Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Když vám tělo říká, že má dost. Jak poznat, kdy máme zpomalit?

Když vám tělo říká, že má dost. Jak poznat, kdy máme zpomalit?

8.3.2022 - redakce Babinet.cz

Bolest hlavy, únava, úzkosti – i tak vám vaše tělo dává najevo, že je něco v nepořádku. Jednou z hlavních příčin může být stres, který vás může doslova srazit na kolena. Přesčasy v práci, zajištění běhu domácnosti a konflikty z vás dokáží vyždímat veškerou energii. Průzkumy dokazují, že stres může přispět i k vážným onemocněním, srdečním problémům, depresím a k obezitě. Proto je důležité naslouchat svému tělu a jeho varovným signálům.

fotografie: Pexels

Člověk si prochází životními událostmi a stresovými situacemi, které každý vnímáme s jinou intenzitou. Ty, které nedokážeme vědomě řešit, se mohou dříve či později projevit reakcí našeho těla nebo pošramocenou psychikou. Schopnost vyrovnat se se stresem a naučit se pracovat sám se sebou je proto pro naše zdraví nesmírně důležitá.

Jak poznat, kdy mám dost?

Úzkost a stres se obvykle projeví, pokud procházíme těžkou životní situací jako je například rozvod, ztráta zaměstnání, finanční potíže nebo úmrtí v rodině. Je to ale hlavně naše jedinečná osobnost, která udává to, do jaké míry tyto situace prožíváme.

Ale můžeme do toho spadnout všichni. Začne to obvykle nenápadně – v práci povýšíte a přibude více zodpovědnosti, začnete prožívat i takové situace jako je kolona po cestě do práce, fronta na nákupu, začnou časté hádky doma a najednou máte pocit, že se vám nic nedaří, přestože se snažíte, jak nejlépe umíte. Může to na vás dolehnout i pokud jste na mateřské dovolené a je toho na vás zkrátka moc. Podepisuje se to na vašem zdraví, psychické pohodě a dokonce se to může projevit i na zevnějšku - vypadáváním vlasů nebo zhoršenou kvalitou pleti. Proto je důležité naslouchat svému tělu, podchytnout příznaky už v počátku a včas na ně reagovat. Často může jít i o soubor hned několika potíží najednou, v tu chvíli je správné říct si STOP!

Jakým příznakům je tedy potřeba věnovat zvýšenou pozornost?

  • Špatný spánek
  • Úzkostné stavy
  • Brnění končetin
  • Náhlé přibývání i ubývání na váze
  • Bolesti hlavy a migrény
  • Častá únava
  • Snížená kvalita práce
  • Silné bušení srdce

Jak bojovat se stresem? Nastavte si reálné cíle

Nemusíte najednou převracet svůj život naruby, pokud to opravdu nechcete. Hodně lidí se snaží udělat velkou změnu a nastaví si cíle, které pak nejsou schopni splnit – „od zítra začnu jíst jen zdravě, cvičit 5x týdně a meditovat“. Většina z nás na to ale nemá ani čas. Jsou to právě ale malé krůčky, které vám mohou pomoci najít vnitřní klid. Vyzkoušejte toho co nejvíce, některé kroky pro vás budou snazší, jiné naopak. Zjistíte tak, co vám sedí a kde jste schopni udělat reálnou změnu, která vám pomůže. 

fotografie: Pexels

Snažte se omezit situace, které vás nejvíce stresují. Víme, lehce se to řekne. Ale zkuste se na věci dívat s určitým nadhledem a naučte se říkat ne. Dopřejte si den volna z práce, dejte děti na hlídání k babičce a udělejte si víkend sami pro sebe nebo si denně dopřejte „svých 15 minut“, kdy vypnete počítač i telefon a nenecháte se nikým a ničím rušit.

Důležitý je time management. Čas od času se všichni cítíme zahnáni do kouta všemi povinnostmi, které musíme udělat. Přijměte fakt, že ne vždy stihnete zkrátka všechno. Vytvořte si seznam těchto věcí a nahoru umístěte ty, které opravdu hoří. Sepište si seznam podle toho, co musíte udělat hned, příští týden, příští měsíc.  Z naprostého chaosu se může stát celkem zvladatelný seznam povinností a navíc si můžete včas promyslet, kterou práci můžete delegovat dál.

Pravidelná a pestrá strava. Zkuste si udělat čas a vyhledat si nový chutný recept, který bude navíc zdravý pro vaše tělo. Nezapomínejte na dostatek zeleniny, ryb i ořechů. Zkuste jíst v pravidelnějších intervalech po menších porcích a hlavně – naučte se snídat!

Dostatek enzymů. Přítomnost enzymů má pro naše tělo zcela zásadní význam, zejména v látkové přeměně. Pokud přijímáme pouze chemicky a tepelně upravenou stravu s výživovou hodnotou takřka nula, můžeme být více náchylní k nemocem a potrápí nás právě únava, poruchy trávení, vyčerpanost organismu i slabá koncentrace. Mezi potraviny bohaté na enzymy patří papája, ananas, kvašená zelenina, mango nebo kivi.

Více spánku a zdravého odpočinku. Nedostatek spánku je významnou příčinou stresu a vyčerpání. Naučte se odpočívat, dopřejte si masáž, udělejte si procházku v přírodě, napusťte si příjemnou koupel nebo třeba jen zalehněte na chvíli večer s knihou v ruce. Zároveň večer zapomeňte na práci a povinnosti a snažte se chodit spát ve stejný čas, ideálně na 7 až 8 hodin.

Hýbejte se. Snažte se do vaší denní rutiny zapojit co nejvíce pohybu, třeba část cesty do práce můžete chodit pěšky. Přihlaste se jednou týdně na hodinu jógy nebo vyzkoušejte plavání. Zdravý pohyb vám prospěje po fyzické i psychické stránce ulevit od stresu.

zdroj:

https://www.zdraviamy.cz/bolest-hlavy-patri-k-velmi-castym-zdravotnim-obtizim-a-zna-ji-temer-kazdy/

https://www.zdraviamy.cz/4-tipy-jak-si-vycistit-hlavu-od-starosti-a-zbavit-se-stresu/

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip