Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Při platbách v zahraničí si dejte pozor na DCC

Při platbách v zahraničí si dejte pozor na DCC

1.8.2022 - redakce Babinet.cz

Dynamický převod měny známý pod anglickou zkratkou DCC už přidělal vrásky na čele mnoha zákazníkům. Při výběru hotovosti z bankomatu nebo během platby kartou vám obchodník v zahraničí běžně nabídne provedení transakce v lokální měně, tedy v eurech, dolarech a podobně. Můžete se ale také setkat s možností provést transakci v českých korunách. To vypadá lákavě. Vy jako zákazník si hodnotu platby v naší měně lépe představíte, ale s dynamickou konverzí DCC bývá taková transakce až o pětinu dražší. Proč? Hlavním důvodem bývá zpravidla nevýhodný kurz a další poplatky obchodníka. U většího nákupu tak kvůli DCC můžete přijít i o stovky korun.

fotografie: Freepik

Co s tím? Chraňte vaši platební kartu bezplatnou blokací těchto DCC plateb. S blokací plateb DCC máte jistotu, že budete kartou platit vždy jen v místní měně zahraničního obchodníka, třeba v eurech v případě platby na sjezdovce v Alpách, a tak ušetříte za nevýhodnou měnovou konverzi. Platba se v takovém případě přepočítá na koruny podle kurzu vaší banky, nikoliv podle obvykle horšího kurzu obchodníka. Nezapomeňte si tedy u banky aktivovat službu „Blokace DDC plateb“, pokud cestujete do zahraničí.

Další možnou pastí na turisty jsou výběry hotovosti v zahraničních bankomatech. Jiný typ obchodníka, ale stejný příběh. Bankomat vám nabídne vybíranou částku strhnout v přepočtu na české koruny – podle kurzu, který vidíte na obrazovce bankomatu. Je proto vhodnější zvolit vyúčtování v lokální měně (eurech apod.), pokud zrovna nemáte aktivovanou blokaci DCC plateb.  Před DCC transakcemi opakovaně varovalo i české ministerstvo financí.  

Rada na závěr. Jak u zahraničního obchodníka, tak bankomatu si vždy uschovejte potvrzení o transakci, ať si můžete zpětně zkontrolovat, jestli byla správně zaúčtována.

 

zdroj: Expobank

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip