Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Odjeli jste na dovolenou, ale vaše zahrada stále pracuje. Co vás na ní čeká po návratu?

Odjeli jste na dovolenou, ale vaše zahrada stále pracuje. Co vás na ní čeká po návratu?

9.7.2022 - redakce Babinet.cz

Červenec je měsíc, kdy počasí ukáže všechny své tváře. Chvíli je slunečno, poté zaprší. Nesnesitelná vedra se střídají se dny plnými chladného větru a deštivého počasí. Díky těmto častým výkyvům se na zahrádce děje mnoho změn. Červenec je ale také časem dovolených a cestování a tím pádem také doba, kdy je zahrada trošku zanedbávaná. Po takové pauze potřebuje trošku jemné a laskavé péče.

fotografie: Unsplash

Zeleninová zahrada

V červenci je možné vykopat první nové brambory. Spousta lidí čeká se sklizní brambor na to, až vykvetou, ale ne všechny brambory kvetou, tak se raději rychle podívejte. Brambory mohou být připraveny k jídlu rychleji, než předpokládáte. Jakmile začnou odumírat jejich horní části, odřízněte je a zbavte se jich, aby nešířily choroby. Nejlepší je brambory vykopat do 14 dní po odumření jejich horních částí. Tím se vyhnete riziku houbových onemocnění. Uložte je na chladném místě při teplotě 12-14 °C na dva týdny, aby se zahojila veškerá poškození. Pak by měly být skladovány při teplotě chladničky.

Po sklizni dobře zalijte jahody. Každý druhý nebo alespoň třetí rok vyměňujte staré rostliny. Mějte na paměti, že koruna kořene musí být pod zemí. Pokud rostlinu zapustíte příliš hluboko, začne snadno hnít, dáte-li ji moc vysoko, odumře.  Dva týdny po zasazení přidejte trošku hnojiva. Stále je také možné vyset hrášek, čínské zelí a špenát.

Bylinky je dobré sklidit, než rozkvetou. Pokud to nestihnete, zastřihněte je a brzy se objeví nové čerstvé výhonky. Můžete vypěstovat nové rostliny z řízků. Postup je stejný jako u levandule.

Květinová zahrada

Tady máme co dělat s babskými povídačkami. Říkají, že by se živý plot měl prostříhat do poloviny léta. Máte ještě pořád čas, ale nečekejte s tím, až uplyne srpen. Nové výhonky, které vyrazí po prořezání, potřebují čas na zesílení, než přijde mráz. Nevýhodou příliš časného prořezání živých plotů je, že to musíte během sezóny udělat dvakrát. Výhodou je, že nemusíte odřezávat příliš mnoho výhonů a že řídké živé ploty mohou při dvou prostříháních zesílit. Z botanického hlediska je nejlepší počkat do července. Na konci července polevuje silný nový růst. Pokud živý plot prostříháte příliš brzy, odstraníte špičky a výhonky, které pomáhají rostlině růst. Příliš časné prořezání živého plotu má za následek horší stav rostlin. Nízký živý plot však velmi dobře toleruje brzké prořezání, zatímco vysoký je náchylnější.

Ovocná zahrada

Po sklizni prořezejte černý rybíz. Výhony starší než tři až čtyři roky by měly být zcela odstraněny. Snadno se poznají podle tmavé barvy. Červený rybíz nese nejvíce bobulí na větvích starých 2 - 5 let, takže u něho odstraňujte pouze nejstarší výhony. Maliny můžete také sklidit a zmrazit. Tip: Zmrazte je odděleně na podnosu a až pak je dejte do sáčku. Díky tomu nezamrznou všechny současně v jedné hroudě. Pokud je ovoce na vašich stromech příliš malé, může být dobré stromy prořezat. Zajistí to větší a lepší plody. Můžete zastavit růst stromu tak, aby nevzrostl příliš do výšky, odříznutím vrcholů jemných mladých výhonků koncem července nebo začátkem srpna.

napsala RŘ

zdroj:

https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/cervenec-zahrada-sklizen-vysadba-jahodnik-ruze-travnik.A210719_101544_hobby-zahrada_bma

redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz