Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Domácí mazlíčci: Vše, co byste měli vědět před pořízením štěněte

Domácí mazlíčci: Vše, co byste měli vědět před pořízením štěněte

17.6.2022 - redakce Babinet.cz

Přemýšlíte o pořízení domácího mazlíčka? A proč by taky ne? Ať už chce člověk trávit čas s kamarádem, který má vždycky čas, nebo pořídit společníka pro hry a spolehlivého kamaráda dětem, pes může být skvělou volbou. Důležité je ale mít na paměti, že k pejskovi je třeba přistupovat jako k plnohodnotnému členu domácnosti a jeho pořízení si tedy dobře promyslet. Přinášíme rady, jak zvládnou první dny s novým parťákem a na co všechno myslet. 

 fotografie: Pexels

Správný výběr, půl štěstí

Pořízení štěněte bychom měli vnímat jako velkou zodpovědnost. V prvé řadě musíme vybrat to správné plemeno. Oblíbeným plemenem jsou například border kolie, které ale vyžadují hodně pohybu a aktivity. Proto pokud víte, že není ve vašich silách se pejskovi v tomto ohledu dostatečně věnovat, je lepší zvolit klidnější a méně temperamentní plemeno. Rozhodovacím kritériem může být také velikost psa. Jestli bydlíte v malém bytě, zvolte raději psa menšího. Naopak do domu s velkou zahradou můžete pořídit třeba i labradora nebo německého ovčáka. Pozornost byste měli věnovat také prostředí, ze kterého pes pochází. Zvažujete-li štěně z chovatelské stanice, domluvte si například schůzku s chovatelem a podívejte se, v jakém prostředí a jakým způsobem jsou psi vychováváni. V případě pejska z útulku můžete během pár návštěv vidět, jak váš budoucí chlupáč reaguje na ostatní psy, zvuky nebo lidi.   

Přípravy na nového mazlíčka

Protože pořizujete nového člena rodiny, je důležité, abyste si doma stanovili jasná pravidla. Kdo bude pejska krmit? Pustíte ho na gauč nebo do postele? Kdo se postará o ranní venčení?  Zároveň je nutné domov trochu přizpůsobit a předejít tak nechtěným malérům. Zásadní je vyhradit psovi vlastní prostor (pelíšek nebo boudu), který mu nebudou ostatní členové rodiny narušovat a kde bude moct v klidu odpočívat. Mimo pelíšku je také potřeba zajistit i ostatní věci jako například misky na vodu a krmení, hračky, samostatné krmení a pamlsky, které budou pro štěně nejvhodnější. Pokud tedy máte vybrané plemeno, rozdělené úkoly a plné misky, je čas vyrazit pro nového parťáka.

Socializace 

Socializace psa, tedy jeho navyknutí na všechny možné podněty v různém prostředí, je zcela zásadní pro budoucí klidné a bezproblémové soužití psa a páníčka. Tento proces byste tedy neměli odkládat, ideální je začít prakticky ihned po příchodu mazlíčka do jeho nového domova. Vhodné je, alespoň ze začátku, nechat štěně interagovat spíše se staršími, rozumnějšími parťáky. Divočejší kamarádi, kteří provokují ke hře, koušou a skáčou po ostatních, by mohli ve štěněti vybudovat frustraci. Důkladně zvažujte také prostředí, do kterého štěně přivedete. „Ze začátku je lepší navykat psa místa, kde je pro štěně hodně nových podnětů, postupně a pomalu. Nejdůležitější je nejprve navyknout psa na sebe, nakontaktovat si ho. Potom štěně snáze zvládne i složitější a náročnější prostředí, která mu v následujících týdnech budete chtít ukázat,“ říká trenérka psů Aneta Grygarová.  Náročnost prostředí a množství vjemů lze samozřejmě postupně zvyšovat. Vždy byste ale měli pejska pozorovat a naučit se poznat řeč jeho těla. Tou vám může například napovědět, že mu určité situace nejsou příjemné nebo naopak, že si hru s vrstevníky náležitě užívá. 

Výchova a výcvik 

Výchova a výcvik jsou dvě zcela odlišné věci, v mnoha směrech se ale prolínají. U štěňat a mladých psů je zásadní výchova. Ta, velmi zjednodušeně, znamená naučit pejska žít s člověkem. „K výchově je třeba přistupovat s klidem a laskavostí, zároveň být ale velmi důsledný. Základními dovednostmi, které by si mělo štěně osvojit, jsou třeba venkovní venčení, být doma sám nebo přivyknutí na všechny zvuky v jeho nejbližším okolí,“ říká Grygarová a dodává: „Výcvik už zahrnuje celou řadu povelů. Na ty složitější je dobré si počkat a nechat pejska dospět. Základní povely se však prolínají s výchovou. Třeba povely jako sedni, přivolání, odložení nebo chůzi u nohy je vhodné naučit pejska již v raném věku.“

Výživa 

Aby pejsek prospíval, měl dostatek energie i dobré nálady a rostl nám před očima, je třeba správná výživa. Protože se štěňata vyvíjejí rychle, mají na výživu specifické nároky a krmivo by mělo naplňovat jiné potřeby než u dospělých psů,“ říká specialistka na výživu značky Fitmin Adéla Palacká. „Zásadní je správný příjem energie a bílkovin, vyvážený poměr vitaminů a minerálů, které štěně v potravě přijímá,“ dodává Palacká.

 

zdroj: fitmin.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip