Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Křehká krása a pevná tradice skla ve středních Čechách: vydejte se na exkurzi

Křehká krása a pevná tradice skla ve středních Čechách: vydejte se na exkurzi

13.3.2022 - redakce Babinet.cz

Průzračně čisté sklo, to je křehká krása a zároveň pevná tradice sahající hluboko do minulosti. Je to elegantní průhledná hmota, bez níž si život neumíme představit. Je zárukou kvality a tradičních hodnot a zároveň stylu a užitku. Kdy jindy poznat středočeské sklárny než v roce 2022, který OSN prohlásilo za Mezinárodní rok skla? Inspirujte se k putování v duchu jedinečné krásy a tradice. 

 

Během komentované prohlídky rodinné sklárny Rückl v Nižboru, která je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu již od roku 1846, spatříte jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla. Dopřejte si jedinečný zážitek a korunujte ho tím, že si vlastníma rukama vyzkoušíte práci brusičů skla. K návštěvě láká také nedaleká sklářská huť Glasstar v Nenačovicích, která sice vznikla až roku 1996, ovšem pevně se drží starých dobrých tradic a za krátkou dobu si stihla vybudovat věhlas a uznání. Její doménou jsou originální dekorativní předměty. Při exkurzi budete nejen přihlížet cestě skla, ale dozvíte se také třeba zajímavý příběh o vzniku sklárny doslova na zelené louce bez střechy nad tavicí pecí. Do ateliéru WAGA v Máchově to z Nenačovic budete mít takřka co by kamenem dohodil a výlet se určitě vyplatí. Ateliér je místem, kde se snoubí invence s bohatou tradicí sklářské výroby. Jeho součástí je malá galerie a návštěvníci mohou nahlédnout do provozu a poznat se tak osobně s lidmi, kteří za vznikem zdejších výrobků stojí.

Největším českým výrobcem olovnatého i bezolovnatého křišťálu jsou sklárny Crystal Bohemia. Jedna ze dvou provozoven sídlí ve středočeských Poděbradech, kde se také pořádají oblíbené exkurze, poodhalující vznik křehké krásy. Sklárny jsou nositelem bohaté historie i mimořádné tradice českého křišťálu, která se zrodila už na počátku 18. století a v průběhu let výrazně ovlivnila veškeré světové sklářství.

Ve středních Čechách se sklo vyrábí také v sázavských sklárnách Kavalierglass. Z původní Huti František nedaleko místního kláštera vzniklo Centrum sklářského umění s největší sbírkou moderního skla na světě, kde se dokonce pořádají sklářské kurzy. Dále se sklo vyrábí ve Velkém Oseku ve sklárně Artcristal Bohemia anebo v Bělé pod Bezdězem ve sklárně Tom Bohemia Crystal. Nový život je starým skleněným výrobkům vdechován ve Vraném nad Vltavou, kde pomocí tradičních sklářských metod přetvářejí zejména staré skleněné obaly na originální designové užitkové kousky.

Kam vyrazíte? Ať už to bude kamkoliv, z blízka se seznámíte s krásnou a cennou sklářskou tradicí, nahlédnete pod ruce šikovných mistrů a oceníte křehkou krásu, která nemá obdoby. K návštěvě dalších zajímavých míst v okolí skláren se inspirujte na www.strednicechy.cz.

 

Zdroj foto: se svolením Sklárny Rückl a Středočeské centrály cestovního ruchu

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip