Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Vlastní jogurt nad zlato. Jeho výroba je snadná

Vlastní jogurt nad zlato. Jeho výroba je snadná

18.8.2022 - redakce Babinet.cz

Pokud se chcete stravovat zdravě, ve vaší stravě by rozhodně neměl chybět jogurt. V přiměřeném množství má blahodárný vliv na trávení. Jogurt je také doporučen jako hlavní složka potravy hlavně po léčbě plošnými antibiotiky. To oceníme právě v období zvýšeného výskytu nemocí z nachlazení.

fotografie: Pexels

Jak vzniká jogurt?

Pro mnohé z vás může být překvapivé zjištění, co vlastně dělá jogurt jogurtem. Že jogurt patří do mléčných výrobků je všeobecně známo. Zajímavější je, že skutečně nezbytná ingredience jogurtu jsou bakterie. Nejde však o nijak nebezpečné organismy - v lidském těle také žije mnoho druhů bakterií a jsou nám dokonce prospěšné. Jogurt jako takový vzniká kysáním mléka. To znamená, že bakterie přeměňují cukr na kyselinu mléčnou. Přidáním dalších ingrediencí a vitamínů pak získáme velmi chutný a zdravý výrobek.

Domácí je nejlepší

Vlastní výroba potravin je u mnoha lidí stále populárnější. Toto stravování má totiž jednu nespornou výhodu. Vždycky naprosto přesně víte, co vaše jídlo obsahuje. Nemusíte se starat o všudypřítomná "éčka" ani přísady s podivnými názvy. Netřeba dále rozvádět, že potraviny z čerstvých a snadno identifikovatelných surovin jsou zdravější než jídlo ošetřené konzervanty, zahušťovadly a barvivy. Lahodný domácí jogurt - to zní opravdu lákavě. Stačí vám k tomu pořídit si jogurtovač. Je třeba zdůraznit, že domácí výroba jogurtu vás vyjde mnohem levněji než nákup průmyslově vyráběných jogurtů.

Budete potřebovat

  • 1 litr čerstvého mléka
  • 2–3 lžíce jogurtu s živou kulturou

Než začnete pracovat s jogurtovačem, musíte nejprve naočkovat (tedy "nakazit") veškeré mléko, které chcete proměnit v jogurt. Mléko nejdříve zahřejete na 80°C, pak nádobu s mlékem ponoříte do studené vody a chladíte až na teplotu kolem 40°C. V tu chvíli naočkujete mléko zhruba dvěma polévkovými lžícemi jogurtu (podle receptu). Po důkladném rozmíchání je směs připravena. Až nyní přichází čas na jogurtovač. „Jeho primární funkcí je vytvořit správné prostředí, v němž se bakterie budou snadno množit,“ vysvětluje Petr Bedřich, specialista na malé elektrospotřebiče. Směs odlejte do předem vyvařených misek, které do jogurtovače zapadnou, a můžete nechat přístroj pracovat. Už po šesti hodinách je jogurt hotový, ale můžete ho nechat dozrát i přes noc.

Výroba jogurtu bez jogurtovače, pomocí jogurtové kultury

 Budete potřebovat

  • 1 litr mléka
  • 4 lžíce jogurtu s živou kulturou (Nesmí být přislazovaný ani ochucený, jen bílý jogurt)
  • 2 zavařovací sklenice o obsahu 0,5 litru

Mléko přivedeme k varu a necháme lehce probublávat po dobu 5 minut. Pak hrnec s mlékem ponoříme do jiného hrnce či mísy se studenou vodou (můžete přidat i led). Míchejte metličkou a nechte mléko zchladnout na 40 stupňů. Při vyšší teplotě by se totiž laktobacily nenamnožily.

Ochuťte si jogurt podle vaší chuti

Správný bílý domácí jogurt má nakyslou chuť, kterou však můžete snadno upravit dalšími ingrediencemi. Do jogurtu lze přidat téměř cokoliv. Můžete zkusit marmelády, třtinový cukr, koření, oříšky nebo kakao. Konečně tak získáte jogurt, který bude přesně podle vašich představ.

napsala RŘ

zdroj: receptyprimanapadu.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu