Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  I v srpnu ještě můžete zkusit vysadit salát, mrkev a řadu dalších. Na podzim budete mít čerstvou úrodu

I v srpnu ještě můžete zkusit vysadit salát, mrkev a řadu dalších. Na podzim budete mít čerstvou úrodu

28.7.2022 - redakce Babinet.cz

Srpen se blíží a vy přemýšlíte, že byste si ještě něco vyseli, ale nevíte co? Možnosti stále jsou. I teď, uprostřed sezony, si můžete vypěstovat další čerstvou zeleninu pěkně od semínka. Pojďme se na to podívat detailněji.

fotografie: Pexels

Salát

Salátů a různých lupenů máme mnoho druhů. Zelená zelenina je skvělá, vlastně ani nejdůležitější. Ne nadarmo se doporučuje těhotným ženám pojídání zelené zeleniny, aby si doplňovaly kyselinu listovou.

Nejsnazší je obyčejný český listový salát. Pokud máte pařníček, nebo pokud dokážete salátu zajistit jakkoli dostatek vláhy, tak jej určitě můžete vysévat i nyní. Vezměte si pěknou nádobku, dejte si do ní hlínu, zasejte salát a překryjte třeba fresh folií.

Poté pravidelně roste a nechte květníček někde na pěkném teplém místě. Jakmile bude mít váš salátek druhé lístky, tak jej sázejte do záhonu. Volte spíše polostín. Salát nepotřebuje příliš mnoho slunečních paprsků.

Špenát

Výjimečně, normálně se totiž vysévá pouze na jaře a na podzim, můžete ještě dávat také špenát. Jeho výsev je možný přímo do záhonu. Volte pěkné stinné stanoviště a snažte se semínka nedávat příliš hustě.

Špenát je náročný na zálivku, takže ho opravdu pravidelně zalévejte, ať vám pěkně roste. Kdyby hnal do květu, skliďte jej. Pokud vykvete, zhořkne.

Mrkev

Jestli neočekáváte, že budete sklízet obrovské mrkve jako z obchodu, tak máte šanci na baby karotku. Buď si kupte speciální osivo, nebo jakoukoli jinou mrkvičku. Do podzimu vám ještě maličké narostou. Podobně jako petržel.

Bylinky

I bylinky je ještě stále možné vysévat. Ty můžete dávat prakticky kdykoli. Myslete však na to, že pokud se jedná o zcela nový výsev, tak bude lepší vysévat do truhlíků a až se ochladí, truhlíky schovejte domu, do pařníku, skleníku či folijáku. Příští rok si je přesadíte do záhonu.

Černá ředkev

Neuvěřitelně zdravá, naprostá vitamínová bomba, to je černá ředkev. Mohli jste jí vysévat už zjara. Pokud jste to udělali, tak nyní, v srpnu, budete sklízet. Pokud jste to neudělali, tak srpen je skvělým obdobím pro druhou vlnu výsevu.

Černá ředkev je, podobně jako ředkvička, celkem nenáročná rostlina. Měla by mít dostatek vláhy, ale snese stín i slunce. Ta, kterpu nyní vysejete, se bude sklízet přibližně v říjnu a je skvělá na uskladnění. Vydrží celou zimu a bude skvělým zdrojem vitamínů a minerálních látek.

Jedná se o velmi opomíjenou starobylou zeleninu. Moc lidí ji již nepěstuje. Velmi dobře se hodí jen tak na chleba nebo do zeleninových směsí. Připravte se ale na to, že poněkud štípe na jazyku. No, asi jako pikantnější ředkvička.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroje:

https://www.ceskestavby.cz/clanky/kterou-zeleninu-muzeme-vysevat-jeste-v-srpnu-27167.html

redakce Babinet

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz