Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Poznejte zajímavá místa našich polských sousedů. Najdete je přímo u hranic

Poznejte zajímavá místa našich polských sousedů. Najdete je přímo u hranic

4.4.2022 - redakce Babinet.cz

Mezilesí (též Středolesí) je město v jihozápadním Polsku, v Dolnoslezském vojvodství, na řece Kladská Nisa. Město najdeme přibližně 32 kilometrů od města Kladsko, těsně u česko-polské hranice. Dříve se nacházelo na staré obchodní cestě z Vratislavi přes Kladsko do Brna a Vídně. Do roku 1945 tvořili většinu obyvatelstva Mezilesí Němci. Po II. světové válce si tuto oblast nárokovalo Československo. Nakonec však bylo celé sporné území přičleněno k Polsku. Dnes Mezilesí obývají Poláci, kteří sem přišli zejména ze středního a východního Polska.   

Pohled na Mezilesí: foto Petr Matura

Turistickou zajímavostí tohoto jinak dnes poněkud ospalého městečka je zámek, který se nachází v centru města. Jeho historie se začíná psát v roce 1316, kdy město od cisterciáků koupil rytířský rod von Glaubitz a vybudoval zde kamenný hrad, který byl spolu s městečkem v roce 1428 vypálen husitskými vojsky a téměř zničen. Roku 1491 bylo Mezilesí znovu postaveno. Dnes zde však již najdeme jen jedinou zachovalou část původního hradu, Černou věž.

Někdy v letech 1580 – 1590 nechal Michael von Tschirnhaus na místě hradu vybudovat nový pohodlný zámek, vyzdobený sgrafity. V období třicetileté války však bylo Mezilesí opět těžce poničeno. Město i zámek vypálili Švédové, a to opakovaně – v roce 1627 a 1643.

V roce 1653 pak tento majetek získal hrabě Michael Ferdinand von Althann. V roce 1778 byl zámek spojen pasáží s nedalekým kostelem Božího Těla. I tento kostel stojí za návštěvu. Jeho historie sahá až do roku 1384. Později do jeho původního vzhledu zasáhlo několik přestaveb. V roce 1776 zachvátil město požár, který neušetřil ani kostel. Proto hrabě Althann zahájil přestavbu do současné barokní podoby a došlo k již zmíněnému propojení kostela se zámkem krytou chodbou. Právě rod Althannů sídlil na zámku až do konce II. světové války, kdy odtud rodina ze strachu před postupující Rudou armádou uprchla. Zámek byl následně obyvateli městečka vypleněn.  

zámek Mezilesí: foto Petr Matura

V roce 2008 získala zámek místní společnost, která část této památky zrekonstruovala a otevřela pro veřejnost. V prvním úseku zámku vznikl stylový hotel s restaurací a druhá část je veřejnosti zpřístupněna formou turistických prohlídek, jejichž součástí je právě i výstup na až do dnešních dnů zachovanou Černou věž. Mezilesí je i pro české nemotorizované turisty lehce dostupné, a to železničním spojením z Ústí nad Orlicí. Zámek Mezilesí, kterým se doslova prohnala historie, tak působí – a to nejen díky ještě probíhajícím úpravám původního zchátralého stavu - skutečně tajemnou, až strašidelnou atmosférou. Navštívit ho lze po předchozí dohodě celoročně a zcela jistě stojí za vaši návštěvu.  

Pohled na Klodzko: foto Petr Matura

V nedalekém Kladsku si pak navíc můžete prohlédnout i několik skutečných zajímavostí, například staršího bratra našeho pražského Karlova mostu, kterým je gotický most sv. Jana. Most byl postaven z kamene ještě v době, kdy bylo obvyklé stavět mosty dřevěné. Další zajímavostí je pak bezpochyby rovněž i místo posledního odpočinku Arnošta z Pardubic, prvního pražského arcibiskupa a blízkého přítele i rádce císaře Karla IV., jenž byl v Kladsku vychováván. Je jím bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Vidět zde můžeme také i městský pranýř, vztyčený kolem roku 1551. Pranýř byl počátkem 19. století odstraněn, ale v roce 2011 byl znovu postaven na původním místě, kde stával ve středověku. Na vrcholu znovu postaveného pranýře je pak umístěn zlodějíček s pytlem plným lupu na zádech...

 

napsal Petr Matura

zdroje: zamekmidzylesie.pl, hrady.cz, zamkypolskie.com, klodzko.pl aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip