Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Oxidační stres. Realita, nebo výmysl moderní doby?

Oxidační stres. Realita, nebo výmysl moderní doby?

20.8.2022 - redakce Babinet.cz

V posledních letech se v souvislosti se zdravím a imunitou hojně hovoří o oxidačním stresu. Nejde přitom o žádnou módní vlnu strašení, ale o opravdové riziko. Oxidační stres souvisí s hladinou takzvaných volných radikálů v našem těle. To jsou skupiny molekul se záporným nábojem, které reagují s dalšími buňkami v těle a poškozují je. V organismu se vytvářejí přirozeně, ale také v reakci na vnější podněty. K těm patří požívání alkoholu, kouření, nevhodná strava nebo i stres.

fotografie: Freepik

Organismus se proti volným radikálům brání s pomocí antioxidantů, které si také umí přirozeně vytvořit. Vlivem nezdravého životního stylu i dalších faktorů však volných radikálů může vzniknout značná přesila, na niž už jen antioxidanty vytvořené v těle nestačí.

Vzniká tak právě oxidační stres, který podle výzkumů může přispívat k rychlejšímu stárnutí organismu, rozvoji onemocnění včetně rakoviny, aterosklerózy, diabetu nebo Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby, poškození jater nebo imunitní dysfunkci.

Abychom svůj organismus před oxidačním stresem ochránili, je důležité redukovat vlivy vedoucí ke vzniku volných radikálů a také dodávat tělu antioxidanty prostřednictvím stravy, ale i kvalitních potravinových doplňků.

Jezte zdravě

Vzhledem k tomu, že drtivá většina buněk našeho imunitního systému sídlí ve střevech a že ze stravy přijímáme většinu nutných živin, je zdravý a vyvážený jídelníček opravdovým základem silné obranyschopnosti. Obecným základem je hodně čerstvé zeleniny a ovoce, obojí ideálně sezónní, luštěniny, ořechy a semena, celozrnné potraviny, tučné mořské ryby, dostatek probiotických a prebiotických potravin, a naopak málo soli a málo cukru. Z tuků omezte hlavně nasycené a trans tuky. V jídle můžete svému tělu dodat i zmíněné antioxidanty. Například nejsilnější přírodní antioxidant astaxanthin se vyskytuje ve sladkovodních řasách, droždí, mase lososů a pstruhů nebo krevetách. Na vitamín C jsou bohaté šípky či rakytník, selen zase dodají paraořechy, čočka, hrušky, lesní houby nebo vaječný žloutek.

Dodržujte pitný režim

Adekvátní přísun tekutin je pro náš organismus důležitý. Tekutiny jsou nezbytné během celého procesu trávení potravy, zejména pak v momentě, kdy dochází ke vstřebávání živin do krevního řečiště. Pravidelný pitný režim zároveň pomáhá tělo detoxikovat. Nejvhodnější tekutinou je čistá kvalitní voda, dobře však poslouží i neslazené čaje, minerální vody nebo káva, ovšem v doporučovaném množství. Ta je totiž poměrně bohatá na antioxidanty. Tyto prospěšné látky najdeme i v zeleném nebo pampeliškovém čaji, nápoji matcha, ve víně či šťávě z červené řepy.

Nekuřte a s alkoholem opatrně

Kouření a nadměrná konzumace alkoholu jsou jedněmi z nejnezdravějších zlozvyků, které s sebou nesou širokou škálu negativních dopadů na celkové zdraví a kondici. Mimo jiné přispívá kouření i ke zvyšování oxidačního stresu v organismu.

Buďte aktivní

Pohyb imunitnímu systému prospívá v mnoha ohledech: zvyšuje prokrvení, pomáhá dostat bakterie a viry z dýchacích cest, snižuje hladinu stresových hormonů. Tělesná aktivita má blahodárný vliv na kosti, svaly i klouby, zvyšuje výkonnost, zlepšuje okysličení, redukuje tukovou tkáň a vyplaví do organismu blahodárné hormony, které posílí psychiku. Ideální je kombinace aerobního a silového cvičení, a to pravidelně, alespoň dvě hodiny každý týden.

Dostatečně spěte

Kvalitní spánek je základem pro fungování celého našeho organismu. Jeho nedostatek přináší celou řadu negativních projevů. Mimo jiné může zvyšovat inzulinovou rezistenci a přispívat tak k rozvoji diabetu, zvyšuje riziko propuknutí infekcí, je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj nadváhy a také oslabuje imunitní odezvu.

Relaxujte a pečujte o svoje mentální zdraví

Imunitu ovlivňuje i náš psychický stav, především dlouhodobý a chronický stres. Naučte se tedy stres odbourat, relaxujte, odpočívejte – ať už aktivně, nebo pasivně. Ideální je mít koníčky, jimiž dovolíte své mysli odpoutat se od každodenních záležitostí. Také můžete zkusit meditaci, jógu nebo aromaterapii. Podstatné je i pracovat na vztazích a snažit se udržovat dobré sociální vazby. Pohodové chvíle s rodinou a přáteli jsou i dle odborníků pro mentální zdraví velice přínosné.

 

zdroj: https://www.zdraviamy.cz/6-tipu-jak-podporit-imunitu/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz