Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Jak se stravovat v horkých dnech? Tipy na potraviny, které nás ochladí!

Jak se stravovat v horkých dnech? Tipy na potraviny, které nás ochladí!

20.7.2022 - AndreaP.

Vysoká horka představují obrovskou zátěž pro náš organismus. Velmi často jsme v tomto období vyčerpaní, nesoustředění, špatně spíme a nemáme vůbec chuť k jídlu. Kolapsy jsou na denním pořádku, o čemž by záchranáři mohli vyprávět. Základem přežití tohoto období je správný pitný režim. Bez vody to prostě v létě (a nejen v létě) nejde.

Pamatujme ale na to, že pitím studených nápojů se neochladíme. Je to právě naopak, jelikož tělo musí vydat další energii k zahřátí studeného nápoje v organismu, a tímto procesem vzniká další teplo. Ač se to může zdát nemožné, věřte, že vlažný čaj je to nejlepší, co můžete při tropických třicítkách tělu dodat.

(fotografie: Pixabay)

A jaké další potraviny nám můžou pomoci?

Jídelníček co nejvíce obohaťte čerstvou zeleninou a ovocem, mléčnými produkty a čerstvými rybami. Teplá jídla můžete více nahradit studenými pokrmy jako jsou zeleninové či těstovinové saláty, různé luštěninové a tvarohové pomazánky s žitným pečivem nebo studené polévky.

1. Jogurty a zakysané mléko

Mléčné výrobky tohoto typu organismus ochlazují, zejména pokud si dopřejete ty bez cukru i umělých sladidel. Jen si dejte pozor na jejich kalorickou hodnotu, půllitr zakysaného mléčného nápoje má tolik energie jako lehký oběd či večeře, které jimi můžete přinejmenším částečně nahradit. Proč je to důležité? V létě upřednostňujeme jídlo lehce stravitelné a méně kalorické, tělo potřebuje o deset procent méně energie než v chladných dnech roku. A co se jogurtů týče, ideální jsou bílé nebo mírně slazené ovocné.

2. Ovoce

Co jiného jíst v létě, než všudypřítomné ovoce plné chuti? Podle čínské medicíny totiž ovoce ochlazuje. A ovoce ve formě smoothie je v létě značka ideál. Jako první se nám pak zcela jistě vybaví meloun. Víte ale, že se jedná o zeleninu? Nicméně osvěží zcela určitě!

(fotografie: Pixabay)

3. Rajčata, hlávkový salát, ředkvičky a další zelenina

Jistotou je v těchto horkých dnech zelenina, ať už samotná, nebo jako součást lehkých zeleninových salátů, které místo těžkých dresinků doplníte balsamicem nebo čerstvou jogurtovou zálivkou. Pokud do nich nasekáte čerstvé bylinky, tělu prospějete o to více. Dobrou volbou, na jejíž účinek se můžete spolehnout, je například řecký salát tzatziki. A pokud chcete zeleninový salát sytější, přidejte vařené vajíčko, tuňák nebo libové maso.

4. Studené polévky

Je to sázka na jistotu, když máme v létě chuť na osvěžující jídla. Nezpotíte se ani u konzumace, ani u jejich přípravy. Stačí mít mixér, kopu zeleniny a je hotovo za pár minut!  Určitě je ve vedrech zkuste. Mezi nejznámější patří španělská polévka gazpacho nebo polévka zvaná tarator, která se jí v Turecku. 

5. Zelený čaj

Tenhle nápoj dokáže člověka povzbudit lépe než káva. Navíc má skutečně výrazné ochlazující účinky, a to dokonce i tehdy, když se pije horký. Jak už jsme si ale psali výše, nejlepší je vlažný!

6. Pivo nebo vinný střik

Tenhle bod mnohé asi zarazí a řeknete si "cože, alkohol?" A není to náhodou tak, že jakmile venku pálí slunce, měl by se člověk alkoholu obloukem vyhýbat, neb následky můžou být neblahé?  Samozřejmě, s alkoholem musíte zacházet opatrně a nemělo by se ho pít moc a už vůbec ne na přímém slunci. Nicméně sklenka piva nebo vinného střiku ve stínu při podvečerní relaxaci dokáže tělo ochladit, protože alkohol roztahuje periferní cévy.

(fotografie: Pixabay)

7. Mátový či meduňkový čaj nebo limonáda

Tyhle nápoje nejsou tak účinné jako zelený čaj, ale můžete si je dát jako zpestření, mátový čaj se pije teplý či vlažný, podobně jako si můžete udělat nálev z meduňky. Věděli jste navíc, že máta uklidňuje žaludek a meduňka nervy? I to se může třeba během letního cestování hodit. Z meduňky i máty si navíc můžete udělat limonádu tak, že ji pomačkáte a zalijete na několik hodin vodou. Takovou limonádou, kterou můžete případně ochladit, můžete potěšit děti, zatímco dospělým nabídněte mojito se spoustou máty, ať už s alkoholem či bez něj.

8. Mořské řasy

V tropických vedrech ztrácí člověk pocením také minerály, proto nezapomínejte ani na mořské řasy. Nejen, že doplní chybějící minerály, ale čínská medicína také věří jejich ochlazujícímu účinku. Pokud máte rádi sushi, léto je ideální doba pro konzumaci.

(fotografie: Pixabay)

9. Hrách a fazole mungo

Nemyslete hned na hrachovou kaši, která by váš žaludek úplně zaplácala, hrách se dá použít třeba do rizota. Fazole mungo a jejich klíčky si pak dejte například s celozrnným pečivem a trochou másla, kombinací se samozřejmě nabízí nepřeberné množství. Jde zkrátka o to, že i luštěniny se hodí pro svůj ochlazující účinek, ale pouze některé – protože základní poučka zní, čím delší příprava a vaření, tím spíše vás jídlo poté zahřeje. Proto platí, že zatímco jídla z červené čočky, která je uvařená za pár minut ano, jídla z té klasické, která se musí hodiny máčet a pak další hodiny vařit, v horkých dnech ne.

10. Sůl

Nikomu tu neradíme, aby to začal přehánět se solí, ale obecně platí, že mírně slaná jídla vyhánějí přebytečnou horkost z těla lépe než jídla slazená. Pokud si nakrájíte na talířek rajče a trochu si ho osolíte, s vaším tlakem to ani nehne, ale možná vám bude o něco méně horko. A co je podstatné, sůl zadržuje v těle vodu, což během roku není zrovna ideální stav, nicméně v tropech velmi potřebné.

Zdroje použité v článku:

  • www.vitalia.cz
  • www.jimejinak.cz
  • redakce Babinet.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu