Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Břišní tuk má prozánětlivé vlastnosti a představuje riziko pro zdraví

Břišní tuk má prozánětlivé vlastnosti a představuje riziko pro zdraví

28.3.2022 - redakce Babinet.cz

Nadměrné hromadění viscerálního tuku, tedy tuku, který obklopuje vnitřní orgány, může mít velice neblahé následky a vést k řadě vážných onemocnění. Může přispívat k rozvoji onemocnění srdce, demence, rakoviny, deprese a mnoha jiných chorob.  Onemocnění hrozí ženám s obvodem pasu přes 90 cm a mužům s obvodem pasu přes 100 cm. Ti by se měli snažit své tukové zásoby co nedříve snížit.

fotografie: Freepik

Někdy se můžete setkat i s označením nitrobřišní tuk, jindy s názvem útrobní tuk. Vždy se ale mluví o tomtéž, tedy o tuku nacházejícím se hluboko v podkoží, kde obaluje orgány. Obecně řečeno, viscerální tuk má úzkou spojitost s obezitou, nicméně ne každý obézní nutně trpí nadměrným množstvím viscerálního tuku. Naopak ne každý relativně hubený člověk má nutně málo viscerálního tuku. 

Tuková tkáň, zejména břišní tuk, má prozánětlivé vlastnosti, díky čemuž zhoršuje hojení

Pokud máte větší tukové zásoby, než potřebujete, obzvláště kolem vnitřních orgánů a negativně ovlivňuje jejich fungování. Jako játra, srdce, ledviny, slinivka a střeva - vytváří se v těle zánět, trpí metabolismus, a proto je tento kruh obtížné prolomit. Zánětlivý břišní tuk je spojený se zhoršením kognitivních funkcí, artritidou, cukrovkou (viscerální tuk hraje větší roli při inzulinové rezistenci než jiné typy tuků) a dalšími problémy.

Přírodní cesta léčby cukrovky, kterou můžete mít ve své režii je právě snížení množství viscerálního tuku pomocí zdravé stravy i jinými způsoby.

Obezita může přispívat k úniku moči

Každé kilo navíc zvyšuje takzvaný intraabdominální tlak uvnitř dutiny břišní, který zvyšuje napětí svalstva pánevního dna i tlak na močový měchýř. To je také důvod, proč se problém inkontinence objevuje většinou u těhotných žen. Orgány jsou jednoduše přetěžovány, což může výrazně ovlivňovat jejich správnou funkci.

Zbavte se závislosti na cukru

Když jíte rafinované sacharidy, jako bílou mouku a cukr, vytváří se nadbytek hormonů pro ukládání tuku. Základní hodnota se zvyšuje a je čím dál těžší dodržovat kaloricky vyváženou, zdravou stravu.  Také vysoká míra průmyslového zpracování a kalorický nadbytek, to všechno jsou spouštěče tvorby viscerálního tuku!

Deprese a nálady

Jelikož je nadbytečný tělesný tuk spojen s hormonálními změnami zahrnujícími například serotonin, galanin a jiné mozkové neurotransmitery, může přebytek tělesného tuku negativně ovlivňovat náladu.

 

Zdroje: 

Abdominal obesity and your health. Dostupné z https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/abdominal-obesity-and-your-health

https://www.superionherbs.cz/visceralni-tuk/

https://viruzin.czechvirus.cz/visceralni-tuk-co-to-je-jak-se-meri-a-jak-se-ho-zbavit/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip