Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Za oknem si můžete předpěstovat vynikající a silné sazenice okurek

Za oknem si můžete předpěstovat vynikající a silné sazenice okurek

23.2.2022 - redakce Babinet.cz

Zahrádky ještě spí a než nám na nich vyroste něco dobrého, poživatelného, bude to ještě chvíli trvat. Vy si ale můžete něco dobrého na zub vypěstovat přímo doma za oknem. Je to poměrně jednoduché. Vhodnými adepty jsou okurky, jsou poměrně nenáročné na pěstování, až tedy na nároky na teplo. S předpěstováním okurek začněte na konci března, kdy si za oknem předpěstujete vynikající a silné sazenice. Zatím tedy můžete využít čas na shánění kvalitních odrůd.

fotografie: Pixabay

Až vyrazíte pro semínka, tak sledujte, co je na obalech uvedeno. Pakliže máte skleník, tak bude napsáno například okurka hadovka a pod tím bude drobnějším písmem stát do „folijovníku“ nebo do „skleníku“. Pakliže budete vysazovat na balkón, terasu, nebo na parapet okna, vyberte ty správné. Potom si k tomu pořiďte velké kelímky od jogurtů a zeminu.

Jak vysévat

Kelímky naplňte zeminou. Bude lepší, pokud si jí ohřejete na pokojovou teplotu. Doprostřed kelímku zatlačte jedno nebo dvě semínka. Poté zeminu zalijte a kelímek přetáhněte fresh folií.

Takto pěkně osetý a upravený kelímek postavte poté na okno. Ideálně na takové, na něž jde dostatek světla. Dobré je východní nebo západní okno. Tam nechte svému osudu. Jen sem tam zkontrolujte, jestli je folie mokrá. Pokud by nebyla -  zemina by vyschla, tak je třeba folii lépe upravit.

Klíčení

Po přibližně deseti dnech semínka vyklíčí a vyrostou vám první lístečky. To je chvíle, kdy folii z vrchu kelímku odstraňujeme. Od teď už musíte dávat pozor jen na to, aby vám zemina nevysychala.

Okurka pěkně poroste, popne vám okno a protože je samosprašná, tak se brzy dočkáte prvních plodů. I za oknem tedy můžete pěkně pěstovat hadovku, která je nenáročná, ale potřebuje dostatek světla a vláhy.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip