Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zdravotní benefity lesních plodů. Borůvka zlepší zrak a ostružiník čistí cévy

Zdravotní benefity lesních plodů. Borůvka zlepší zrak a ostružiník čistí cévy

10.6.2022 - redakce Babinet.cz

Maliny, borůvky nebo ostružiny jsou oblíbenou pochoutkou, na kterou můžeme narazit při procházkách v českých lesích. Kromě šťavnatých bobulí lze z lesních plodů využít například i listy, rašící pupeny nebo květy. Mají totiž celou řadu léčivých účinků. Ostružiník například pomáhá čistit cévy, maliník se užívá pro podporu plodnosti a borůvky prospívají zdravému zraku.

fotografie: Shutterstock

Maliník

Odvar z listů maliníku má blahodárné účinky na ženské pohlavní orgány. Doporučuje se proti bolestivé menstruaci, při potížích s otěhotněním a jeho pití v devátém měsíci těhotenství by mělo přinést snazší a méně bolestivý porod. V období přechodu pomáhá tlumit potíže, které toto období hormonálních změn obvykle provázejí. Připisují se mu také příznivé účinky na kardiovaskulární systém a zabraňuje ukládání tuku. Léčivá síla maliníku se nejvíce koncentruje v pupenech, ze kterých se vyrábí tinktura. V podobě tinktury z pupenů, se používá na úpravu endokrinní rovnováhy, také proti menstruačním poruchám, ovariálním cystám a gynekologickým zánětům.

Ostružiník

Čaj z listů ostružiníku se pro protizánětlivé a zklidňující účinky doporučuje pít proti chrapotu, kašli a zánětu dýchacích cest. Vymačkaná šťáva z plodů je vhodným prostředkem proti průjmu. Tinktura z pupenů má blahodárné účinky na cévy i pohybový aparát. Pomáhá při revmatismu a dně. Účinný je také při osteoporóze.

Borůvka

Plody, jimž se hovorově říká borůvky, rostou na rostlině s názvem brusnice borůvka. Jde o nízký keř, který je rozšířený v mírném pásmu po téměř celé severní polokouli. Tmavomodré sladko-kyselé plody obsahují velké množství vitamínů, minerálů a účinných látek. V lidovém léčitelství se doporučují proti průjmu, zánětům a také pro přirozenou regulaci tvorby inzulinu. Patří mezi oblíbené potraviny pilotů, protože jim zajišťují ostrý zrak.

Brusinka

Brusinky jsou v naší přírodě spíše vzácností. Jejich chuť je trpká a bobule jsou drobné. Nejčastěji se s nimi setkáváme jako s přílohou ke klasické české svíčkové. Americká odrůda brusinek má jemnější chuť a plody až ve velikosti oliv. Oba druhy jsou však plné vitamínů a dalších výživných látek a používají se pro své léčivé účinky. Odvar či tinktura z pupenů brusnice brusinky jsou spolehlivým prostředkem proti zánětům močového ústrojí. Napomáhají také zdravému fungování prostaty a proti vzniku ledvinových kamenů. Brusinky prospívají rovněž zdraví kardiovaskulárního systému, protože působí proti usazování tuku v cévách, a dezinfikují střeva.

Černý rybíz

Rybíz máme sice spojený především s pěstováním na zahradách, ale můžeme ho najít i ve volné přírodě. Všechny druhy rybízu obsahují velké množství antioxidantů. Pokud se zaměříme na černý rybíz, právě jeho bobule patří mezi největší zdroje vitamínu C. Tinktura z jeho pupenů s koncentrovanou léčivou silou pomáhá na celou řadu obtíží. „Tinktura z černého rybízu zlepšuje činnost nadledvinek. Má vynikající protialergické účinky při senné rýmě, ekzému, astmatu. Pomáhá také zmírnit otoky, například při adenomu prostaty,“  radí naturopatka Jarmila Podhorná.

Zdroje:

https://www.celostnimedicina.cz/lesni-plody-nejen-chutne-ale-i-zdrave.htm

nadeje-byliny.eu

https://www.zdravykos.cz/blog/lesni-plody-jsou-nejen-chutne--ale-prinaseji-i-zdravotni-vyhody/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz