Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Jak chutnají Velikonoce v Evropě? Symboly jsou jehněčí maso, vejce a sladké pochoutky!

Jak chutnají Velikonoce v Evropě? Symboly jsou jehněčí maso, vejce a sladké pochoutky!

31.3.2022 - AndreaP.

Barvení velikonočních vajíček, pečení mazanců, beránků a jidášů, šlehání dívek upletenou pomlázkou, polévání vodou nebo třeba vysévání obilí. To vše jsou oblíbené velikonoční zvyky a tradice, pomocí kterých lidé každoročně oslavují svátky jara. A my se v tomto článku společně podíváme, jak se  Velikonoce slaví a co se v kuchyni připravuje jinde v Evropě.

(fotografie: Pixabay)

Ve všech místech napříč Evropou mají Velikonoce svoje charakteristické rituály a s nimi spojené tradiční místní pokrmy. Většinu zemí však spojují stejné dva chutné symboly, které o Velikonocích hrají důležitou roli. Je to jehněčí maso, jehož pojídání znamená obětování Ježíše, a které je symbolem nového života a příchodu jara. Neméně důležité jsou pak sladké pochoutky v podobě různého pečiva, buchet a koláčů.

ITÁLIE

Typickou velikonoční sladkou pochoutkou v Itálii je Colomba /čti:kolomba/, v překladu holubice. Jde o pečivo z kynutého těsta, modelovaného do tvaru holubice a po upečení plněného krémem. Pro děti je zde tradičně připraveno čokoládové vajíčko s překvapením.

TIP : Kupte hotovou Colombu v některém z obchodních řetězců a připravte si jen krémovou náplň:

  • 4 žloutky, 80 g cukru, víno Prosecco

Ušlehejte žloutky s cukrem do hladkého krému. Za stálého míchání pomalu vlévejte víno. Poté tento krém povařte ve vodní lázni. Nepřipálit! Nechte zchladnout. Rozkrojte colombu v horizontálním směru a naplňte připraveným krémem.

ŘECKO

Řekové na Boží hod velikonoční pořádají venkovní hostiny, na kterých nechybí grilované jehněčí, vejce, chléb, saláty a koláče. Všechny pochoutky se umístí na dlouhé stoly a jsou k dispozici každému, kdo má chuť. Řekové na Velikonoce hojně jedí tradiční kulatý, placatý bochánek Christopsomon, na kterém je kříž a na červeno zabarvená vajíčka.

   Přečtěte si také: Řecké velikonoční sušenky

FRANCIE

Ve Francii je hojně rozšířená tradice čokoládových vajíček, především pro děti. Čokoláda se pojídá v jakékoliv formě - čokoládová vajíčka, čokoládové slepičky, čokoládové zvony atd.

Vejce plněná na francouzský způsob

  • 8 velkých vajec, 1/3 šálku jemně nasekané šunky, 1 lžička jemně nasekané jarní cibulky, 1 lžička nasekané petrželky, 1 lžička jogurtové majonézy, 2 lžičky hořčice (nejlépe dijonské), 1/4 lžičky sekaného čerstvého tymiánu, 1/8 lžičky soli, 1/8 lžičky čerstvě mletého černého pepře, 1 plátek bílého toastového chleba (může být i tmavý), olej ve spreji - není nutné, snítky tymiánu na ozdobu

Vejce dejte vařit do vody, přiveďte k varu, odstavte z ohně a nechte přikryté 12 minut odstát. Potom vychlaďte proudem studené vody. Vejce oloupejte a podélně rozkrojte napůl. Žloutky vyjměte - budete potřebovat jen 4 vařené žloutky, zbytek použijte na přípravu jiného jídla, třeba jimi můžete poklás opečený toastový chléb, doplnit jarní cibulkou a strouhaným tvrdým sýrem. Čtyři žloutky dejte do mísy, přidejte jemně sekanou šunku, cibuli, petržel, majonézu, hořčici, tymián, sůl a pepř. Dobře promíchejte. Toastový chleba prsty rozdrťte, můžete použít i ruční mixér. Každou půlku vejce naplňte jednou lžičkou připravené vaječné směsi a posypte 1 lžící vytvořené strouhanky. Nakonec zastříkněte trochou oleje ve spreji - není nutné. Naplněná vejce dejte na plech vyložený pečícím papírem a grilujte v troubě 1 až 3 minuty dozlatova. Před podáváním posypte čerstvým tymiánem.

Nyní se ale vraťme obrazně zpět k našemu úvodu, kde se zmiňujeme o tom, že jehněčí maso je symbol Velikonoc. Pojďme si spolu toto maso přiblížit více ...

JEHNĚČÍ MASO

Jehněčí a skopové bylo součástí slavnostních tabulí už staročeské kuchyně. Poté v našich krajinách upadlo do zapomnění, ze kterého se pozvolna vymaňuje až nyní. Přitom je to maso nutričně velmi hodnotné, má velký podíl bílkovin, vysoký obsah vápníku, fosforu, železa - obsahuje dvakrát více železa než drůbeží a vepřové a šestkrát více než ryby. Obsah tuků v jehněčím mase je ve srovnání s masem hovězím a vepřovým nesrovnatelně nižší, navíc je to maso dobře stravitelné. Jehněčí maso se doporučuje pří žlučníkových dietách a rovněž je doporučeno v dietě při zvýšené hladině cholesterolu v krvi. Obecně je doporučováno kardikakům. Pro kuchyňskou úpravu používáme pouze maso řádně vyzrálé, neboť jen u takového masa je zaručená jeho št'avnatost, křehkost, chuť a vůně - v obchodních řetězcích obvykle koupíte maso už vyzrálé. Čerstvé maso má mít suchý povrch, na řezu s odstínem červené barvy. Při úpravě masa je třeba důkladně odstranit případný tuk a jednotlivé části pečlivě odblanit a zbavit šlach. Jehněčí, kůzlečí nebo skopové můžeme vařit, dusit nebo péct.

(fotografie: Pixabay)

K pečení se jehněčí či kůzlečí maso hodí nejlépe. Maso při pečení důkladně podléváme - kvůli šťavnatosti a nikdy nepropichujeme - aby z něj neunikala šťáva. Tyto masa ztrácejí při tepelném zpracování 20 - 30% původní váhy.

U dušení maso nejdříve naprudko osmahneme a pak podléváme malým množstvím vody - aby se dusilo, ne vařilo.

Vaříme-li maso, můžeme jej vložit přímo do studené vody - vývar pak bude silnější a chuť výraznější. Vložíte-li maso do vroucí vody, zůstane šťavnatější. Maso vaříme pro lepší chuť s kořenovou zeleninou. Maso vkládáme do neosolené vody, solíme až v druhé polovině vaření.

Jehněčí na tymiánu s Madeirou podle Věrušky (2 porce)

  • 2 steaky z jehněčí kýty (celkem asi 500 g), 1 červená cibule, kůra strouhaná z 1 chemicky neošetřeného citronu, 4 celé neoloupané stroužky česneku, sůl, čerstvě mletý pepř, 2 lžičky rybízové marmelády, 1 dcl vody, 25 ml vína Madeiry (použít můžete i Sherry nebo Portské), 4 snítky tymiánu, olivový olej
  • Marináda: 2 lžíce olivového oleje, 1 lžíce jablečného octa, 4 kuličky pepře, 6 snítek tymiánu, 1 stroužek česneku nakrájený na plátky

Steaky vykostěte, pokud je třeba a odřízněte tučné kraje - kosti a odřezky použijte na polévku. Vykostěné steaky omyjte a položte do kovové mísy s marinádou. Maso směsí pěkně obalte a nechejte přikryté přes noc marinovat.

Troubu předehřejte na 220 stupňů Celsia. Na pekáč dejte snítky tymiánu, na měsíčky nakrájenou červenou cibuli, polovinu citronové kůry a celé stroužky česneku. Zalijte 4 lžičkami vody a na to vše položte jehněčí kýtu, tymián a česnek vyjmutý z marinády. Pokapte olivovým olejem, osolte, opepřete a dejte přiklopené péct na 20 minut. Po 20 minutách podlijte vypečenou šťávou, stáhněte teplotu na 200 stupňů Celsia a pečte dalších 30 až 35 minut. Během pečení ještě několikrát přelijte vypečenou šťávou.

Upečenou kýtu přesuňte na předehřátý talíř nebo na alobal a pekáč postavte na hořák sporáku. Vmíchejte rybízovou marmeládu a nechte ji řádně rozpustit. Přilijte víno Madeira, vařte 30 sekund a přilijte vodu. Nechte mírně probublávat několik minut, dokud směs trochu nezhoustne. Osolte a opepřete. Propasírujte přes síto, abyste získali hustou, vláčnou omáčku a podávejte s teplou jehněčí kýtou a bramborami vařenými půl na půl ve vodě a v mléce.

RAKOUSKO:

Symbolem rakouských Velikonoc jsou preclíky ve tvaru věnečku, a dodržuje se zde tradice, že na Zelený čtvrtek se musí jíst něco zeleného. Rakušané věří, že sníst vejce, které slepice snese na Zelený čtvrtek, přináší štěstí a zdraví. Na Velký pátek se stejně jako u nás dodržuje půst, který končí po sobotní bohoslužbě, při které se světí pokrmy. Ve vyzdobených košíčcích hospodyňky přinášejí maso, klobásky i chléb.

V Rakousku na Velikonoční pondělí koledníky s pomlázkami nepotkáte. Naopak zde děti po domě a na zahrádkách hledají schované sladkosti a vajíčka, které jim tam ukryl velikonoční zajíček.

 

NĚMECKO:

Velikonoce jsou v Německu neodmyslitelně spojeny s velikonočními trhy, kterým dominují barevné kraslice, velikonoční pečivo a pochopitelně všudypřítomný velikonoční zajíček,  který děti obdarovává drobnými dárky na Hod boží.

Na Bílou sobotu můžete v Německu vidět mnoho ohňů, které vyhání zimu a vítají slunce. Oheň měl zajistit plodnost, růst a dobrou úrodu.

Koledníky s pomlázkami v této zemi stejně jako v Rakousku ale nepotkáte, pomlázku z vrbových proutků tady neznají, stejně jako naše další tradiční velikonoční zvyky. Zajímavou velikonoční tradicí a dekorací jsou v některých oblastech velikonoční stromy ozdobené vajíčky.

Naopak  jídelníček se tomu našemu podobá hodně – nechybí v něm malovaná vejce, skopové nebo jehněčí maso, mazance z hutného těsta, koláče a koblihy.

(Zdroj: redakce, milujivelikonoce.cz)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip