Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nepřítelem dlouhověkosti je tichý zánět. Protizánětlivou dietou můžete výrazně proces stárnutí zpomalit

Nepřítelem dlouhověkosti je tichý zánět. Protizánětlivou dietou můžete výrazně proces stárnutí zpomalit

4.7.2022 - redakce Babinet.cz

Cílem každého z nás je oddálit projevy stárnutí co nejvíce. Uvědomíme-li si, že proces stárnutí je závislý zčásti na genetických faktorech a zčásti na tom, jakým způsobem sami o sebe během života pečujeme, je jasné, že dobrou polovinu nástrojů dlouhověkosti máme sami ve svých rukou! Pojďme se tedy společně vypravit za poznáním, jak můžeme vlastnímu tělu pomoci k dlouhověkosti, a to již v rané dospělosti.

Fotografie: Pexels

Stárnutí je přirozenou součástí života a přináší s sebou i úbytek energie. Je pochopitelné, že v 50 či 60 letech jen těžko zvládneme to, co ve dvaceti, aniž bychom pak nepociťovali následky a únavu, se kterými se budeme potýkat mnohem déle. Jenže potíž spočívá v tom, že v době, kdy je velkým trendem a businessem věčné mládí a krása, stárneme mnohem rychleji než dříve. Je to kvůli stresu, přepracování, znečištěnému životnímu prostředí a některým lékům.

Kromě obecně platných a velmi dobře medializovaných témat, která nám ubírají léta, jako je stres a nadváha, existují i další jevy urychlující stárnutí. Jedním z těchto nepřátel dlouhověkosti je tzv. tichý zánět.

Představme si něco, co nám nepozorovaně mobilizuje obranné mechanismy našeho těla a odvádí tak naše síly do dlouhotrvajícího a v podstatě marného boje. To je tichý zánět. Důsledkem tichého zánětu jsme unavení, nevýkonní, leckdy i podráždění a depresivní, urychluje se vznik vrásek. Ubývají nám například též zásoby vitaminu C, který je v roli bojovníka proti zánětu nepostradatelný. Organismus začíná být příliš unavený na to, aby si poradil s jinak docela obyčejnými starostmi. A vzniká bludný kruh, který může vyústit až v chronická onemocnění.

Tichý zánět se často neprojevuje bolestí, ale můžeme ho zachytit a měřit, a zároveň nasadit protizánětlivou dietu: Základem protizánětlivé diety je v prvé řadě zelenina. Následuje ovoce v omezené míře (obsahuje ovocný cukr fruktózu), proteiny s nízkým obsahem tuku, polynenasycené mastné kyseliny, jako je olivový olej a rybí tuk a v neposlední řadě celozrnné pečivo. Samozřejmostí je dostatečný pitný režim. 

Snížte příjem potravy. Kdo sníží svůj denní příjem potravy o 300 až 500 kalorií, můžete knot své svíčky prodloužit až o několik let.

 

 

zdroj: MUDr. Monika Golková, Asociace medicíny proti stárnutí ČR

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip