Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Topte chytře. Vsaďte na dřevo a ušetříte

Topte chytře. Vsaďte na dřevo a ušetříte

15.2.2022 - redakce Babinet.cz

Náklady na bydlení spolknou průměrně dvacet procent českých výplat. Pokud bydlíte v rodinném domě, vyplatí se zhodnotit všechny možnosti, kde ušetřit. Významně můžete ovlivnit například účet za vytápění.

V posledních měsících se na zdražování podílí nebývale vysoká inflace a po příznivých letech rostou také úrokové sazby hypoték, což se dotýká i lidí, kterým končí doba fixace. Nová splátka na bydlení může být klidně o několik tisíc vyšší než dosud. Kvůli skokovému zdražení velkoobchodních cen energií se mnozí odvracejí také od topení elektřinou nebo v plynovém kotli.

Dřevo umí překvapit

Kdo si to může dovolit, instaluje na střechu domu sluneční panely nebo investuje peníze do pořízení tepelného čerpadla, které slibuje úsporu za topení. Pro řadu lidí a jejich domy jsou ale tyto technologie nevhodné nebo příliš nákladné na instalaci.

Ke slovu pak přichází klasičtější způsob vytápění v podobě kotle na dřevo nebo dřevěné pelety. Takový kotel připojený na topnou soustavu zvládne vyhřát i velký dům a zajistí ohřev teplé vody. Díky moderním technologiím je jeho obsluha snadnější, než si můžete myslet.

Pokrok ve funkcích i designu

Vývoj v elektronice a automatizaci je na první pohled vidět i na takovém robustním zařízení, jako je kotel na dřevo. Ten je vybavený řídicí jednotkou a dokáže automaticky regulovat svůj výkon pomocí otáček ventilátoru. Snadné ovládání zajišťuje přehledný displej, který zobrazuje potřebné údaje včetně teploty a průběhu spalování. Tradiční český výrobce kotlů OPOP dokonce nabízí ke svým výrobkům aplikaci, ve které lze na dálku zkontrolovat, jak kotel topí.

Je jasné, že o naplnění palivem a jeho zapálení se musíte postarat sami. Pak už si ale můžete užívat výhod moderního kotle. Pokud je vybavený velkou násypnou šachtou, není nutné často přikládat a oheň vydrží dlouho hořet bez manuálního zásahu. Podle Ing. Romana Boczka lze do kotlů OPOP používat velké kusy dřeva, které není nutné složitě štípat. „Náš nejvýkonnější kotel si poradí i se čtyřiceticentimetrovými poleny, takže příprava dřeva není náročná,“ upřesňuje.

Stačí vybrat vhodné dřevo

Právě používané palivo dělá z kotle tak žádaný zdroj vytápění. Navzdory mírnému zdražení zůstává cena dříví stále velmi výhodná a ve srovnání s ostatními způsoby vytápění je dřevo téměř nejlevnější. Navíc lze sehnat od lokálních dodavatelů, často od obce, v sousedství nebo dokonce na vlastním pozemku.

Pro topení v kotli se obvykle doporučuje tvrdé dřevo listnatých stromů, protože má velkou výhřevnost a pomalu hoří. Následkem kůrovcové kalamity v českých lesích je ale na trhu nadbytek měkkého smrkového dřeva, v jehož prospěch mluví i cena. Dobře se zapaluje a dokáže se rychle rozhořet.

A dobře uskladnit

Podstatnější než typ použitého dřeva je jeho vlhkost a skladování. Aby se dalo dřevo použít na topení, nemá být jeho vlhkost větší než dvacet procent. Proces vysychání se ale nedá urychlit, takže je potřeba nechat nařezané dřevo aspoň dva roky na vzduchu. Ideální je vyskládat dříví venku pod stříšku, která ho ochrání před deštěm, a izolovat jej od země.

TIP: Využijte svou kreativitu a vyskládejte ze dřeva zajímavé obrazce nebo dokonce ministavby. Ozdobí vaši zahradu přes celý rok.

Při topení vlhkým palivem si člověk zadělává na problémy s kotlem i komínem. Navíc snižuje kvalitu použitého dřeva a zvyšuje množství produkovaných škodlivin ve vzduchu

Žádný zápach z komína

Při správném používání a spalování paliva produkuje kotel na dřevo jen minimum emisí. „Všechny kotle od OPOP splňují přísnou legislativu, která stanovuje podmínky pro bezpečné a ekologické používání,“ upozorňuje Ing. Roman Boczek. Dřevo je navíc přírodní obnovitelný zdroj energie.

 

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz