Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tajemná štola nedaleko Prahy, kolem které vzniklo několik pověstí

Tajemná štola nedaleko Prahy, kolem které vzniklo několik pověstí

11.8.2022 - redakce Babinet.cz

Obec Klínec se nachází v okrese Praha – západ asi sedm kilometrů od obce Černošice. Klínec má bohatou historii. První písemné zmínky o Klínci jsou z roku 1310. Klínec byl majetkem české královské komory, ale významná práva zde měl blízký benediktýnský klášter na Ostrově v Davli.
Vznik Klínce je neodmyslitelně spjat s těžbou polodrahokamů a zlata. Dodnes můžeme najít v okolí obce kopečkovité útvary zvané sejpy a jámy zvané pinky.

Lesnaté údolí pod Klíncem je pozůstatkem po těžbě zlata. Dodnes je v terénu patrný náhon, který přiváděl do dolu vodu z rybníků pod vsí. Ve skalním hřbetě, který odděloval povrchový důl od potoka, je ve skále vylámána asi 100m dlouhá odvodňovací štola „Čertovka“. 

foto Petr Matura

Pozůstatky po důlní činnosti však nejsou jedinými atraktivními místy malé obce. Velmi zajímavým a navštěvovaným místem je štola na Klínci, která se nachází v lese nedaleko obce. Mělo by se jednat  o odvodňovací štolu povrchového rýžoviště zlata. Protože místo působí opravdu tajemně, vzniklo kolem štoly několik pověstí. Někteří trampové si například vyprávěli, že je z hloubi štoly, ale i v okolních lesích slyšet rachocení jakéhosi řetězu.

Další pověst vypráví o oběšenci, který je prý občas vídán u vchodu na opuštěné straně štoly.
Pravděpodobně jde jen o trampské legendy, ale když se do štoly vydáte pozdě večer a jste sami, začnete myslet jinak…

Už veselejší je další místo, které v Klínci nelze vynechat. Je jím ekologická farma Klínec, která je specializovaná na chov bílých krátkosrstých plemen  koz a mléčných plemen skotu. Farma nabízí za symbolické  spíše dobrovolné vstupné návštěvu minizoo, kde můžete vidět králíčky, prasátka plemene Kune Kune a dalších plemen, Vidět také můžeme již zmíněné  kozy, ale i mnoho druhů ptáků, andulky nebo morčátka. U ohrad jsou připraveny známé automaty na krmení, takže zvířecím kamarádům lze nabídnout bezpečný pamlsek. Když budete mít štěstí, můžete potkat i místní velmi přítulné kočky, které rády uvítají společnost. Na farmě lze pobývat v otevírací dobu libovolný čas a návštěvu si užijí nejen děti, ale i dospělí milovníci zvířat.

foto Petr Matura

Okolí obce Klínec pak nabízí krásné procházky přírodou nebo návštěvu blízkých Dobřichovic, Černošic či Davle. Výhodou je také dobrá dopravní dostupnost jak automobilem tak veřejnou dopravou, neboť do obce jezdí vlaky i autobusy.

napsal Petr Matura

zdroje: cs.wikipedia.org, farmaklinec.cz, obecklinec.eu, E.Obůrková: Kam za příšernými strašidly a jejich rejdišti.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip