Babinet.cz  /  Tvůrčí dílna  /  Textil  /  Za pomoci macramé oživte staré květináče

Za pomoci macramé oživte staré květináče

5.5.2022 - redakce Babinet.cz

Macrame neboli drhání je nyní velkým hitem a každý, kdo je alespoň trošku zručný, si snadno a za pár peněz vytvoří vlastní originální dekoraci. Jde o techniku, při které se ze šňůry splétají uzly bez pomocí jehlic a háčků. Můžete si pomocí ní vytvořit oděvy, opasky, šperky, náramky, kabelky a bytové doplňky. Není potřeba žádných složitých pomůcek.

Co budete potřebovat

  • bavlněná splétaná šňůra na macramé o průměru 5 mm
  • nůžky
  • K drhání potřebujete ještě předmět, na který si provázky upevníte a můžete pohodlně splétat uzly. Stačí obyčejná vařečka nebo silnější pletací jehlice. 

Jak postupovat při drhání

Provázky si musíte nastříhat na požadovanou délku. Ta bude závislá na průměru květináče. Obvykle pracujete se dvěma typy provázků:

  • z jednoho vážete uzlíky (klidně úplně obyčejné),
  • které vždy obmotáte kolem druhého provázku (první provázek obtočíte kolem druhého a zauzlujete).

Z toho vyplývá, že první provázek, ze kterého tvoříte uzlíky, musí být podstatně delší než ten, na kterém uzlíky uchycujete.

Při dalším oblíbeném postupu nastříháte všechny provázky stejně dlouhé a pak v polovině navážete například na větvičku pomocí jednoduchého připevňovacího uzlu neboli liščí smyčky. Přehnete provaz napůl, takže vznikne oko, na něj položíte větvičku a provázek okolo větvičky protáhnete okem. Provázky pak různě na střídačku uzlujete a tvoříte vlastní kreativní dílo.

TIP: Nejste-li si jistí postupy, tak jednoduché návody na macramé naleznete na internetu. Stačí se nauči pár základních uzlů a pak už jen najít nějaký fajn návod nebo předlohu, podle které budete jednotlivé uzle kombinovat a střídat.

 

zdroj: blog.mall.cz/hobby

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tvůrčí dílny

Náš tip