Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Nastal čas vysadit rajčata. Při pěstování dodržte několik zásad, jedině tak budete mít bohatou úrodu

Nastal čas vysadit rajčata. Při pěstování dodržte několik zásad, jedině tak budete mít bohatou úrodu

10.5.2023 - redakce Babinet.cz

Rajčata patří mezi teplomilné plodiny. Při plánování vlastní „zahrádky“ je však nutné dodržet několik základních pravidel. Výběr druhu a odrůdy rajčete by se měl odvíjet od toho, zda se je rozhodnete pěstovat na zahradě, ve skleníku nebo v nádobách na balkoně.

foto / Unsplash

„Na balkon se nejlépe hodí rajčata keříčková, která nedosahují takového vzrůstu a nepotřebují oporu pro svůj růst. Pokročilí zahrádkáři pak nedají dopustit na rajčata tyčková, která se pěstují výhradně z předpěstované sadby. Nejlépe se jim povede v půdě vyhřáté alespoň na 10 °C. Záhonky nejprve zryjte a poté obohaťte živinami. Ideální je proleželý chlévský hnůj nebo rozleželý kompost. Odstraňte veškerý plevel. Záhony, na kterých budete rajčata pěstovat, by se měly nacházet na slunném místě. Ideálně na jižní straně. Právě dostatek slunečních paprsků je zárukou bohaté sklizně.“ upozorňuje Ing. Radovan Tůma ze Zelinářské unie Čech a Moravy.

Proč jsou vlastně rajská jablíčka tak skvělá a měli bychom je pěstovat a hlavně konzumovat?

  • mají hodně antioxidantů, hlavně karotenoidů a provitamín A
  • snižují dráždivé účinky česneku nebo velkých dávek vitamínu C
  • řídí hladinu krevního cukru
  • pomáhají proti depresím
  • zmírňují nespavost

Rajčata milují sluníčko a hodně vody. Jsou velice citlivá na plíseň, proto je nutné zavlažovat přímo ke kořenům, nikoli na list. Nejvhodnější je zavlažování za pomoci kapkovací hadice, tzv. kapkovou závlahou. Při běžném zalívání vodu nikdy nelijeme přes listy, tím bychom také riskovali, že nám budou chytat plíseň.

Nezapomeňte na tyčky, rajčata je nutné vyvazovat. Ke každé rostlině dáme alespoň dvou metrovou tyčku, ke které je pak přivážeme. Rostliny totiž mohou dosahovat i více ne dvoumetrové výšky. Kdyby nám rajče přerostlo přes tyčku, tak musíme špičku zaštípnout. A stejně tak zaštipujeme takzvaná páždíčka, což jsou další větvičky, které vyrůstají mezi kmenem a větvičkou. Pakliže by více pršelo, bude potřeba pravidelně otrhávat spodní listy rostlin. V podstatě se budete snažit zamezit tomu, aby jakýkoli list ležel na zemi, v hlíně. Velká vlhkost také způsobuje plíseň.

Pokud tyto záležitosti dodržíme, budeme mít krásná velká rajčátka a bude jich navíc hodně.

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/rajcata-sazejte-ted-vse-o-vysadbe-a-pestovani

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz