Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Největší moderní mýty o lásce. Nenaplněná očekávání jsou hlavním důvodem krachu ve vztahu

Největší moderní mýty o lásce. Nenaplněná očekávání jsou hlavním důvodem krachu ve vztahu

4.5.2022 - redakce Babinet.cz

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli láska hory přenáší nebo jestli doopravdy prochází žaludkem? Kolem lásky a partnerských vztahů se vytvořilo tolik různých přísloví, polopravd a mýtů! Jaká jsou ale pravdivá a jaká naopak přinášejí do vztahu zkázu? Pojďme se podívat na největší moderní mýty o lásce.

fotografie: Freepik

Partnerský vztah je založen na lásce

Lidé hledají lásku na celý život. Hledají neutuchající city, které jim vydrží až do důchodu. A většina z nich se diví, že po letech vyprchají. Opojné emoce lásky jsou pryč a co vám ve vztahu zbývá? Společný účet a děti? To nejdůležitější, co by vám mělo zbýt, je silné přátelství. Pokud váš partner není vašim nejlepším přítelem, proč byste s ním trávili tolik času?

Láska na první pohled je “ta pravá“

Mnozí z nás se domnívají, že existuje láska na první pohled. Omlouvám se všem romantikům a snílkům, láska na první pohled nemusí být ta pravá. Jisté je, že vás určitý typ lidí může přitahovat od prvního okamžiku. Naše hlava si podvědomě hledá partnery, které budou v našem životě hrát určitou roli. Je to ale díky tzv. emočním vzorcům, které máme uložené v hlavě. Podle nich si vyhledáváme, většinou stále dokola stejné, partnery.

Bohatí lidé jsou šťastnější

Dalším mýtem je štěstí v lásce spojené s bohatstvím. V dnešní společnosti platí, že ten, kdo je bohatý, je i šťastný, a to nejen v lásce. Peníze však životní pohodu nevytváří. Spíše umocňují naší pravou povahu a více ukazují, jaký životní styl máme. Bohatý partner, drahé hotely a luxusní auto nezaručí pohodu ve vztahu a ideálního partnera pro celý život. Pokud jste ve vztahu nespokojení, bude vám jedno, zda se trápíte v luxusním hotelu či garsonce. Ve vašem trápení vám luxus nepomůže, spíše ho umocní.

V lásce se musí obětovat

Mnozí z nás trpí v partnerském vztahu jen kvůli ostatním. Nechceme ublížit svým rodičům, partnerům samotným nebo našim dětem. Nejsme schopni nefunkční vztah opustit a dokonce se domníváme, že obětování životní pohody pro druhé je správné rozhodnutí. Je tomu ale skutečně tak? Neměli bychom se primárně cítit my samotní dobře, abychom mohli i ostatním dávat radost? Jak chcete být přínosem ostatním, pokud sami nevytváříte štěstí? Troufám si tvrdit, že obětování nemůže být správné životní rozhodnutí. Primárně musím sám sebe milovat, abych miloval ostatní. A budu sebe milovat, pokud se rozhoduji proti svému srdci?

Láska prochází žaludkem

Kéž by toto tvrzení bylo pravdivé při pohledu na dnešní českou populaci. Bylo by to tak jednoduché, jedna dobrá večeře na talíři, a vztah by byl funkční. Není to nádhera? Většina párů po dvaceti letech manželství disponuje pupíkem velikosti přinejmenším fotbalového míče u mužské části, o ženském protějšku a disproporcích nemluvě. Znamená to tedy, že většina manželství je v našem státě spokojená? Současná čísla rozvodovosti bohužel mluví jinak. Jídlo je stejně jako sex vysoce emoční událostí. Během jídla zapojujeme minimálně 4 smysly, díky kterým je zážitek z potravy tak příjemný. Dobře zaplněný žaludek však není zárukou harmonického vztahu. Pokud náš vztah není funkční, kus řízku ho nezachrání.

napsala Lenka Černá

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip