Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Tip na celoroční výlet: Zruč nad Sázavou překvapí zámkem se zajímavým okolím i rozhlednou

Tip na celoroční výlet: Zruč nad Sázavou překvapí zámkem se zajímavým okolím i rozhlednou

1.9.2022 - redakce Babinet.cz

Pokud jste milovníky historických památek a též i romantiky, nemůžete vynechat návštěvu nádherně zrekonstruovaného zámku Zruč nad Sázavou. Tento romantický zámek se nachází ve Středočeském kraji v okrese Kutná Hora.

Zámek najdete na místě, kde stával středověký hrad, postavený patrně v první třetině 14. století. První písemná zmínka o Zruči nad Sázavou pochází z roku 1328, ale podle legend zde stával hrad již daleko dříve. Existují domněnky, že zde hrad postavili již tajemní templářští rytíři. Hrad střežil důležitou obchodní stezku nad řekou Sázavou.

 

foto: petr Matura

Snad nejvíce se do historie zapsaly mocné a staré rody Kolowratů a Kaleniců. Upomínkou na ně je rodový erb, který se dnes zachoval ve znaku města. Za panování rodu Kaleniců se hrad pomalu změnil na zámek a roku 1561 byla Zruč povýšena na město. Bohužel díky požáru zámku v roce 1781, kdy shořelo také mnoho dokumentů, neznáme původní podobu tohoto historického klenotu.

Roku 1885 zámek zakoupil významný železniční stavitel Johan Schebek, který se mimo jiné zasloužil také o výstavbu železniční trati ze Zruče nad Sázavou. Poslední přestavbu sídla zahájil jeho syn Adolf Schebek v roce 1891 podle návrhů významného architekta Jana Vejrycha. V roce 2003 potomci rodiny Schebků prodali zámek městu Zruč nad Sázavou. Zámek byl poté postupně zpřístupněn veřejnosti a od té doby díky péči města vzkvétá.

A co můžete na zámku vidět? Kromě klasické prohlídky zahrnující Malý a Velký okruh (ten je díky výstupu na zámeckou věž delší a fyzicky náročnější) si návštěvníci mohou prohlédnout  například Kolowratskou věž, která je pozůstatkem původního hradu. Tato mohutná věž byla postavena pravděpodobně kolem roku 1334. Hrad byl zásluhou opevnění během panování Kolowratů téměř nedobytnou pevností. Za Schebků v přízemí věže sídlila kovárna. Kromě výhledu nabízí expozice například i repliky středověkých zbraní, ale nezapomíná se ani na větší děti, které zde mohou zábavnou formou plnit různé vědomostní úkoly.

Děti rovněž uvítají expozici ,,Svět kostiček a panenek“ v podkroví zámku nebo Zábavně naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat, jež se nachází v zámeckém příkopu. Stezka má deset stanovišť a je stylizovaná v duchu výchovy malých rytířů. Děti si mohou vyzkoušet například střelbu z luku nebo prolézačku.

Zámek obklopuje příjemný, romantický park, v němž můžete vidět jezírko s lekníny nebo psí hřbitov, kam rodina Schebků pohřbívala své zvířecí miláčky. V parku najdeme také sochu Johana Schebka. Poblíž zámeckého parku se taktéž nacházejí ještě další dvě expozice – unikátní Vodácké muzeum a v budově bývalého špýcharu také netradiční expozice o řece Sázavě. Za zmínku zcela jistě stojí i kostel Povýšení svatého Kříže, kde jsou pohřbeni někteří z majitelů panství.

Pokud ještě nebudete prohlídkou zámeckého skvostu unaveni, můžete se po posilnění v zámecké cukrárně vydat na rozhlednu Babka, která je odtud vzdálena pouhé dva kilometry a nabízí výhled do celého kraje. Rozhledna je za dobrovolný příspěvek otevřena nonstop. Na Babku lze také dojet k parkovišti, z něhož na rozhlednu půjdete již jen asi kilometr.

Zruč nad Sázavou má dobré vlakové spojení s Prahou i Kutnou Horou a výletníci mohou díky tomu navštívit kupříkladu i blízký pivovar v Kácově nebo již zmíněnou Kutnou Horu. Zruč nad Sázavou má navíc otevřeno i v zimních měsících.

napsal Petr Matura

Zdroje: zamek-zruc.cz, hrady.cz, mesto-zruc.cz,cs.wikipedia.org aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
4.9.2022 17:26

zajímavý tip

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip