Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Přírodní dům i zahrada. Trochu popusťte přírodě uzdu a nechte ji žít vlastním životem

Přírodní dům i zahrada. Trochu popusťte přírodě uzdu a nechte ji žít vlastním životem

8.3.2022 - redakce Babinet.cz

Práce okolo domu a zahrady může přinést spoustu starostí. Víte ale, jak můžete hospodařit udržitelněji?

 

Dopřejte trávníku volnost alespoň v části zahrady

Pokud vás nebaví do nekonečna obíhat zahradu se sekačkou, máme pro vás dobrou zprávu: dokonale posekaným trávníkům odzvonilo. Nyní je naopak v módě trávu nechávat růst déle, a to kvůli lepšímu zadržování vody. Nakrátko posekaný trávník totiž vyprahne mnohem rychleji, a to neprospívá ani jeho vzhledu a ani jeho obyvatelům.

Vyberte správné rostliny

Na zahradu vyberte takové rostliny, jakým budou místní podmínky nejlépe vyhovovat. Ušetříte si tak starosti jak se zaléváním, tak s dalším ošetřováním či hnojivy. Například na slunečných svazích vysaďte levanduli, šalvěj či rozmarýn. Ve více stinných částech zahrady se zase bude více dařit lesním rostlinám.

Zelenit se může i střecha

Možná jste si všimli, že novostavby čím dál častěji zdobí zelené střechy. Češi si je oblíbili například kvůli tomu, že v interiéru pomáhají vyrovnávat teplotní extrémy, a zároveň prodlužují životnost střechy. Pokud nejste připraveni na zelenou střechu přímo na domě, začněte třeba garáží nebo pergolou.

Nepouštějte vodu k vodě

Česko se potýká s čím dál větším suchem, a když pak konečně zaprší, déšť po vyprahlé půdě steče rovnou do kanálů. Dešťovou vodu přitom můžete snadno zadržet! At už ji budete zachytávat do retenční nádrže, nebo aspoň do sudu pod okapem, vaše zahrada vám za to v létě poděkuje.

Nech brouka žít

Užitečného hmyzu v přírodě ubývá. Proč si tedy nezaložit hmyzí zahrádku? Výběru správných druhů rostlin budete muset věnovat chvíli času, například motýli ale nepohrdnou kopretinami ani řebříčkem.

Kompost je základ

Kompostování se vrací do módy, a to tak moc, že se o něj pokoušejí i lidé v bytech. Pokud ale máte vlastní zahradu, kompostování bude přece jenom o něco jednodušší. Ekologicky se tak zbavíte popadaných listů i posekané trávy a vzniklou půdou posílíte zahradu.

 

fotografie: Unsplash

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip