Babinet.cz  /  Tajemno  /  Záhadná, neobjasněná úmrtí z okolí Hřenska. Co přineslo smrt?

Záhadná, neobjasněná úmrtí z okolí Hřenska. Co přineslo smrt?

30.3.2022 - redakce Babinet.cz

Psal se 25. červen 1987, když se trojice mladých trampů vydala na nevinný výlet do Českého Švýcarska, konkrétně do známého turistického cíle v Hřensku. Zcela určitě ani jednoho z nich nenapadlo, že se z pobytu v přírodě ani jeden z nich nevrátí. Jednalo se o Ing. Pavla Plška, Petra Havla a Lenku Vítovou.

 

foto: Petr Matura

Uběhlo několik měsíců, než byla jejich těla nalezena. Již v této chvíli se však začínají verze o celém případu rozcházet. Podle prví verze nalezli členové horolezeckého oddílu dvě lidské lebky. Druhá verze však tvrdí, že ostatky našel houbař. Stalo se tak nedaleko místa zvaného Mezní Louka.

Jisté je, že nález byl ohlášen policii, která zahájila vyšetřování. Při prohledávání okolí našla policie klacky přikryté dvě lidské kostry patřící k dříve nalezeným lebkám a také další kostru. Nález byl ohlášen rodinám zemřelých až 8. října 1987, a tak se skoro vtírá myšlenka, že kdosi chtěl pátrání zpomalit.

I další postup vyšetřování je poněkud ,,zvláštní“. Podle svědků nesly ostatky stopy po násilí. Oděv obětí byl roztrhán a obuv rozřezána zřejmě tím, jak pevně měla oběť utažený provaz kolem nohou. Při ohledání se zjistilo, že oběti měly ruce svázány za zády a hlavy kdosi oddělil od těla. Petr s Pavlem k sobě prý byli připoutáni. Tělo Lenky bylo nalezeno necelých sto metrů daleko ve skalní průrvě, zahrnuté hlínou. Před svojí smrtí byli zřejmě všichni mučeni. Je tedy jasné, že  muselo jít o násilnou, několikanásobnou vraždu.

Policie však zcela nelogicky vydala podivné prohlášení, že všechny tři oběti zemřely po úderu kulovým bleskem. Podle hlášení o počasí z toho dne však k žádné bouřce nedošlo. Pracovalo se také s možností otravou houbami, což je vzhledem k okolnostem směšné. S tím samozřejmě nemohly souhlasit rodiny zavražděných, které podávaly stížnosti na podivný postup vyšetřování. Ani jejich neustálé stížnosti však s případem nepohnuly.

Matka jedné z obětí pátrala po vrahovi celá léta sama a dospěla k závěru, že vrahem mohl být tehdejší velitel pohraniční stráže Ladislav F. To by vysvětlovalo neochotu minulého režimu vyřešit smrt těchto nevinných mladých lidí. Jeho vina však nebyla nikdy oficiálně prokázána.

Jaký byl tedy ale důvod jejich smrti? Ztratil se fotoaparát jedné z obětí a z druhého fotoaparátu dostala rodina jen vyvolané snímky, nikoliv negativ. Badatel Petr Drbohlav se domnívá, že trampové mohli náhodou najít něco, co neměli. Místem, kde k události došlo, vede také stará pašerácká stezka do Německa, po které chodili rovněž i pohraničníci.

Jedna z hypotéz pracuje také s možností, že na vině může být teroristická skupina pod vedením KGB, jež v této oblasti měla cvičení. Jaký by však byl v tomto případě motiv k vraždě obyčejných mladých lidí?

Trojice mladých lidí však nebyla jedinou místní obětí. Již rok po této hrůzné události zmizely dvě dívky ve věku 18 a 19 let, které vyrazily na výlet z Plzně do Hřenska. Naposledy byly viděny u vstupu do Pravčické brány výběrčím Josefem Dvořákem, který ostatně jako poslední viděl i onu trojici trampů před rokem.

Smrt všech těchto lidí měl podle matky trampa Pavla na svědomí právě pohraničník Ladislav F. To tvrdila i v pořadu Očima Josefa Klímy. Obviňovaný muž je však již několik let po smrti, a tak se pátrání ztížilo.

Podle některých svědků byly v okolí nalezeny i ostatky, které nepatří žádné z výše zmíněných obětí. Objeveny byly i zbytky oděvů a batohů. Kolik lidí se tedy v okolí skutečně ztratilo? Možná spolu podivná úmrtí nesouvisí, ale je zvláštní, že v roce 2012 došlo v blízkosti Pravčické brány k dalšímu podivnému úmrtí.

25. prosince 2012 bylo nalezeno v jeskyni Českých bratří tělo muže ve věku asi 65 let. Na doporučení lékaře se údajně vydal na krátkou procházku. Řidiči autobusu prý také řekl, že je z Prahy. Není však zdravotní procházka po okolí Hřenska pro muže z Prahy se zdravotními problémy poněkud daleko, a to zejména v zimě? Proč se tedy vydal do přírody tak daleko, v tuto podivnou roční dobu a navíc vybaven kleštěmi a šroubovákem? Na jeho těle prý údajně ani nebyly nalezeny žádné stopy po cizím zavinění...

Někteří návštěvníci těchto míst prý však dodnes mají pocit, jako kdyby je kdosi pozoroval. Často se jedná o lidi, kteří jsou zvyklí pohybovat se sami v přírodě - a nemůžeme je tedy podezřívat z nějaké vystrašenosti. Možná se toto místo stalo natolik negativním podobně jako některá bývalá bojiště nebo domy, kde se odehrávalo násilí. Nebo se zde snad ukrývá něco jiného, co přináší smrt?

napsal Petr Matura

zdroje: idnes.cz, alef-investigtion.cz, blesk.cz,ceskatelevize.cz,badatele.net, decinsky.denik.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
30.3.2022 16:14

no tedy...

Surimi
31.3.2022 09:52

Jedna z těch dvou dívek, ztracených v r.1988, byla moje spolužačka ze SŠ. :-(

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip