Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Poškození vlasů a pokožky hlavy je nejčastěji způsobeno účinkem zevního prostředí, ale i chybami ve stravování

Poškození vlasů a pokožky hlavy je nejčastěji způsobeno účinkem zevního prostředí, ale i chybami ve stravování

8.5.2022 - redakce Babinet.cz

Kůže kštice je odlišná od kůže na jiných částech těla. Prokrvení, hormonální vlivy, přítomnost mazových a potních žláz a vlasových váčků umožňují rychlé vstřebávání všech látek působící na pokožku hlavy. Bariérová funkce je velmi omezena. Povrch pokožky hlavy je pokryt emulzí, která vzniká z odlučujících se buněk (označovány jako lupy), tvorby mazu a potu. „Lupy“ jsou odstraňovány při mytí, česání nebo kartáčování vlasů. Odpařování vody a potu z povrchu kůže hlavy je dáno podle hustoty vlasů. Zvýšená nebo nedostatečná hydratace podporuje vznik zánětlivých změn na kůži a snižuje její obranyschopnost, zvyšuje citlivost pokožky.

fotografie: Freepik

Poškození vlasů a pokožky hlavy je nejčastěji způsobeno účinkem zevního prostředí. Mezi mechanické vlivy se řadí např. česání, tupírování, používání natáček. Fyzikální vlivy, které působí na vlas, jsou časté, např. teplo láme vlas a může způsobit poškození pokožky hlavy. Chemické vlivy (např. barvení, trvalá, odbarvování) působí na vlasy pronikáním látek dovnitř vlasu. Špatné je i časté mytí, UVA záření a další. Kvalitu a vzhled vlasů také ovlivňuje životní styl a celkový stav organismu. Péče o vlasy a kůži hlavy je velmi důležitá.

K snadnému čištění kůže hlavy a vlasů jsou k dispozici šampony obsahující neagresivní přísady, ochranné látky, které upravují přirozené poměry. To umožňuje i denní mytí vlasů a hlavy bez rizika vzniku nežádoucích projevů. Produkty s obsahem rostlinných, syntetických nebo silikonových olejů zanechávají na vlasech tenký film a opravují povrchové struktury, což vede k vyhlazení povrchu vlasu a dodání lesku.

Pro barvení vlasů s dlouhotrvajícím efektem se používají permanentní barvy. Mají dlouhotrvající efekt a patentované barvící látky umožňují vysokou trvanlivost a rovnoměrný barvící efekt. Lidé s citlivou pokožkou by měli k barvení používat barvu, která obsahuje zklidňující složky, a je tak šetrná k vlasové pokožce.

Po barvení vlasů je nezbytná následná péče - důkladné umytí nejen vlasů, ale i pokožky. Po smytí barvy a nanesení šamponu následuje jemné masírování vlasové pokožky. Nesmí být vynecháno žádné místo, kde by mohla barva přetrvávat. Není doporučeno škrábání a drhnutí kůže, které by vedlo k poškození kožního povrchu. Doba oplachování má být dostatečně dlouhá. Je-li třeba, šampon se aplikuje opakovaně. Po umytí šamponem je vhodné nanést kondicionér, který zklidní kůži i vlas.

Pozor i na chyby ve stravování

Pro zachování zdravé pokožky a vlasů je důležité dodržovat dostatečný pitný režim, pravidelnou životosprávu s obsahem minerálních látek a vitamínů. Mezi chyby ve stravování patří nedostatek bílkovin (zpomalení růstu, menší počet i horší kvalita vlasů, předčasné šedivění vlasů), nedostatek vitamínů a stopových prvků (vitamíny skupiny B, železo, fosfor, zinek, selen) vede ke zpomalení růstu vlasů, při předávkování vitamínem A jsou vlasy tenké, suché, více padají. Nezbytné je také používání kvalitních barev na vlasy, šamponů a jemné mytí vlasové pokožky.

napsala RŘ

Zdroj:

https://www.mojelekarna.cz/poradna-moje-lekarna/vlasy/poskozene-vlasy.html

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip