Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Keramika nově i tradičně: kam se za ní vydat?

Keramika nově i tradičně: kam se za ní vydat?

6.4.2022 - redakce Babinet.cz

Hrnčíři a keramici provozují řemeslo staré pomalu jako lidstvo samo. Nikdy neupadlo v zapomnění, nikdy nepřestalo být užitečné a žádané, nikdy nepřestalo okouzlovat. Vypravte se za hrnčíři do středních Čech. V Berouně objevíte znovu obnovenou tradici místní keramiky, ve Zvířeticích či Turkovicích užasnete nad řemeslným umem místních mistrů a v Kostelci nad Černými lesy vás dostane výstava keramiky zejména z 20. století. A na místních trzích klidně i keramika současná. Ať už užitková anebo dekorativní. Nechte se unést!

 

fotografie: se souhlasem Středočeské centrály cestovního ruchu

Součástí výletů nemusejí být jen nákupy. Umění keramických mistrů si na mnoha místech můžete také sami vyzkoušet. Stanete se tak hrnčířem na pár hodin anebo klidně na celý život. Navštivte královské město keramiky Beroun a v nově zrekonstruované budově v Zámečnické ulici prozkoumejte celoročně otevřené Muzeum berounské keramiky. Ta má totiž zvučné jméno! Berounští hrnčíři byli svou šikovností proslaveni široko daleko již ve středověku. K rozmachu jejich řemesla došlo zejména na přelomu 16. a 17. století. A právě na tuto tradici místní opět navazují. Nejenže otevřeli muzeum, kde se vystavuje keramika typická červeným až červenohnědým zbarvením a bílým či zeleným zdobením, ale navíc obvykle dvakrát do roka pořádají oblíbené hrnčířské trhy.

O věhlasu berounské keramiky svědčí i to, že místní výrobky se v minulosti používaly ve šlechtických domácnostech v celé Evropě. Při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 se dokonce k popíjení lahodných moků využívaly právě výrobky z dílen berounských hrnčířů. O důvody navíc, proč se zúčastnit některého z pořádných kurzů právě v královském Berouně.

Dlouhou tradici má pořádání keramických trhů rovněž v Kostelci nad Černými lesy. Letos se v samotném srdci města uskuteční již po čtyřiatřicáté. Na náměstí Smiřických v Kostelci sídlí také celoročně otevřené Muzeum hrnčířství. Necháte se okouzlit černokosteleckou uměleckou keramikou 20.-70. let minulého století?

Obdivujte točení na hrnčířském kruhu, modelování a domodelovávání i jiné techniky, které se s hrnčířskou hlínou krásně snoubí. A to klidně i jinde než v nejvyhlášenějších středočeských keramických centrech. O Zvířeticích už jste někdy slyšeli? V malebné krajině Středního Pojizeří na Mladoboleslavsku tam najdete usedlost, ve které vniká autorská keramika, vyráběná tradičními hrnčířskými postupy takzvaně z volné ruky na hrnčířském kruhu. Na ručně dekorovanou Zvířetickou lidovou keramiku je radost pohledět a používat ji. Okouzlí vás i keramika Zdenky Baladránové ve Žďáru na Mladoboleslavsku, skvosty z malé dílny v Turkovicích u Ondřejova anebo řemeslná práce mistrů z Lesního ateliéru Kuba v Kersku. Šikovní mistři se tradičnímu řemeslu s láskou věnují i jinde ve středních Čechách. Inspirujte se k výletu na www.strednicechy.cz a vypravte se za nimi a za tradicí, kterou nelze přestat obdivovat.

 

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip