Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Diváky nenáviděný vrah Vinnetoua, herec Rik Battaglia, byl v civilním životě jeho nejlepším přítelem

Diváky nenáviděný vrah Vinnetoua, herec Rik Battaglia, byl v civilním životě jeho nejlepším přítelem

19.7.2022 - redakce Babinet.cz

Když Rik Battaglia jako zlosyn Rollins zasáhl svým výstřelem Vinnetoua, tisíce fanynek statečného náčelníka Apačů ztuhly v němé hrůze. Jejich miláček zemřel. A i když měl filmový záporák charismatu jako jarní pole řepky, v tomto případě mu to nebylo nic platné. Rollinsův čin byl prostě neodpustitelný.

fotografie: se svolením České televize

Zrozen pro role padouchů

Pro role zloduchů byl Battaglia svou vizáží přímo předurčen. Proto není divu, že toho produkce filmových mayovek náležitě využila a obsadila jej do osmi filmů. Pouze v jednom z nich – ve snímku Old Firehand (1966) – stál jako kapitán Mendoza na straně dobra. Ale zpět ke kariéře filmového padoucha. Asi nikoho nepřekvapí, že když tvůrci přemýšleli, komu svěřit roli Vinnetouova vraha, rozhodli se zrovna pro Battagliu. „Že to budu právě já, kdo jako Rollins zastřelí Vinnetoua, jsem věděl dávno dopředu. Producent Horst Wendlandt se mnou totiž uzavřel smlouvu už dlouho před začátkem natáčení,“ vzpomínal po letech Battaglia. „Scénář toho filmu se mi líbil a tahle role taky. Tak proč bych nepodepsal. Když se mě později ptali, zda jsem ani chvíli nezaváhal, zda mám vzít roli, která bude znamenat konec milovaného Vinnetoua, musel jsem se jenom smát. Někdo to zahrát musel, tak proč ne právě já, na kterého stejně měli od začátku natáčení spadeno všichni Apači v celém Německu,“vyprávěl Battaglia s oblibou.

„Vinnetou nesmí zemřít“

Ovšem co v Německu následovalo po zahájení reklamní kampaně na film Vinnetou – Poslední výstřel, se dá směle nazvat šílenstvím. Fanoušci Pierra Brice věděli, že v tomto díle jeho postava zemře, a nechtěli se s tím za žádnou cenu smířit. „Vinnetou nesmí zemřít,“psaly tehdy noviny v německy mluvících zemích a producenti mayovek začali horečně uvažovat, co dál. Populární sérii zachránili a přišli s novými filmy s náčelníkem Apačů v hlavní roli, i když už to nikdy nebylo takové jako před tím, než Rollins zmáčkl spoušť…

Filmová kariéra charismatického Itala

K natáčení mayovek se Battaglia dostal už jako ostřílený herec. Měl za sebou roli ve filmu Dáma od řeky, kde skvěle sekundoval slavné Sophii Loren a zazářil i v několika výpravných historických filmech. Právě v nich mohl uplatnit svůj jižanský vzhled, kterým přitahoval nejen režiséry, ale především ženy.

Rik Battaglia se narodil 18. února 1927 v italské Corbole, v kraji zvaném Rovigo. Otce nepoznal a s matkou se vídal sporadicky, proto jej vychovávala hlavně babička. Již v sedmnácti letech se stal námořníkem. Poté vystřídal různá zaměstnání, například dělal barmana, než se mu podařilo začátkem padesátých let prosadit u filmu. Poprvé na sebe upozornil v roce 1954 v již zmíněném italsko-francouzském dramatu se Sophií Loren. Následovalo nemalé množství takzvaných sandálových filmů s náměty ze starověku, dokud nepřišla v roce 1963 nabídka z Německa. Jednalo se o snímek Old Shatterhand, ve kterém Rik získal svou první roli v mayovce – padoucha Dixona. První setkání s Vinnetouem skončilo tentokrát špatně pro mexického banditu.

A byla to právě jeho vizáž, která mu pomohla i v letech, kdy se mu pracovně příliš nedařilo. Po konci natáčení filmových mayovek se sice dostal k několika zajímavým rolím – kromě jiného si zahrál se svým „vinnetouovským kolegou“ Terencem Hillem v několika jeho spaghetti westernech nebo ve slavném Stevensonově Ostrově pokladů – ale postupně se mu přestávalo dařit. Nabídka zahrát si role mafiánů a bodyguardů v druhořadých erotických filmech tak pro stárnoucího herce byla jediným východiskem. Naštěstí pro Battagliu netrvala tahle jeho herecká etapa příliš dlouho a v devadesátých letech se dočkal ještě několika zajímavých rolí.

Soukromí slavného záporáka

Role Vinnetouova vraha Rika Battagliu provázela celý život. „Nikdy mi neodpustili, že jsem zabil Vinnetoua. Dostával jsem výhružky smrtí a dokonce se na mě zlobily i malé děti,“ svěřil se německému deníku Bild a dodal: „Ale zloduchové mají vždy ty nejlepší holky, takže ničeho nelituji.“ V posteli se mu prý vystřídalo více než tisíc žen a poslední – o 45 let mladší Antonella – s ním strávila poslední chvíle života.

Přítel Vinnetoua

Asi největší zajímavostí z Battagliova osobního života je fakt, že se stal ve skutečnosti Bricovým nejlepším přítelem ze všech kolegů herců, kteří se na natáčení mayovek podíleli. Dokonce se s ním slavný filmový Vinnetou spřátelil víc, než se svým pokrevním bratrem Old Shatterhandem, s nímž jej pojilo také reálné přátelství. Battaglia a Brice se setkávali i v soukromí společně se svými manželkami. Když Rikovi 27. března 2015 selhalo srdce a zemřel, Pierre o něm prohlásil: „Byl to přemýšlivý muž, jeho pozitivní energie byla až nakažlivá. Rikova smrt mě hluboce zasáhla…“

Napsal Lukáš Mucha

Zdroj: Michaela Remešová, Roman Schuster (Vinnetou žije!, 2012), Československá filmová databáze

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz