Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Muzejní noc, letnice ve skanzenu i královský průvod. Střední Čechy zvou na další akce pro nadcházející týdny

Muzejní noc, letnice ve skanzenu i královský průvod. Střední Čechy zvou na další akce pro nadcházející týdny

23.5.2022 - redakce Babinet.cz

Podívejte se přehled akcí ze středních Čech, které stojí za pozornost a můžete se na ně těšit v nejbližších dnech. Na své si přijdou dospělí i děti.

 foto: Ladislav Renner

Akce na týden 23.-29. 5.  

XIV.Festival ZUŠ Středočeského kraje, Hořovice (23.-24. 5.)

Středočeský kraj, město Slaný a ZUŠ Slaný zvou na XIV. Festival základních uměleckých škol do Městského divadla ve Slaném. Koncerty vítězů soutěží ZUŠ se konají v obou dnech vždy od 10 a od 13 hodin, Galakoncert se uskuteční 24. 5. od 18 hodin. Na čtvrtém koncertě vítězů krajských kol soutěží základních uměleckých škol vystoupí také hořovičtí pěvci Tobias Rosenbaum, Martin Jirák a Originální pěvecké duo MAFI.
Více zde: www.slany.cz 

Markomania, Příběh jednoho kmene, Dobřichovice (28. 5.)

Jednodenní historický festival ve stylu Living History, situovaný v místě významné archeologické lokality Pičhora u Dobřichova, prezentuje návštěvníkům kulturu a artefakty charakteristické pro 1.-2. století n. l., tedy starší dobu římskou, kdy jsou na území středních Čech doloženy první germánské kmeny v čele s Markomany a jejich králem Marobudem. Akci pořádá obec Dobřichov ve spolupráci s Ústavem archeologické památkové péče středních Čech za podpory Středočeského kraje od 10 do 18 hodin.
Více zde: www.uappsc.cz, www.cestyarcheologie.cz

Den Jana Kubiše – Panenské Břežany (28. 5.)

V Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech se 28. května uskuteční vzpomínková akce na atentát na Reinharda Heydricha s názvem Den Jana Kubiše. Odehrávat se bude v době od 9 do přibližně 23 hodin. Při její příležitosti bude unikátně vystaven dopis Jana Kubiše, který odeslal slečně Marii Žilanové dva týdny před uskutečněním atentátu. Na celý den je připraven bohatý tematický program s přednáškami, filmem i koncertem nejen v Horním, ale také v mimořádně zpřístupněném Dolním zámku. Uskuteční se exkurze do vojenského tábora v zámeckém parku, prohlídky vojenské techniky a bude možné zapůjčit si brýle k pozorování virtuální reality.
Více zde: www.panenske-brezany.muzeumbrandys.cz

540 let královského města Velvar (29 5.)

Velvary si připomínají 540 let od doby, kdy byly 29. května 1482 povýšeny českým králem Vladislavem II. Jagellonským povýšeny na královské město. Celodenní slavnosti s bohatým programem se uskuteční 29. května a jejich součástí bude rytířský turnaj na koních i hostina. Návštěvníci budou moci nahlédnout do středověké kuchyně i do městského vězení na radnici.
Více zde: www.velvary.cz

Májová balónová fiesta na slapské přehradě, Chotilsko (26.-29. 5.)

V okolí Chotilska u vodní nádrže Slapy se uskuteční mezinárodní setkání přátel balónového létání. Za příznivého počasí se tam budou vznášet horkovzdušné balóny. Do soutěže se přihlásilo několik posádek balónů různých barev i značek. Uskuteční se ranní a večerní létání.
Více zde: www.chotilsko.cz

Muzejní noc ve středních Čechách (27.-28. 5.)

Letošní 18. ročník Festivalu muzejních nocí probíhá ve dnech 20. 5.-11. 6. Muzea a galerie se stávají místy mimořádných i nečekaných zážitků a setkávání. V tomto týdnu se návštěvníci mohou těšit například na Slánskou muzejní noc, Čáslavskou muzejní noc s Meluzínou nebo 18. Zámeckou muzejní noc ve Vlašimi v pátek 27. 5. Na sobotu 28. 5. se chystá například Muzejní noc v Kolíně anebo související akce – prohlídka Památníku Lidice a sbírky výtvarného umění v Lidické galerii.
Více zde: www.cz-museums.cz + stránky jednotlivých míst 

Akce na týden 30. 5.-. 5. 6.   

Muzejní noc ve středních Čechách (31. 5.-4. 6.)

Letošní 18. ročník Festivalu muzejních nocí probíhá ve dnech 20. 5.-11. 6. Muzea a galerie se stávají místy mimořádných i nečekaných zážitků a setkávání. V tomto týdnu se návštěvníci mohou těšit například 31. 5. na akci Na křídlech písně v Rabasově galerii v Rakovníku, 2. 6. na 15. muzejní noc s překvapením v Kralupech nad Vltavou, 3. 6. na Muzejní noc pořádanou Muzeem života židovské obce Divišov anebo na související akci Hurá léto, pořádanou Regionálním muzeem v Jílovém u Prahy. Dne 4. 6. se uskuteční Benešovská muzejní noc a také Muzejní noc v Muzeu umění a designu tamtéž, Muzejní noc v Muzeu zlata Nový Knín či související akce Pečeme v běhu staletí v Muzeu T. G. M. Rakovník.
Více zde: www.cz-museums.cz + stránky jednotlivých míst 

Den dětí na Konopišti, Den dětí mezi zvířátky v Zoopark Zelčín (1. 6., 5. 6.) 

Ve středních Čechách se na řadě míst bude slavit den dětí. Na středu 1. 6. je například připraven Den dětí na zámku Konopiště – v Růžové zahradě. Připraveny budou nejen zajímavosti ze světa rostlin, ale také kvízové otázky a hry a ukázka dravců. Na neděli 5. 6. se chystá Den dětí mezi zvířátky v Zooparku Zelčín. Děti se mohou těšit na malování obličejů, tanečky, zpěv a zumbu v podání dua Míša a Niky, křest klokánků s moderátorkou Martou Ondráčkovou anebo odpolední řádění v hasičské pěně.
Více zde: www.zamek-konopiste.cz, www.zooparkzelcin.cz 

Polabský festival klasické hudby Lissa Classica (1.-19. 6. 2022)  

V rámci Polabského festivalu klasické hudby Lissa Classica zazní ve středu 1. 6. v Lysé nad Labem v evangelickém kostele Zámecké nocturno, v sobotu 11. 6. v kostele sv. Jana Křtitele Rendezvous s operou, ve středu 15. 6. v evangelickém kostele Do tance a v neděli 19. 6. v kostele sv. Jana Křtitele Orchestriální gala.
Více zde: www.lissaclassica.eu

Poselstvo vévody Štěpána bavorského z Králova Dvora přes Tetín do Srbska (4.-5. 6. 2022) 

Přestože se v letošním roce neuskuteční oblíbený průvod císaře Karla IV. z Radotína na Karlštejn, návštěvníci nebudou ochuzeni o druhou větev královského průvodu – Poselstvo vévody Štěpána bavorského. Vévoda s rytíři, jezdci a doprovodem vyjede v sobotu 4. 6. z Králova Dvora přes Beroun na Tetín, kde přenocuje. V neděli 5. 6. se pak vydá údolím Berounky do Srbska.
Více zde: www.pruvodkarlaiv.cz

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora – 15. ročník (4.-12. 6. 2022) 

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora je festivalem klasické komorní hudby, který probíhá první týden v červnu. Vedle nadšení hudebníků a unikátní atmosféry koncertů je jeho předností citlivě propracovaná dramaturgie. Program je založený na dramaturgických kontrastech. Jiřímu Bártovi se daří vytvářet kombinaci náročnosti a posluchačské atraktivnosti. Jedná se o významnou regionální událost nadregionálního významu. Festival je atraktivní jak pro poučené publikum, tak i pro lokální posluchače a nadšence.
Více zde: www.mfkh.cz

Letnice v muzeu lidových staveb v Kouřimi (5. 6. 2022) 

Jedním z dalších národopisných programů Muzea lidových staveb v Kouřimi je zapomenutá lidová slavnost letnic, kterou návštěvníci nikde jinde neuvidí. Bohatý program bude připraven na celý den od 10 do 18 hodin.
Více zde: www.skanzenkourim.cz

 

zdroj: strednicechy.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy