Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak se zbavit pocitu hladu? Může za to i nesprávné stravování. Co je potřeba v jídelníčku upravit?

Jak se zbavit pocitu hladu? Může za to i nesprávné stravování. Co je potřeba v jídelníčku upravit?

15.5.2022 - redakce Babinet.cz

Stále vás trápí kručení v břiše a neustále chodíte a hledáte, co byste si tak ještě dali? Nejdůležitější je nejdříve je zjistit, proč vůbec hladem trpíme.

fotografie: Unsplash

Mít hlad není to samé jako mít chuť. Existuje několik způsobů, jak odlišit zdánlivý hlad vyvolaný emocemi, například stresem, od toho skutečného. Nejdříve si sami sobě položte tyto otázky:

  • Kručí mi v břiše?
  • Pociťuji úbytek energie?
  • Cítím se trochu jako v mlze?

Pokud odpověď na některou z těchto otázek zní „ano“, najezte se, a bude vám lépe.

Pokud jíte z jiných důvodu, například z nudy, vzteku nebo smutku, jídlo vám náladu nezlepší, případně jen na krátkou chvíli. V případě, že jsou důvody k jídlu emocionální a potřebu jíst máte jen proto, že vás zrovna něco zlákalo, pravděpodobně se nejedná o skutečný hlad. ejčastějším důvodem je fakt, že jíte moc malý objem stravy nebo jste se začali až moc omezovat v jídle. 

Jak se zbavit pocitu hladu?

Cílem kontroly hladu je zbavit se pocitů prázdného žaludku, únavy a závratě, které se s ním pojí. Nejčastějším důvodem je také fakt, že jíte moc malý objem stravy nebo jste se začali až moc omezovat v jídle. Seznamte se s nejlepšími způsoby, jak na to:

Bojujte proti hladu pomocí bílkovin

Bílkoviny zaženou hlad lépe než sacharidy či tuky, snažte se je proto konzumovat v každém jídle. Kromě toho, že se budete cítit lépe, ovlivňuje jejich dostatek také váš mozek, takže budete bystřejší.

Jíte málo tuku

Nemluvíme tady ale o tom, že si máme dát půl kila bůčku. Zařaďte kvalitní zdroje tuku, jako jsou vejce, tučné ryby (losos, makrela…), avokádo, semínka, oříšky a másla z nich. Tuk by měl tvořit 25–35 % denního příjmu energie.

Jezte jídla s vysokým obsahem vody a vlákniny

Voda a vláknina nemají žádné kalorie, pokrmy s jejich vysokým obsahem jsou ale hutné, takže vás snadno zasytí. Většina druhů zeleniny (kromě té s vysokým obsahem škrobu, jako brambory, kukuřice či hrášek) obsahuje velmi málo kalorií právě proto, že jsou plné vlákniny a vody. Vodnaté ovoce jako meloun či ananas a bobule bohaté na vlákninu mohou k zasycení také dobře posloužit. Zapomeňte na zpracované sacharidy. Mezi ně patří potraviny z "bílé" mouky, jako je pečivo, těstoviny, sladké koblihy či croissanty, dále sladké limonády a sladkosti.

Pomůže také cvičení

Tréninková rutina pomůže potlačit hormony hladu, což zkrotí váš apetit. Pro efektivní cvičení je ale potřeba dostatečný přísun živin. Někdy lidé ve snaze zhubnout jedí příliš málo, a pak nemají na cvičení dostatek energie, což je špatně. Pokud máte pocit, že jste kvůli cvičení ještě hladovější, přijímáte málo kalorií.

Pitný režim

Někteří lidé si pletou žízeň s hladem. Místo toho, aby dodali tělu potřebné tekutiny, raději jedí. Pokud budete dodržovat pitný režim, tomuto problému předejdete. Zapíjením navíc učiníte každé jídlo sytějším.

Jezte málo, ale pravidelně

Konzumace malých porcí v několikahodinových intervalech pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. To je důležité z toho důvodu, že její náhlý pokles vede k intenzivním pocitům hladu. Pokud vám budou porce zezačátku připadat příliš malé, mějte na paměti, že nejpozději za pár hodin se opět najíte.

A dopřejte si dostaečný spánek

Pokud dost spíte, pomáháte tím udržovat přiměřenou hladinu ghrelinu. Pokud spíte málo, vede to k jeho vyšší hladině, a to se projeví větším pocitem hladu. 

zdroj: https://www.zdraviamy.cz/osvedcene-rady-jak-se-zbavit-neustaleho-pocitu-hladu/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip