colada obsahuje ještě více kalorií než Big Mac. Chcete-li tedy rozhýbat spalování, vzdejte se alkoholu.

Pohyb, alespoň ten základní musí být

A že je pro vás pohyb obrovskou nudou? Vystupte o zastávku dřív a zbytek dojděte. Za týden vystupte o dvě zastávky dřív. Nebo jděte po schodech pěšky, nenechte za sebe pracovat eskalátor. Nepřivolávejte si výtah, ale vyšlápněte to po svých. Běhejte, skákejte, dovádějte se psem, hopsejte nebo jen choďte pěšky. Dělejte cokoliv.

 

Zdroje:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9374375/

MUDr. Marie Skalská ze společnosti STOB, Markéta Uhrinová ze společnosti Bio-Bachovky

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz