Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Dozrálé jahody i nové brambory. Červen je měsícem prvních sklizní

Dozrálé jahody i nové brambory. Červen je měsícem prvních sklizní

13.6.2022 - redakce Babinet.cz

Léto se hlásí o slovo, roste tráva, ale daří se i plevelu. Takže, i když je nejnáročnější čas spojený s vysazováním a setím víceméně pryč, červen je především měsícem údržby, ale i prvních sklizní.  

fotografie: Pexels

Tipy pro zeleninovou zahradu

V zeleninové zahrádce již můžete sklízet první dobroty – například saláty, mrkve, ředkve, chřest, rebarboru. A pokud máte zkypřeno a pohnojeno můžete se vesele vrhnout na další sázení. Zapomenout byste neměli například na keříčkové fazole, ledový salát, čekanku, rajčata, okurky nebo v teplejších oblastech na lilek.

V zahradách se dobře daří bramborám, které mají cenu zlata. Pro větší sklizeň navršte kolem rostlinek půdu, aby se hlízy nedostaly na světlo. Pokud si chcete prodloužit sezónu a mít stále nové brambory, můžete ještě vysadit ještě teď pro pozdější sklizeň.

Útokům škůdců jsou nyní vystaveny zejména mrkev a hrášek. Přikryjte je sítěmi proti hmyzu a nebudete mít mrkev ani hrášek červavé. Škůdci mohou zničit i brukvovitou zeleninu. Pokud na spodní straně jejích listů objevíte oranžová vajíčka, patří nejspíš bělásku zelnému. Pomoc se však více než jednoduchá – umístěte na listy prázdné bílé vaječné skořápky a samička běláska si bude myslet, že už jsou obsazeny.

Dobré je nyní vysadit mladé zelí a použít úlomky z živého plotu nebo keřů, které brání květilce zelné v kladení vajíček. Úlomky jsou dobré i pro mrkev. Žijí v nich brouci drabčíci a ti jsou na rozdíl od mnohých dalších druhů hmyzu na zahradě užiteční.

Ovocná zahrada

Včely létají, což může těšit všechny zahrádkáře. Čím více je včel, tím větší je šance na opylení květin a více sladkých plodů. Červen přináší první ovocnou sklizeň – zejména pak třešně, jahody, maliny nebo rybíz.

Později v měsíci sklidíte první jahody. Jahody je třeba chránit proti plísňovým chorobám. Vyplatí se nastýlat pod ně trávu, slámu nebo piliny, aby se nedostaly do styku s vlhkou půdou a také aby na ně nemohli slimáci. Za velkého sucha je jahody také třeba vydatně zalévat, aby byla sklizeň co největší a nejsladší.

Od poloviny května do konce června si můžete udělat radost také sázením některého tropického ovoce, například kiwi plného vitamínu C. Vysaďte vždy jednu samčí rostlinu maximálně na pět až šest samičích rostlin. Špičky kiwi zkracujte, aby se mohly lépe vyvíjet postranní výhony.

Chcete-li mít bohatou úrodu třešní, meruněk či švestek, pak nyní odstraňte některá poupata.

Bylinková zahrádka

V červnu také nastává čas sběru mnohých léčivých rostlin, ať již planých, nebo na zahradě vypěstovaných. Rozkvétá heřmánek, řebříček, měsíček, kontryhel či kopřiva. Ještě předtím, než začnou kvést, je dobré seříznout šalvěj a meduňku.

Bylinky, sbírané na přípravu léčivých nálevů či koupelí, je třeba sbírat za slunného počasí a ihned důsledně usušit na temném, vzdušném místě, zavěšené v malých svazečcích.

Ve větším množství můžete sklízet také aromatické bylinky, které znovu rychle obrazí. Patří mezi ně například levandule, tymián, oregano, rozmarýna. Díky zastřihávání vrcholků navíc košatí. Přebytky můžete zamrazit, naložit do olivového oleje nebo soli.

 

zdroj: https://www.nazeleno.cz/cerven-v-zahrade-vsechno-buji-zacina-sklizen-vysev-pokracuje/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu