Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Opakující se záněty močových cest. Jak eliminovat riziko jejich vzniku, radí nutriční terapeutka

Opakující se záněty močových cest. Jak eliminovat riziko jejich vzniku, radí nutriční terapeutka

11.3.2024 - redakce Babinet.cz

Zánět močových cest, nepříjemné onemocnění, se kterým má zkušenost téměř každá žena. Poznáte ho podle souboru typických příznaků, které mnoho žen následně vedou do ordinací lékařů. Existují však způsoby, jak jde zánětům předcházet.

Nejčastější příznaky zánětu močových cest

Mezi nejčastější příznaky zánětu močových cest patří bolest, pálení a řezání při močení a také časté nutkání na malou. Množství moči bývá zpravidla velmi malé, a i po jeho vyprázdnění přetrvává pocit potřeby. Může se také vyskytnout bolest v podbřišku, únava nebo zvýšená teplota. Mezi další varovný signál, že něco není v pořádku, patří i krev v moči. Mezi příznaky pokročilého stádia zánětu močového měchýře se potom řadí zvýšená teplota, silný výtok, třes a bolest zad a ledvin. Tyto příznaky by měly být signálem, že je nejvyšší čas navštívit lékaře.

chronické záněty močových cest

foto / Freepik

Rizikové faktory vzniku močových cest a jejich prevence

Mezi nejčastější rizikové faktory patří nedostatečná hygiena, nedodržování pitného režimu, cukrovka, močové kameny či nechráněný sexuální styk. U mužů může způsobit zánět močového měchýře zbytnělá prostata. Obecně jsou ale na zánět močového měchýře mnohem náchylnější ženy, a to kvůli kratší močové trubici. Především ženy by se proto měly vyvarovat prochladnutí, velmi zrádné je sezení na studeném povrchu, chození naboso po studené podlaze nebo zůstávání v mokrých plavkách. To jsou rizikové momenty, které často patří právě k letnímu období.  

Jak eliminovat riziko vzniku zánětu

Některé ženy se bohužel potýkají s opakovanými záněty. Pokud víte, že jste jednou z nich, přinášíme soubor tipů, jak upravit svou životosprávu, abyste pravděpodobnost rozjezdu dalšího zánětu snížily.

  1. Pitný režim

Důležitý je pitný režim, respektive pití čisté vody (cca 30–40 ml na jedno kilo tělesné hmotnosti). Naopak je potřeba eliminovat případně úplně vyloučit alkoholické nápoje. Přínos může přinést i tzv. protizánětlivá strava,“ říká o prevenci nutriční terapeutka Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

  1. Doplňování vitamínu C

Při prvních projevech infekce je vhodné zvýšit dávky vitamínu C, který přirozeně okysličuje moč, díky čemuž se močový měchýř stává pro bakterie méně přívětivým místem.

  1. Brusinky ano, ale nejsou všespásné

Jako přírodní prevence také skvěle fungují brusinky. „Brusinky jsou známé svými silnými antiseptickými účinky, které pomáhají při léčení infekcí močových cest a kvasinkových infekcí. Mají schopnost bojovat se streptokokovými bakteriemi – tyto zdravotní problémy většinou způsobuje chronická streptokoková infekce,“ upřesňuje nutriční terapeutka Korejčková, DiS.

Brusinky jsou, mimo jiné, jednou z nejlepších potravin při onemocnění žlučníku, patří mezi nejlepší přírodní „čističe“ jater a pomáhají eliminovat ledvinové kameny. Nezapomínejte ale, že na již rozběhnutý zánět močových cest jsou brusinky jednoduše krátké. Pokud ale na záněty trpíte opakovaně, můžete je konzumovat v rámci zmíněné prevence.

  1. Bylinní pomocníci

Dalšími přírodními potraviny, které nám mohou pomoci při zánětu močového měchýře, ale i jako prevence, jsou již zmíněné brusinky, lichořeřišnice, zlatobýl, šalvěj, vrbovka, propolis či velmi oblíbené šípky.

Jak se se zánětem močových cest vypořádat v pohodlí domova

V první řadě je dobré zvýšit příjem tekutin, aby se močové cesty, obrazně řečeno, pořádně propláchly. Nejvhodnější variantou jsou nesycené nápoje, mezi které patří čistá voda případně bylinkové čaje. Od nepříjemné bolesti podbřišku pomohou teplé obklady. Přírodní léčbu lze také podpořit sedacími koupelemi v odvaru z řepíku, heřmánku či březového listí.  Ale především si dopřejte klid, odpočinek, a hlavně buďte v teple.

 

Zdroj: nutriční terapeutka Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz