Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Mléčný underground aneb ořechová a semínková mléka

Mléčný underground aneb ořechová a semínková mléka

29.3.2022 - redakce Babinet.cz

Mandlové mléko, sezamové mléko, nápoje z obilnin (jáhel, rýže, ovsa atd.), kokosu, konopných semen a mnoha dalších plodin, začínají pomalu ale jistě vystrkovat růžky ze svých skrýší. Na jejich rostoucí oblibě se jednoznačně podílí stále narůstající počet jedinců, kteří trpí alergií na mléčné bílkoviny, či intolerancí mléčného cukru - laktózy.

Mnozí z nás je vyhledáváme pro jejich zajímavé nutriční hodnoty a originální chuť. Nebo jednoduše proto, že jsme pozorováním zjistili, že nám obligátní kravské mléko nejenom zdraví neupevňuje, ale naopak spíše podlamuje. Dodejte si odvahy a vyzkoušejte je.

fotografie: Freepik

Kravské mléko je v současné době vděčným válečným polem, kde se s velkou vervou střetávají jeho skalní zastánci a odpůrci, a to jak z řad laiků, tak i z řad odborníků. Ať již stojíte na jakékoliv straně barikády, není rozhodně na škodu rozšířit si své gurmánské obzory a ochutnat někdy poněkud nezvyklé mléčné alternativy. Rostlinná mléka, zvláště když se připravují ze surovin v BIO kvalitě, jsou úžasnou zásobárnou mnoha cenných vitamínů, minerálů, nejrůznějších fytolátek a také potřebné vlákniny.  

Mléko od kraviček je zdravé, ale vězte, že spousta vápníku doslova roste ze země. Například nápoj ze sezamu nebo mandlí je jím nadupán. Zakládáte-li si na kvalitním přísunu bílkovin, konopné mléko je pro vás to pravé! Ač nám to mnozí výživáři z nepochopitelných důvodů zamlčují, nepostradatelné esenciální aminokyseliny jsou nejen v mase, ale i v některých potravinách z říše rostlinné. Dobrým příkladem jsou právě konopná semena, která navíc nabídnou i tolik propagované nenasycené mastné kyseliny ve velmi příznivém poměru. 

Mléko šité na míru

Nápoj mléčného typu s širokým spektrem užití lze vyrobit z mnoha druhů ořechů, z některých obilnin a luštěnin. Populární je "mléko" ovesné, pohankové a například i rýžový nápoj ze sladké rýže. Každý typ takového nápoje vám poskytne nejen jiné chuťové vjemy, ale i jiný zdravotní bonus. Pohanka je proslavená obsahem rutinu, jenž je požehnáním pro cévní stěny. Oves bývá pro své unikátní složení doporučován v období rekonvalescence. Rýžový nápoj je jedním z nejméně problematických pro potencionální alergiky.  

Přečtěte si také: Vyrobte si mléko z přírody

Koupit nebo vyrobit?

V současnosti již není problém sehnat nejrůznější typy instatních rostlinných "mléčných" nápojů. Počítejte však s tím, že jejich nutriční hodnoty zdaleka nedosahují kvality výrobků domácích nebo dražších rostlinných "mlék" (prodávají se v nápojových kartónech). Levnější instatní výrobky se ale skvěle hodí jako zpestření, odlehčení a možná i ozdravění jídelníčku. V zásadě nic nebrání tomu, jimi kravské mléko v kuchyňských úpravách jídel nahradit.

Velmi dobře se v tomto ohledu uplatňuje pro svou poněkud mdlou a nevýraznou chuť mléko sojové. Nicméně zkuste si koupit jeho dražší variantu ochucenou pravou vanilkou či kakaem a třtinovým cukrem. Vaše chuťové buňky se pak doslova roztančí. Je-li kuchyň vaším druhým domovem a první láskou, možná zauvažujete o koupi přístroje na výrobu rostlinného mléka. Pak můžete své návštěvy udivovat naprosto originálními koktejly. Což takhle vyzkoušet madlovo-banánový koktejl s borůvkami, nebo konopný koktejl s javorovým sirupem?

napsala: vEruška

Zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip