Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

13.4.2022 - AndreaP.

Citróny? Malé, žluté a děsně kyselé, to je asi první, co vás napadne. Přemýšleli jste ale nad tím, jaké má obyčený citrón výhody pro naše tělo, pro zdraví a v neposlední řadě také pro domácnost? Odpovíme vám jednoduše. Obrovské! Využití citrónů je nekonečné.

(fotografie: Pixabay)

Mnozí z vás již určitě slyšeli, že je dobré vymačkat citrón do vlažné vody a vypít hned po ránu. Tento přírodní zdroj energie vás po ránu nakopne, podporuje hubnutí a bezesporu také posílí imunitní systém. Podporuje trávicí systém, snižuje projevy zácpy, čistí střeva, hydratuje tělo.

Citróny jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů vitamínu C. Obsahují provitamín A, vitamíny skupiny B a z nerostných látek hlavně vápník a železo. Uplatní se v teplé i studené kuchyni. Citrónovou šťávu pijeme vždy zředěnou.

Citrónová šťáva se přidává do studených a horkých nápojů. V zimních období a při nachlazení ho přidáváme do tzv. zahřívacích nápojů, zejména v kombinaci se zázvorem. Používá se do sladkého pečiva a na přípravu polev, slouží na dochucování jídel, hlavně salátových zálivek, omáček, rybích a masových pokrmů, pomazánek.

Pokud máme citrónové šťávy nadbytek, zamrazíme jí v malých formičkách na led, a poté podle potřeby odebíráme z mrazničky.

V kuchyni citrón dále využijeme také při vaření květáku, citrónová šťáva totiž způsobí, že květák při varu zůstane bílý. Stejně tak tuto šťávu využijeme při strouhání jablek, díky citrónu jablka nehnědnou.

Potřebujete servírovat lahodný salát, ale listy už svůj původně svěží vzhled vzdaly? K životu je znovu proberete citrónovou šťávou. Listy budou opět k nakousnutí.

Krom šťávy lze pochopitelně využít rovněž citrónovou kůru. Využijeme jí hlavně při pečení, kdy výborně ochutí a provoní například těsto na bábovku. Hlavní zásada je použít kůru z chemicky neošetřených plodů.

Výše zmíněnou bábovku po upečení třeba rovněž pocukrovat. Na to je ideální citrónový cukr. Jak si ho připravit? Do klasického moučkového cukru vložíme na 3-4 dny usušenou kůru citrónu. Poté jí vyjmeme a cukr použiváme klasickým způsobem.

Jenže to je jen malá třešnička na dortu jeho využití.

Citrón lze totiž využít nejen v kuchyni, ale v domácnosti celkově. Dalších 14 tipů pro jeho využití vás jistě přesvědčí.

(fotografie: Pixabay)

1. Krásně bílé zuby

Kdo by nezatoužil po zářivě bílém úsměvu? Citronová šťáva je správnou cestou. Pokud nemáte problémy se sklovinou a citrón vás sám o sobě nedráždí, přidejte pár kapek citrónové šťávy k zubní pastě, či k jedlé sodě. Poté naneste na zuby a nechte působit. Pohlídejte si však určitě čas. Nepřekračujte dobu působení delší, než minutu.

2. Odstraňte lupy
 
Lupy asi nikoho z nás netěší. Jedná se o odlupování suché, odumřelé pokožky v porostech vlasů. Může to být trapné, když padají na naše oblečení po celý den nebo jsou viditelné v našich vlasech. Spíše než kupování drahých šamponů na lupy, můžete použít citrony. Jednoduše připravte směs citronové šťávy a vody a aplikujte ji denně na pokožku hlavy, dokud nezmizí lupy.
 
3. Dezinfekční prostředek
 
Když se říznete, je důležité sterilizovat ránu tak, aby bakterie v ráně nevyrůstaly a nezhoršovaly se. Spíše než alkohol použijte citrony jako přírodní alternativu. Můžete zastavit krvácení a vyčistit řez přímou aplikací citronové šťávy.
 
4. Zahradní zabiják
 
Dobře upravený trávník nebo zahrada vám může přinést radost a závist vašich sousedů. Ale tyto oblasti jsou náchylné k přemnožení plevelů a těžko se jich zbavit. Tradiční herbicidy jsou vyrobeny z toxinů, které mohou proniknout do země a ovlivnit vaši vodu i úrodu samotnou. A to pochopitelně nikdo z nás nechce. Existuje ovšem přírodní cesta. Citronová šťáva s vodou totiž pracuje stejně dobře a bez škodlivých účinků.
 
5. Moli nemají šanci
 
Když naplníte propustný sáček citrónovou kůrou a vložíte do skříně, molům se do ní určitě chtít nebude. Svěží vůně není nic, co by vyhledávali.
 
6. Trávicí léčba
 
Většina lidí ví, že zázvor je skvělý pro trávení, ale také při nachlazení. Stejnou funkci plní také citróny. Citronová šťáva odstraňuje toxiny v krvi a pomáhá snížit riziko poruchy trávení. Může také pomoci zmírnit nebo zabránit zácpě.
 
7. Odstraňovač zvířat
 
Ať už chcete, aby váš chlupatý člen rodiny neležel na gauči nebo chcete vyhnat jelena z vaší zahrady, citrony vám pomohou s oběma. Vysazování citrónových kůrek zvenčí zabrání tomu, aby různé druhy zvířat se dobývala do vašeho dvora. Z vnitřní strany jednoduše nastříkejte trochu citronové šťávy na oblasti, které nechcete aby obtěžovala.
 
8. Obecný domácí čisticí prostředek
 
Existuje důvod, proč domácí čističe mají tendenci vonět citronem. Citrony jsou skvělé nástroje pro čištění vašeho domu. Kvůli kyselým vlastnostem, které se nacházejí v citronové šťávě, citrony vám pomohou zbavit se jakéhokoli mastného složení, ať už na vašem nábytku, na koupelnových plochách, v troubě a dalších plochách.
 
9. Riziko bolesti hlavy
 
Pokud trpíte pravidelnými bolesti hlavy, jste zvyklí na dosažení libovolného množství pilulek na úlevu. Ale pokud to budete dělat po delší dobu, může to vést k závislosti nebo dokonce selhání orgánu. Zkuste místo toho přidat čerstvou citronovou šťávu do horkého čaje. Mimochodem, základem zdraví je pravidelný pitný režim, myslete na to také, když vás často bolí hlava. Nedostatek tekutin může být příčina!
 
10. Osvěžovač dechu
 
Udržet si svěží dech po těžkých, chutných pokrmech může být složité. Naštěstí můžete použít citrónovou šťávu jako rychlou a přírodní ústní vodu, abyste se zbavili jakýchkoli pachů, které se v ústech zachovaly.
 
11. Snižte používání soli
Vysoká hladina sodíku v potravinách může vést k řadě nemocí, od vysokého krevního tlaku až po diabetes. Použití citronů jako přísady příchuti nad solí vám může pomoci předejít těmto problémům.
 
12. Respirační léčba
 
Mnoho lidí trpí problémy s dýcháním, ať už v krátkodobém nepohodlí nebo dlouhodobých onemocněních, jako je astma. Pití vody s citronem může pomoci snížit blokování hlenu, nahromadit ho a otevřít dýchací cesty, což usnadňuje dýchání.
 
13. Suchá kožní úleva
 
Šupinatá suchá kůže může být jak trapná, tak i nepříjemně svědivá. Můžete použít citronovou šťávu, abyste nejenom omezili svědění, ale také začali léčit poškozenou pokožku.
 
14. Vyčistěte ovoce a zeleninu
 
V dnešní době se většina produktů několikrát stříká různými pesticidy, než se dostanou k vašemu obchodníkovi. Některé jsou v pořádku, ale pravděpodobně nic, co chcete jíst. Takže než budete jíst ovoce a zeleninu, namočte ho do vody s čerstvou citronovou šťávou a sodou.
 
A jakou dobrou vychytávku s citróny znáte vy? Podělte se s námi v komentářích.
 
zdroj - českozdravě.cz, toprecepty.cz
redakce - napsala Andrea Pastirčáková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip