Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zahoďte diety, stravujte se intuitivně. Prospějete tělu i duši

Zahoďte diety, stravujte se intuitivně. Prospějete tělu i duši

14.9.2022 - redakce Babinet.cz

Výživový poradci se shodují na tom, že v boji s nadváhou je zásadní správné jídlo a dostatek pohybu. Mnoho lidí se často uchyluje k rychlým řešením v podobě nejrůznějších diet. Celá řada jich funguje, ovšem po skončení „tvrdého režimu“ se ztracené kilogramy rády vrací, nebo (nedej bože) se třeba zdvojnásobí oproti původnímu stavu. V poslední době se ukazuje, že je velmi dobrým řešením takzvané intuitivní stravování.

fotografie: Freepik

Shazování přebytečných kilogramů je běh na dlouhou trať. Často se stává, že jsou naše kilogramy navíc takzvaně „v hlavě“. To znamená, že byť bojujeme seč můžeme, tak nadváha prostě nejde dolu. Celý náš život se točí jen kolem jídla, mnoho pokrmů si odpíráme, nebo řešíme jídelníček na spoustu dní dopředu, počítáme kalorie a je logické, že si potom vyčítáme každé sousto.

Jídlo by ale mělo být radost, nikoli stres. Proto nyní roste na oblibě takzvané intuitivní stravování, které zaručuje, že zhubneme dlouhodobě, bez hladovění a nervů.

Co to je?

Jde o to, že sami v sobě musíme obnovit pozitivní vztah k jídlu. To znamená, že se musíme naučit respektovat tělesné, nikoli emocionální pocity související s jídlem a hladem. Intuitivní stravování nezakazuje žádné potraviny, ani nemá návod na to, jak, co a kdy jíst.

Při takzvaném intuitivním stravování je důležité tělu dodat pouze ty živiny, které potřebuje. Člověk tedy musí přemýšlet nad tím, zda má hlad, nebo jenom „chuť na něco na zub“. V druhém případě se totiž jedná o takzvaný mentální hlad. Ten může často souviset s tím, že máme podvědomě zakázané potraviny, po kterých potom během „mentálního hladu“ paseme.

Intuice

Intuici jsme často potlačili, protože nám spousta rozumbradů říkala, jak to máme dělat. Můžeme se ale dopracovat k tomu, abychom jí zase někde našli. Takže během intuitivního stravování je zapotřebí respektovat fyziologické podněty hladu a sytosti.  V tomto případě je také dobré odbourat stres, který právě může za chutě na něco dobrého, nebo si alespoň uvědomit, že právě teď prožíváme hlad mentální, ale tělo teď jíst nepotřebuje.

Intuitivní stravování říká, že žádné potraviny nejsou škodlivé, škodlivé je jejich množství. Přechod k tomuto principu není snadný, ale člověk si během samotného jezení prostě musí uvědomit, jestli už má dost, nebo jestli dojídá jen protože má ještě chuť.

Samozřejmě patří k tomu i to, že člověk musí mít základní ponětí o zdravé a vyvážené stravě, aby měl dostatek vitamínů a všech tělu prospěšných látek.

Principy Intuitivního stravování

Určitě jezte pomalu, jídlo vychutnávejte, uvědomujte si, kdy máte opravdový a kdy emocionální hlad, důležité také je přestat jíst, když máme dost, nepřejídat se. A to je všechno - vypadá to snadně, ale intuitivní stravování je běh na dlouhou trať. Nicméně: funguje. Přebytečné kilogramy budou postupně mizet a přestanete si vyčítat každé sousto.

napsala Zuzana Zelenková

Zdroje: Principy jídla, nebojte se intuitivního stravování (kniha), bezhladoveni.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip