Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Ne všechny svetry zahřejí. Jakého složení musí být?

Ne všechny svetry zahřejí. Jakého složení musí být?

15.2.2022 - redakce Babinet.cz

Není svetr jako svetr, říká se. A něco na tom opravdu je. Hlavním výběrovým kritériem by totiž měl být materiál, z něhož je módní trend upleten. Zatímco umělé člověka zrovna nezahřejí, ty přírodní mají úplně jiný efekt. Jelikož hlavním úkolem svetru je právě zahřátí, dívejte se při výběru na štítky, které složení módního trendu objasní.

Kašmír je nejdražší, zato nejkvalitnější

Člověk by si myslel, že když je svetr z kvalitních vláken, jež mají tendenci opravdu zahřát, bude tento módní kousek i drahou záležitostí. Jenže skutečnost je někde zcela jinde. Obchodní řetězce s módou chtějí utržit co nejvíce, a tak jde složení stranou – ceny se zvedají tak či onak. I když je jistý rozdíl mezi například kašmírovým svetrem a tím z umělého materiálu, není nakonec tato cenová odlišnost tak znatelná. Navíc vezmeme-li v potaz životnost obou svetrů, je model z umělých vláken ze hry.

Jedním ze zaručených hřejivých materiálů je kašmír. Ano, jedná se sice o jeden z nejdražších materiálů, na druhou stranu je také jedním z nejkvalitnějších a nejvíce hřejivých. Mluvíme o druhu vlny, který je na omak velice příjemný. Získává se z kašmírové kozy. 

Vlna jako odolný i hřejivý materiál zároveň

Ze srsti ovcí a koz se nejčastěji získává klasická vlna, která je nejen dostatečně hřejivým, ale také vysoce odolným materiálem. Při správném zacházení s ní vám vydrží i desítky let. Mluvíme tedy o investici, které nebudete litovat. 

I když si člověk říká, že vlněné svetry jsou na omak poměrně tenké (tedy samozřejmě ne vždy), přes jakoukoli svou tloušťku mají skvělé termoizolační vlastnosti. Když se pod vlněný svetr bude nosit ještě tričko, je to skvělá kombinace, protože se tím předejde kousání svetru (bohužel mají některé modely tuto tendenci).

Alpaka je hypoalergenní

Pokud plánujete jednoho dne navštívit nádherné Peru, možná se na tuto cestu už nyní chcete trochu naladit. Pořiďte si proto svetr z alpaky, který je pojmenován právě po zdejších lamách, které se v Peru chovají. 

Mimochodem, koupí svetru z tohoto materiálu rozhodně neprohloupíte. Alpaka se totiž také pyšní skvělými hřejivými vlastnostmi, navíc je hypoalergenní a nenasává vodu. 

Mohér je nemačkavý a také velmi odolný

Náš seznam by mohl dál pokračovat, a to materiálem jménem mohér. Opět mluvíme o druhu vlny, který se ale získává z trochu jiného zvířete než z ovcí, a to z angorských koz. Mezi přední vlastnosti této textilie patří především odolnost, ale také nemačkavost. Už zkrátka nebudete muset přemýšlet nad tím, kam jste položili žehličku. Nehezké skrčené spáry nepůjdou tím, co vás bude trápit. 

A samozřejmě mluvíme opět o hřejivém materiálu. V porovnání s umělými vlákny je to sto a jedno. Dokonce i v porovnání s tradiční vlnou je mohér to, co v souboji vyhrává. Lepší tepelné vlastnosti než obyčejná vlna – asi tak lze rozdíl mezi těmito druhy materiálů popsat.

Stejně jako zmiňovaná alpaka je i tento materiál hypoalergenní a na dotek velice příjemný.

Kvalita musí vyhrát nad kvantitou

Nejen to, že svetry z kvalitních materiálů opravdu zahřejí, ale také ekologická stránka věci by měla v tomto případě vyhrát a je důvodem, proč raději do kvalitnějších modelů investovat a upřednostnit je před umělými materiály. Je zapotřebí si uvědomit, že kašmírové, vlněné nebo mohérové svetry svou životností dávno předhání nekvalitní alternativy. A i když zprvu za kvalitní kousky dáte více peněz, v konečném důsledku to bude ekonomičtější, výhodnější cesta. Zatímco jeden kašmírový svetr vám bude v šatníku dřímat desítky let, nekvalitní modely z umělých vláken byste museli kupovat co měsíc. A to už se prohne rodinný rozpočet, nemyslíte?

Foto: Unsplash.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip