Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Křeče v nohách vznikají z různých příčin. Jak se jich účinně zbavit

Křeče v nohách vznikají z různých příčin. Jak se jich účinně zbavit

30.6.2022 - redakce Babinet.cz

Téměř každý člověk se alespoň jednou v životě v noci probouzel kvůli nepříjemným křečím v lýtkách nebo chodidlech, nebo ho křeče potrápily v posilovně či bazénu. Nepříjemné otoky, mravenčení nebo křeče končetin se tak mohou objevit prakticky kdykoliv. Křeče v nohách vznikají z různých příčin. Na vině může být také sedavý způsob života, přetěžování svalů, nedostatek vitamínů D, E a B2, nadváha, nadměrná konzumace mléčných výrobků s tavícími solemi (tavené sýry), stres, únava aj. Častým důvodem bývá právě přetížení svalů z nevhodné obuvi, nedostatek hořčíku v těle a také dehydratace. Způsobit je může i užívání některých léků, těhotenství, nesprávná velikost boty, vysoké podpatky nebo také onemocnění ledvin, jater a dalších orgánů.

fotografie: Freepik

„Co se týče doplňování hořčíku, jistě to má význam v situacích, kdy hořčík tělu chybí a bolesti svalů jsou tohoto původu. Příčin svalových křečí může být více a je třeba, pokud samy neustoupí, aby věc byla konzultována s lékařem,“ doporučuje ortoped Ondřej Popelka.

Sval zkuste opatrně natáhnout

Křeče se zbavíme tak, že přestaneme vykonávat pohyb, který ji vyvolal, a snažíme se postižený sval opatrně natáhnout. Pokud se křeč nachází ve svalu chodidla, ideální je procházet se. Dříve či později se sval natáhne zpět do původní polohy a přestane bolet. Nedoporučuje se vracet k pohybu, který křeč vyvolal - je téměř jisté, že se křeč objeví znovu.

Babská rada na zmírnění křečí

Mezi oblíbené rady patří pití bylinných čajů s proti křečovým účinkem, především z lipového květu a hlohu obecného.

Ženy a vhodné obutí

Volba mezi pohodlím a elegancí je pro něžné pohlaví častý boj. Praktické ženy sáhnou po balerínách v domnění, že si neničí nohy a ženy toužící být atraktivní zase po vysokých podpatcích. Špatně je ale obojí.

Z dlouhodobého hlediska není vhodné používání ani vysokých podpatků ani balerínek. Pochopitelně pokud si člověk někdy vyjde do společnosti na vysokých podpatcích či ve volném čase obuje balerínky, nejedná  se o žádný problém. Dlouhodobé a výlučné používání jednoho typu obuvi však má často vliv na anatomii pohybového ústrojí a může mít negativní dopady na člověka jako bolesti zad nebo nohou. Nejvhodnější je používat obuv, která respektuje potřeby a stavbu těla, která dokáže podepřít klenby chodidla, zejména se pak jedná o tzv. ortopedickou obuv,“ doporučuje Ondřej Popelka, ortoped.

Nezapomínejte na prevenci

V boji proti křečím je důležitá prevence. To znamená přijímat dostatek minerálů, stopových prvků a vitaminů, pít dostatečné množství tekutin a přiměřeně zatěžovat organismus při cvičení.

 

zdroj: MUDr. Ondřej Popelka, Ortopedicko-traumatologická klinika 3. LF UK a FNKV

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Mlada
2.7.2022 21:12

Všem hezké dny, je dobré zaznamenat jídlo, které mohlo křeče způsobit - souhlasím se sýry, někdy i rajské jablko se slupkou, ale i kečup. Každý si to musí vychytat. Podupávání je o.k.., pomůže fén teplý či zábal teplý, ponoření do teplé vody Těším se na nové nápady. Dříve byl pomocník chinin, ale ten je nyní špatně dostupný. Těším se na nápady. Mlada

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip