Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Hormonální bříško v období menopauzy či andropauzy. Jak se ho zbavit

Hormonální bříško v období menopauzy či andropauzy. Jak se ho zbavit

3.3.2024 - redakce Babinet.cz

Je to tu – okamžik pravdy. K změření obvodu pasu vám postačí obyčejný krejčovský metr. V kterých místech pas správné měřit? Uprostřed vzdálenosti mezi spodním okrajem dolního žebra a horním okrajem kyčelní kosti. U žen se udává zvýšené riziko civilizačních chorob, pokud je jejich pas širší než 80 cm, a opravdu vysoké riziko nad 88 cm. (Muži by se nadsebou měli zamyslet u obvodu pasu nad 94 cm, pas nad 102 cm je pro muže alarmující). Boj se špeky na břiše však není snadný. Vyžaduje vytrvalost, úpravu jídelníčku a především správný druh pravidelného cvičení.

Hormonální bříško v období menopauzy jak se ho zbavit

foto / Freepik

Hormonální bříško v období menopauzy či andropauzy

Zvyšování hladiny estrogenu způsobuje u mužů takzvanou gynekomastii – tedy zvětšování prsních žláz. Ženy se zase potýkají z redistribucí tuku z oblasti prsou a boků právě do oblasti břicha. Dochází rovněž k postupnému oslabení činnosti vaječníků a ztrátě menstruace, což způsobuje zpomalení hormonálního systému. Tělo tak začne postupně přecházet do období útlumu. Ačkoliv přechod nastává ve věku kolem padesáti let, hladiny hormonů začínají klesat už o několik let dříve, a proto mohou muži i ženy pocítit některé změny již v nižším věku.

„Mezi běžné změny patří například ukládání tuků v problematických oblastech. Vznik takzvaného hormonálního břicha, které muži i ženy v období přechodu řeší, je způsoben kolísáním hladiny řady hormonů, jako je inzulin, kortizol či pohlavní hormony – tedy testosteron a estrogen. Během menopauzy nebo andropauzy dochází vlivem hormonálních změn také ke zpomalování metabolismu a postupnému zvyšování hmotnosti,“ vysvětluje Pavel Turčan.

„Navíc se omezuje svalová regenerace a tvorba nové svalové hmoty. V důsledku toho dochází ke změnám postavy a k ukládání tuku zejména v oblasti břicha. Tuk začíná postupně nahrazovat svaly, což vede k dalšímu přibírání na váze,“ doplňuje lékař.

Jak spálit tuky

Nezapomínejte na pravidelný pohyb

Klíčem k úspěšnému spalování tuků je pohyb při optimální tepové frekvenci. Když se váš tep pohybuje výš (například při aerobiku), lapáte po dechu a neúměrně se potíte, vaše tělo spaluje pouze cukry. Tímto způsobem možná zlepšíte svou kondici, tukové zásoby však zůstávají netknuté. Naopak pokud je při vašem pohybu tepová frekvence nižší než optimální(například při rychlejší chůzi), trvá až 40 minut než začnete tuky spalovat.

Do skupiny sportů se řadí například jízda na kole, plavání, tanec, běh, ale i pilates. Takový pohyb účinně redukuje viscelární tuk.

Jezte zdravě

Důležité je myslet také na správné stravování – a to jak z hlediska složení, tak dodržování pravidelného režimu. „Je vhodné konzumovat hodně zeleniny, která obsahuje vlákninu, a rovněž dodržovat pitný režim. Je třeba vyhnout se uzeninám, bílému pečivu a bílé mouce i sladkostem,“ doporučuje lékař Pavel Turčan.

Přestaňte kouřit a pít alkohol

V období přechodu je vhodné skoncovat se zlozvyky, jako je kouření či pití alkoholu. Zejména s přibývajícím věkem se negativní účinky těchto látek na lidské zdraví zvyšují. Alkohol je zároveň bohatý na obsah cukrů a jeho konzumace výrazně zvyšuje riziko přibírání a zvětšeného břicha.

Poraďte se s lékařem

Veškeré zdravotní problémy by jste však měli konzultovat se svým lékařem!

Nezapomeňte, že špeky na břiše nejen hyzdí postavu, ale navíc mohou být nebezpečné! Obvod pasu je totiž přímým ukazatelem množství tzv. viscerálního tuku. Viscerální tuk se nachází uvnitř dutiny břišní a obaluje všechny vnitřní orgány. Podkožní tuk je uložen těsně pod kůží, viditelný pouhým okem. Hromaděním viscerálního tuku se zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, cukrovky, vysoké hladiny cholesterolu, deprese, rakoviny, demence, artritidy, sexuálních dysfunkcí a dalších civilizačních nemocí. Na ukládání tohoto typu tuku má velký vliv nevhodné složení jídelníčku, nepravidelnost v jídle a také hladovění nebo dlouhodobě příliš velký kalorický deficit. Vliv má i psychická pohoda. Pokud jste neustále ve stresu, budete k tomuto problému náchylnější než kliďasové. Tělo se při nedostatečném příjmu potravy dá do boje a začne obalovat důležité orgány tukem, aby se ochránilo před hladověním. 

 

zdroj: MUDr. Pavel Turčan, gynekolog a sexuolog

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz