Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Liberecký kraj  /  Za zajímavostmi severních Čech. Ve skalním domě zde žil i alchymista

Za zajímavostmi severních Čech. Ve skalním domě zde žil i alchymista

16.4.2022 - redakce Babinet.cz

Při putování po severních Čechách můžeme navštívit mnoho známých i méně známých historických památek. Za zmínku zcela jistě stojí kupříkladu zámek Horní Libchava, za jehož pravděpodobného zakladatele je považován Jindřich z Vartenberka. Zámek měl být postaven v roce 1574 - a právě tady se dostáváme k první záhadě. Výstavbu zámku měl připomínat pamětní kámen, uložený v pokoji v prvním patře zámku. Na něm mělo být uvedeno datum 1593. Kámen je však dnes nezvěstný, a tak první písemný doklad o zámku pochází až z roku 1611.

zámek Horní Libchava: foto Petr Matura

Od roku 1623 byl zámek v držení maltézského řádu, a to prakticky až do roku 1925. Na zámku se nacházely předměty ze Svaté země a z Malty, která byla hlavním sídlem maltézských rytířů. To zcela určitě přidávalo zámku na auře tajemna. V roce 1930 získal zámek tehdejší senátor Josef Vraný, jenž v roce 1937 spáchal sebevraždu před kasinem v Monte Carlu a byl převezen do Horní Libchavy, kde byl 7. dubna 1937 také pohřben.

V roce 1939 získala zámek organizace Sächsische Bauernsiedlung a od roku 1943 patřil zámek k hospodářství SS Malta. Právě během 2. světové války zde podle slov současné majitelky zámku byla uschována okultní literatura, uloupená na nejrůznějších místech. Podle některých zpráv bylo navíc příslušníky SS do zdejšího podzemí na konci války uloženo něco velice tajemného. Dosvědčuje to mimo jiné rovněž i zájem některých hledačů pokladů... V roce 1964 získala zámek Československá lidová armáda a využívala jej až do roku 2003, a to údajně ke skladovým účelům.

Roku 2010 získal zámek pan Oldřich Kilián a zpřístupnil jej veřejnosti. Pan Kilián na zámku rozmístil exponáty ze svých cest do Nepálu a Indonésie. Přístupné je i zdejší zámecké sklepení. Na zámku také údajně podle tvrzení majitelů straší. Kroky v prázdných místnostech a otevírající se dveře jsou prý velmi častým jevem. Může za tyto jevy snad neklidná duše již zmiňovaného senátora Josefa Vraného, který zde kdysi spáchal sebevraždu? Nebo se na zámek vrací duše bývalých majitelů zámku či snad i německých vojáků?

Nedaleko Horní Libchavy najdeme také další tajemné místo. V obci Sosnová se nachází kamenný dům alchymisty. Nechal jej postavit Georg Abert v 18. století ve vytěženém kamenolomu. Jedná se o stavbu vytesanou do skály, která už na první pohled působí magickým dojmem. O Abertovi se vyprávělo, že se stranil lidí, zamykal se ve svém domě a věnoval se alchymii. Jeho rodina vlastnila dům až do odsunu v roce 1945. V domě byly před transportem do Německa rovněž shromážděny rodiny německé národnosti ze Sosnové. I to muselo zanechat svoji stopu v energii této stavby. Dnes je budova částečně opravena a po domluvě s paní starostkou ji lze navštívit.

Kamenný dům alchymisty: foto Petr Matura

Dalším z mnoha tajemných míst tohoto kraje je Modlivý důl u Svojkova. Původně se nazýval  Smolný důl, jelikož se zde vařila kolomaz. Právě zde měli spáchat sebevraždu milenci, rytíř Jaroslav ze Svojkova a dcera sládka z Velenic. Jejich rodiče nesouhlasili se vztahem, který podle nich neměl budoucnost. Na témže místě se později měli také poprat dva mladíci o dceru místního fořta.

Modlivý důl: foto Petr Matura

Jeden z nich si na svého soka v lásce počkal právě v místech Smolného dolu a tělo mrtvého následně ukryl tam, kde se dnes nachází kaple. Aby místo ztratilo svůj negativní náboj, byl zde v roce 1704 zavěšen obrázek Panny Marie s Ježíšem. Často se tady zastavovali pocestní a v roce 1772 zde nechala šlechtična ze Svojkova postavit  kapličku, jež byla později hraběnkou Kinskou nahrazena skalní kaplí.

napsal Petr Matura

zdroje : sosnova.org, wikipedia.org, pohadkovy-zamek.cz, hrady.cz aj.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
17.4.2022 21:15

pěkné, zajímavé

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip